Bažījas par Tautas frontes muzeja nākotni, Mixnews.lv

Bažījas par Tautas frontes muzeja nākotni

фото

Sabiedrība | 2014. gada 24. janvārī plkst. 09:49

Piektdien biedrības "Tautas frontes muzeja sabiedriskā padome" kopsapulcē plānots lemt par Latvijas Tautas frontes (LTF) muzeja ekspozīcijas dāvināšanu Latvijas Nacionālajam vēstures muzejam un ēkas atdošanu valstij muzeja funkciju nodrošināšanai, ziņo LETA.

Tikmēr vairāki biedrības biedri bažījas, ka šādi Vecrīgas nams varētu tikt gatavots pārdošanai, bet pats muzejs varētu tikt likvidēts. Biedrības biedrs Ivars Redisons medijiem nosūtītā e-pasta vēstulē raksta, ka "vairāki biedri nepiekrīt veidam, kādā tiek likvidēts muzejs un ēka iespējami slēptā veidā tiek gatavota privatizācijai".

Viņaprāt, nav nekāda pamata un vajadzības atcelt likumu, kas aizsargā ēkas muzeja funkciju. Redisons arī raksta, ka šāds risinājums iepriekš nav apspriests vadības institūcijā - padomē, lai gan ir bijis jautājums par sadarbības līgumu ar Nacionālo vēstures muzeju, caur kuru tiktu virzīts finansējums diviem štata darbiniekiem - Dainim Īvānam ar palīgu.

"Kas ir noticis, lai mainītu esošo stāvokli un atgrieztu muzeja ēku valstij? Tagad, kad ēka savesta teicamā stāvoklī, ieguldot remonta darbos ievērojamus līdzekļus, man rodas pamatotas aizdomas par iespējamu negodīgu darījumu. Tikai pateicoties līdzšinējai muzeja Sabiedriskās padomes un muzeja darbinieku pašaizliedzīgai darbībai, ir saglabāta un izveidota lieliska ekspozīcija, kura nemitīgi tiek pilnveidota. Vēlreiz iebilstu pret LTF muzeja ēkas statusa maiņu, atgriežot to valstij," raksta arī cits biedrības biedrs Roberts Milbergs, "uzskatu, ka šajā sapulcē šie jautājumi nav izskatāmi, jo nav zināma argumentācija, kāpēc šie jautājumi lemšanai tiek izvirzīti tieši tagad, pēc LTF 25.gadadienas atzīmēšanas, kad par muzeja ēkas nodošanu valstij neviens pat neieminējās. Par problēmu jāinformē sabiedrība, sniedzot tai saprotamu skaidrojumu un ļaujot tai sniegt savu vērtējumu un attieksmi šiem jautājumiem."

Tautas frontes muzejs atrodas Rīgā, Vecpilsētas ielā 13/15.

Saeima 1999.gadā pieņēma likumu par šī īpašuma nodošanu Tautas frontes muzeja sabiedriskajai padomei. Saskaņā ar šo likumu nekustamais īpašums Rīgā, Vecpilsētas ielā 13/15, bez atlīdzības tiek nodots Tautas frontes muzeja sabiedriskās padomes īpašumā Tautas frontes muzeja izveidošanai. Likums paredz, ka Tautas frontes muzeja sabiedriskajai padomei aizliegts atsavināt vai ieķīlāt tai nodoto nekustamo īpašumu un ka šis īpašums nododams valstij, ja Tautas frontes muzeja sabiedriskā padome izbeidz pastāvēt vai Tautas frontes muzejs tiek likvidēts.

Piektdien pl.17 Tautas frontes muzejā Rīgā, Vecpilsētas ielā 13/15, sasaukta biedrības "Tautas frontes muzeja sabiedriskā padome" kopsapulce, kuras darba kārtībā iekļauts jautājums par Tautas frontes muzeja ekspozīcijas dāvinājumu Latvijas Nacionālajam vēstures muzejam un ēkas atdošanu valstij muzeja funkciju veikšanai. Elektronisko vēstuli par kopsapulces sasaukšanu parakstījis biedrības valdes loceklis Romualds Ražuks, ar kuru aģentūrai LETA ceturtdienas vakarā neizdevās sazināties, jo viņš neatbildēja uz telefona zvaniem.

Tautas frontes muzejā apskatāmie priekšmeti un dokumenti vēsta par Latvijas tautas neatkarības centieniem 20.gadsimta nogalē. Interesenti var iepazīties ar dokumentiem, fotogrāfijām, kinohronikām, kas ataino Atmodas laika vēsturiskos procesus, notikumus un to dalībniekus. Muzejs glabā vēsturiskās liecības par lielāko Latvijas valstiskās neatkarības atjaunošanas perioda tautas kustību - Latvijas Tautas fronti.

Foto: itl.rtu.lv

Komentāri