Rektoru padomes priekšsēdētājs: Pie problēmām zinātnē vainīga valsts, Mixnews.lv

Rektoru padomes priekšsēdētājs: Pie problēmām zinātnē vainīga valsts

фото

Sabiedrība | 2014. gada 15. janvārī plkst. 17:32

Valsts ar savu attieksmi pret zinātni ir panākusi to, ka starptautiskie eksperti iesaka slēgt 22 zinātniskos institūtus Latvijā, šādu viedokli aģentūrai LETA pauda Latvijas Rektoru padomes priekšsēdētājs Daugavpils Universitātes rektors Arvīds Barševskis.

Barševskis uzsvēra, ka valstij ir jāmaina attieksme pret finansējumu zinātnei, jo patlaban tas esot neadekvāti mazs, tāpēc arī atbildība par zinātnisko institūtu slēgšanu būtu jāuzņemas pašai valstij un tās vadītājiem. "Valstij ir kardināli jāmaina attieksme pret zinātni. Ne velti esam pēdējās vietās Eiropā," pauda Barševskis.

Vienlaikus viņš uzskata - ja runa ir par augstskolu struktūrvienību slēgšanu, liela traģēdija no tā nebūs. Jebkurā gadījumā pašiem institūtiem ir jāizvērtē, kāpēc tiem piešķirts zems vērtējums, kas bijis iemesls ierosinājumam tos slēgt.

Komentējot savas vadītās augstskolas institūtu novērtējumu, Barševskis atzina, ka tas bijis ļoti labs un tikai atsevišķas struktūrvienības nav saņēmušas maksimālo punktu skaitu. Augstskola šo novērtējumu ļoti gaidījusi, jo restrukturizācija jau ir plānota, lai konsolidētu mazās struktūrvienības. Tiklīdz būs saņemts oficiālais vērtējums, augstskolas vadība lems par turpmāko rīcību. Jau patlaban augstskolas vadītājam esot skaidrs, ka mācību iestādes zinātnes struktūra ir par daudz sadrumstalota.

Barševskis pauda sarūgtinājumu, ka augstskolu rektori līdz šim nav iepazīstināti ar slēdzamo institūtu sarakstu. Izglītības un zinātnes ministra pārstāve Una Ahuna-Ozola aģentūrai LETA sacīja, ka jau tuvākajās dienās zinātniskie institūti un augstskolu struktūrvienības tiks iepazīstinātas ar šo sarakstu.

Jau ziņots, ka Latvijas zinātnisko institūciju starptautiskajā izvērtējumā 22 institūti un augstskolu struktūrvienības ieguvušas vāju vērtējumu un eksperti iesaka tās slēgt.

Ekspertu vērtējumā, Latvijā darbojas arī 15 spēcīgi un starptautiski nozīmīgi zinātniskie institūti un augstskolu struktūrvienības. Starptautiskie eksperti šo institūciju sniegumu ir novērtējuši kā teicamu un labu, vērtējumā piešķirot maksimālo punktu skaitu - piecus vai četrus. Par spēcīgiem vietējiem spēlētājiem, izvērtējumā saņemot trīs punktus, atzīti 33 zinātniskie institūti un augstskolu struktūrvienības. Eksperti gan iesaka vēl uzlabot šo institūtu darbību, tostarp apvienojot mazākos no tiem.

Vēl 77 institūti un augstskolu struktūrvienības izvērtējumā ieguvušas apmierinošu vērtējumu. Saskaņā ar ekspertu rekomendācijām šiem institūtiem ir jāapvienojas ar spēcīgākiem vai jāveic savstarpēja tematiskā apvienošanās, tā panākot kvalitatīvai attīstībai nepieciešamo kritisko masu.

Foto: Toms Grīnbergs, Latvijas Universitātes Preses centrs

Komentāri