LNB ēkā atklātas astoņas dažādas ugunsdrošības nepilnības (Papildināts), Mixnews.lv

LNB ēkā atklātas astoņas dažādas ugunsdrošības nepilnības (Papildināts)

фото

Sabiedrība | 2014. gada 17. janvārī plkst. 12:59

Valsts Ugunsdzēsības un glābšanas dienesta (VUGD) speciāli veidotā komisija trīs dienu laikā veikusi pilnīgu Latvijas Nacionālās bibliotēkas (LNB) ēkas pārbaudi un astoņos gadījumos konstatējusi nepilnības ugunsdrošības prasībās, ziņo LETA.

VUGD pārstāvis Kristaps Eklons piektdien žurnālistiem pastāstīja, ka glābšanas dienests nevar izdot pozitīvu atzinumu par ēkas nodošanu ekspluatācijā, jo divas no piecām evakuācijas izejām neatbilst ugunsdrošības prasībām, tāpat evakuācijas izejas kāpnēm izvēlēts neatbilstošs apdares materiāls, koka pakāpieniem ir neatbilstoša ugunsreakcijas klase. Kopumā ugunsdzēsēji identificējuši astoņus punktus, kuros ēkas ugunsdrošība ir jāuzlabo. Eklons norādīja, ka to novēršanai būtu nepieciešami aptuveni divi mēneši.

Vairāki pārkāpumi novērsti jau trīs dienu laikā, kurā notika pārbaudes, jo šie uzlabojumi neprasīja lielus resursus. Eklons uzsvēra, ka kopumā ēka ir ugunsdroša, jo pilnīgi visas ugunsdrošības signalizācijas un dzēšanas sistēmas jau šobrīd strādā - lai gan tajās konstatētas atsevišķas nepilnības, taču tās tieši neietekmē sistēmas funkcionēšanu. "Ņemot vērā ēkas īpašo statusu, esam gana principiāli savās prasībās un cenšamies panākt maksimālo rezultātu drošības jautājumos, tāpēc pagaidām ēka ir publiski nepieejama," norādīja Eklons.

"Vēl vakar speciāli ugunsdzēsēju mašīnas tika izsūtītas uz LNB apkārt esošo teritoriju, pārbaudīti visi jaunizbūvētie hidranti. Pilnīgi visos ir ūdens, ir darba kārtībā, arī ūdens spiediens un atdeve atbilst prasībām," piebilda speciālists. Līdz ar to "Rīgas ūdens" atzinums varētu tikt saņemts tuvāko dienu laikā.

Visi astoņi punkti, kas norādīti VUGD atzinumā, ir izrunāti gan ar būvniekiem, gan Kultūras ministrijas (KM) pārstāvjiem, gan projektētājiem. Visas nepilnības ir novēršamas, bet tam nepieciešams vairāk laika. "Ir lietas, par kurām varētu teikt, ka nekļūdās tikai tie, kas neko nedara, bet ir arī lietas, kur, iespējams, arī paši būvnieki vai projektētāji varētu atbildēt uz jautājumiem, kāpēc izvēlēti tādi risinājumi, kas varbūt ne līdz galam atbilst spēkā esošajai likumdošanai. Būs arī punkti, kur, iespējams, būs jāizvērtē kādas atkāpes no normām un jāvērtē alternatīvie risinājumi - būvniekiem būs jāsaskaņo risinājumi, kas ēkā īstenoti, bet kuriem nav līdz galam sakārtota dokumentācija," atzina Eklons.

"Ir saprotams, ka šī ir īpaša, milzīga ēka, kas ir būvēta 5,5 gadus, un ir ļoti sarežģīti tādu ēku pāris dienu laikā nodot ekspluatācijā, tāpēc ir tikai normāli, ka procesa gaitā ir konstatētas šādas atkāpes, kuras būvnieki gatavi novērst, maksimums, divu mēnešu laikā, un nodot ekspluatācijā ēku," sacīja VUGD eksperts.

Eklons pauda pārliecību, ka iepriekš neprecīzi izskanējusī informācija, ka LNB ēkā visi saskaņojumi jau ir saņemti, nav bijusi ļaunprātīga maldināšana. "Ir tik daudz iesaistīto personu un institūciju, kas strādā šajā projektā, ka ir brīži, kad labā roka nezina, ko dara kreisā, un notikumi attīstās tik strauji, ka starp visām iesaistītajām personām nav simtprocentīga informācijas apmaiņa," norādīja eksperts.

LNB Atbalsta biedrības valdes loceklis Jānis Dripe uzsvēra, ka nav pamata neuzticēties būvniekiem: "Viņi dara savu darbu pēc iespējas profesionālāk. Galvenais ķēdes posms ir tas, ka ēkas būvuzraudzība starptautiskās kompānijas "Hill International" eksperti ir rūpīgi sekojuši būvniecības procesam, kas mums arī ir ļāvis sasniegt izcilu kvalitāti," norāda arhitekts.

Konstatētās nepilnības gan neapdraudēs sestdien ieplānoto pasākumu "Grāmatu draugu ķēde", jo tā dalībnieki varēs iekļūt bibliotēkā, uzklausot instrukcijas un ievērojot paaugstinātas drošības pasākumus. "Gaismas pilī" gan atradīsies tikai bibliotēkas darbinieki, kuru drošība īpaši tiks uzraudzīta otrā un trešā stāva līmenī. Augstākos stāvos cilvēkiem šī pasākuma laikā atrasties nav paredzams.

Arī kultūras galvaspilsētas pasākumu laikā bibliotēkā varēs iekļūt pirmā stāva līmenī, taču līdz ēkas nodošanai ekspluatācijā jebkura persona bibliotēkā varēs uzturēties tikai pavadošas personas klātbūtnē. Iekļūt bibliotēkā varēs grupas līdz 25 cilvēkiem, un apmeklētāji drīkstēs uzturēties tikai ēkas pirmā stāva līmenī. Šis noteikums attieksies arī uz ārvalstu delegācijām, kas vēlēsies aplūkot "Gaismas pili" pirms tās oficiālās atklāšanas. Šādas ekskursijas netiek uzskatītas par publisku pasākumu vai ēkas ekspluatēšanu.

Kultūras ministrijas LNB projekta īstenošanas darba grupas vadītājs Indriķis Builis piektdien žurnālistiem norādīja, ka nepilnības ugunsdrošības noteikumu ievērošanā, visticamāk, neietekmēs pārcelšanos uz "Gaismas pili" - bibliotēkas pārstāvji ir norādījuši, ka neplāno šeit darbību sākt agrāk par aprīļa sākumu, kad tiks ievestas mēbeles, grāmatas, uzstādītas videonovērošanas kameras un veikti citi labiekārtošanas darbi.

Bibliotēkā vispirms darbību sāks atsevišķas nodaļas, bet lielā, oficiālā atklāšana plānota 29.augustā. Builis norādīja, ka bibliotēkas krājumu pārcelšana uz "Gaismas pili" būs laikietilpīgs un darbietilpīgs process. "Ja uz jauno LNB ēku katru dienu vestu piecas kravas mašīnas ar grāmatām, visa grāmatu krājuma pārvešanai būtu vajadzīgi seši mēneši," atklāja Builis.

Kā ziņots, LNB jaunās ēkas jeb "Gaismas pils" nodošanai ekspluatācijā ir saņemti 15 no 17 nepieciešamajiem atzinumiem, šodien intervijā LNT raidījumā "900 sekundes" informēja kultūras ministre Dace Melbārde.

Melbārde uzsvēra, ka "Gaismas pils" pabeigšana notiks saskaņā ar laika grafiku un Kultūras ministrijas interesēs neesot sasteigt šo procesu. Ja arī notiekot kādas aizķeršanās, tās termiņu ziņā esot nelielas. Kā norādīja kultūras ministre, būvniecības darbi ir pabeigti, tomēr, ņemot vērā, ka ēka vēl nav nodota ekspluatācijā, patlaban to vēl nevar izmantot kā bibliotēku ar pilnām funkcijām.

Sestdien, 18.janvārī, ar LNB jaunās ēkas saimnieka direktora Andra Vilka, arhitekta Gunāra Birkerta, valsts amatpersonu un ārvalstu viesu piedalīšanos īpašā ceremonijā tiks atzīmēta pirmās grāmatas ienākšana bibliotēkā. To palīdzēs īstenot nodibinājuma "Rīga 2014" un LNB organizētā akcija "Gaismas ceļš - grāmatu draugu ķēde", atklājot Eiropas kultūras galvaspilsētas gadu Rīgā. Aprīlī lasītājiem durvis vērs pirmās lasītavas, kas tiks atvērtas pakāpeniski - stāvu pa stāvam, procesu noslēdzot augusta pēdējā nedēļā.

29.augustā - savā 95.dzimšanas dienā - LNB plāno jaunās ēkas oficiālo atklāšanu. Līdz atklāšanai uz jauno ēku būs pārvietoti vairāk nekā četri miljoni speciāli apstrādātu un sagatavotu krājuma vienību. Šogad bibliotēkā jau ieplānoti daudzi Rīgas kā Eiropas kultūras galvaspilsētas pasākumi, izstādes, konferences, diskusijas, koncerti un citas publiskas norises.

Komentāri