Noteiks gada vārdu, nevārdu un spārnoto teicienu, Mixnews.lv

Noteiks gada vārdu, nevārdu un spārnoto teicienu

фото

Sabiedrība | 2013. gada 15. janvārī plkst. 08:39

Līdz otrdienai vēl var pieteikt gada vārdu, nevārdu un spārnoto teicienu, aģentūrai BNS pastāstīja Rīgas Latviešu biedrības Latviešu valodas attīstības kopas koordinatore Maija Sinka.

Ikgadējās gada vārda, nevārda un spārnotā teiciena akcijas rīkotāji no iedzīvotājiem gaida arī ierosinājumus, ar ko aizstāt sabiedrībā plaši izplatīto vienkāršrunas vārdu "forši".

Šāda akcija Latvijā notiek jau desmito reizi, un šā gada jauninājums ir nominācija "Jaunvārdu kalve".

Sinka arī norādīja, ka desmitajā gadskārtā valodnieki centīsies izvērtēt to, kas kopumā notiek ar latviešu valodu.

Par gada vārdu var izvirzīt spilgtāko un trāpīgāko no tiem pēc latviešu valodas likumībām veidotajiem vārdiem, kas attiecīgajā gadā izskanējuši pirmo reizi, iemantojuši vai atguvuši popularitāti vai arī lietoti ar šim gadam raksturīgu jaunu vai īpašu nozīmi.

Savukārt gada nevārds būs spilgtākais no nejēdzīgi darinātiem vai nevajadzīgi aizgūtiem vārdiem, kas attiecīgajā gadā parādījušies vai manāmi izplatījušies, vai arī jau pazīstamiem vārdiem, kas šajā gadā plaši lietoti neiederīgā vai nevajadzīgi sagrozītā nozīmē.

Bet gada spārnotais teiciens būs spilgtākais vai dīvainākais no dažādajiem teicieniem, kas attiecīgajā gadā bieži lietoti vai sabiedrībā sevišķi pamanīti.

Līdzšinējie gada vārdi bijuši zīmols (2003), mēstule (angliskā "spams" vietā; 2004), staidzināt (2011).

Gada nevārda godā bijis eiro (nelokāmības dēļ; 2003), konsolidēt (2011).

Līdzšinējie gada spārnotie teicieni bijuši "zelta rokas" (ar ironiju; 2003), "krāniem un buldozeriem jāstrādā lidostā" (2010), "Rīkojums Nr.2" (2011).

Šādas akcijas mērķis ir veicināt vērīgāku attieksmi pret savu valodu un tās formu tīrību.

foto: galinciemabiblioteka.blogspot.com

Komentāri