Pētījums: Pusi Latvijas sieviešu neuztrauc saslimšana ar dzemdes kakla vēzi, Mixnews.lv

Pētījums: Pusi Latvijas sieviešu neuztrauc saslimšana ar dzemdes kakla vēzi

фото

Sabiedrība | 2014. gada 23. janvārī plkst. 17:19

Aptuveni 50% Latvijas sieviešu neuztrauc iespējama saslimšana ar dzemdes kakla vēzi, liecina pētījumu centra SKDS janvārī veiktā aptauja, kurā piedalījās 550 sievietes vecumā no 25 līdz 70 gadiem.

Saslimšana ar bīstamo audzēju drīzāk neuztrauc 40% sieviešu, bet nemaz neuztrauc 10% aptaujāto. Savukārt 31% tā drīzāk uztrauc, bet 9% - ļoti uztrauc. Vismazāk satrauktas ir gados jaunākas sievietes - vecumā no 25 līdz 34 gadiem.

Vairāk nekā puse jeb 66% sieviešu labi zina, kas ir dzemdes kakla vēzis, kā to var iegūt un no tā sevi pasargāt, secināts aptaujā. Tikmēr 31% aptaujāto atzinušas, ka ir slikti informētas par slimību, tostarp 4% - ļoti slikti. Pētījumā novērots, ka informētība palielinās, pieaugot vecumam. Slikti informētās sievietes visbiežāk ir 25 līdz 34 gadus vecas. Reģionu griezumā zināšanu līmenis būtiski neatšķiras.

Neraugoties uz to, ka laikus diagnosticēts dzemdes kakla vēzis ir pilnīgi izārstējams, Latvijā ik gadu no šī audzēja mirst aptuveni 100 sieviešu, šodien dzemdes kakla vēža profilaksei veltītā pasākumā sacīja onkoginekologs Ronalds Mačuks. "Tās ir absolūti nevajadzīgas, muļķīgas nāves, kuras var novērst," viņš uzsvēra, aicinot visas sievietes regulāri veikt profilaktiskas pārbaudes.

Visām SKDS aptaujātajām sievietēm vajadzētu būt saņēmušām uzaicinājuma vēstuli uz valsts apmaksātu dzemdes kakla vēža skrīningu, jo tieši aptaujāto respondentu vecuma grupā tas tiek nodrošināts. Tomēr pētījumā atklājas, ka 69% sieviešu uzaicinājumu ir saņēmušas, bet 20% neesot. Vēl 9% sieviešu veikušas izmeklējumu, negaidot uzaicinājuma vēstuli, bet 1% nemācēja teikt, vai šāda vēstule ir pienākusi.

No vēstuli saņēmušajām sievietēm uz profilaktisko pārbaudi devušās 42%. Pārējās sievietes norādījušas dažādus iemeslus, kādēļ izmeklējumu nav veikušas, piemēram, plāno to darīt nākotnē, nav bijis laika, nepatīk izmeklējums un ārsti, pazaudēja vai aizmirsa par vēstuli, domā, ka viņām tas nav aktuāli, jo ir zems risks saslimt, vēstulē nebija minēts viņu ginekologs.

Onkoginekologs Mačuks uzsver, ka Latvijā daudzas dzemdes kakla vēža pacientes - aptuveni 50% - pie ārstiem nonāk ar "ielaistām" slimības stadijām, nāk tad, kad simptomi jau ir traucējuši, piemēram, sāp kāja vai vēders, ir asiņošana. Viņa praksē bijuši gadījumi, kad šādi nodaļā nonāk arī jaunas sievietes - 26 līdz 30 gadus vecas.

Ārsts aicina sievietes apzināties vēža sekas un nepieļaut slimības iestāšanos vai tālāku progresu.

Komentāri