Pirmo Krodera balvu saņem aktrise Indra Briķe, Mixnews.lv

Pirmo Krodera balvu saņem aktrise Indra Briķe

фото

Sabiedrība | 2014. gada 20. janvārī plkst. 21:42

Pirmdienas vakarā svinīgajā Krodera balvas pasniegšanas ceremonijā Valmieras Drāmas teātrī (VDT) balvu saņēma aktrise Indra Briķe, kura Oļģerta Krodera radīto izrāžu tuvumā bijusi jau no 17 gadu vecuma un atveidojusi skaistas un klasiskas lomas 20 gadu garumā, ziņo LETA.

Kā informēja VDT sabiedrisko attiecību speciāliste Zane Ceriņa, aktrise saņēma mākslinieka Aivara Vīlipsona veidotu statueti - metu topošajam Krodera piemineklim, kuras pamatā ir bronzas ābele ar āboliem - tās lapotni var lasīt gan kā Krodera galvu, gan zemeslodi. Laureāte tika arī pie naudas balvas 500 latu jeb apmēram 711 eiro vērtībā, kas, respektējot Krodera humoru un turēšanos pie vērtībām, tika pasniegta Latvijas latos.

Krodera fonda valde balvas saņemšanai sākotnēji izvirzījusi 12 pretendentus, vērtējot katra izaicinošo dabu un izcilību daudzu gadu laikā. Pretendentu vidū bez Briķes bijuši arī režisori Dž.Dž.Džilindžers, Elmārs Seņkovs, Māra Ķimele, Indra Roga un Pēteris Krilovs, teātra zinātniece Silvija Radzobe, literatūras zinātnieks Gunārs Bībers, scenogrāfs Andris Freibergs, kā arī aktrises Ieva Puķe, Elīna Vāne un Kristīne Nevarauska.

Apbalvošanas ceremoniju vadīja aktieri Vilis Daudziņš un Artūrs Skrastiņš, klātesot pārējiem Krodera fonda valdes locekļiem - Evitai Sniedzei, aktierim Rihardam Rudākam un scenogrāfam Mārtiņam Vilkārsim. Pirmā Krodera balva netika piešķirta par vienas sezonas veikumu, kā tas būs turpmāk, bet par izcilu devumu kādā teātra žanrā vairāku gadu garumā.

Atšķirībā no "Spēlmaņu nakts", kas fiksē sezonas augstāko kvalitāti, "Krodera balvas" mērķis ir izcelt situācijas pārvērtēšanu, skatpunkta maiņu, izraušanos no ierastiem, lai arī pareiziem un stabiliem priekšstatiem. "Krodera balva" nav domāta par labu vai izcilu darbu nostabilizētā, jau zināmā sistēmā - ir nepieciešams izaicinājums, jauns skatpunkts, "vairāk un citādāk, nekā gaidīts", atzina teātra pārstāve.

Pērn darbību sāka "Krodera fonds" ar mērķi rūpēties par režisora piemiņas saglabāšanu, vācot ziedojumus Krodera pieminekļa izveidei Valmierā, kā arī katru gadu izvērtēt un pasniegt "Krodera balvu" par sezonas izaicinošāko un izcilāko notikumu teātra pasaulē.

"Krodera balvu" var saņemt gan izrāde, režisors, aktieris, gan arī grāmatas autors vai cits ar teātra mākslu saistīts pasākums, pat ideja. Balvas ieguvēju nosaka fonda valdes locekļi.

"Krodera balvas" pasniegšana arī turpmāk Valmieras teātrī notiks katru gadu janvāra otrajā vai trešajā pirmdienā, pēc iespējas tuvāk režisora vārdadienai, kas ir 20.janvārī.

Oļģerta Krodera fonda dibinātāji ir Krodera aktieri, Vidzemes uzņēmēji un režisoram tuvie cilvēki. Fonda valdē ievēlēta Valmieras teātra direktore Evita Sniedze, Valmieras teātra aktieris Rihards Rudāks, Jaunā Rīgas teātra aktieris Vilis Daudziņš, Dailes teātra aktieris Artūrs Skrastiņš un scenogrāfs Mārtiņš Vilkārsis.

Kroders mūžībā aizgāja 91 gada vecumā 2012.gada 10.oktobrī.

Foto: old.kroders.lv

Komentāri