Divi no pieteikumiem par labu Zolitūdes traģēdijā cietušajiem atstāti bez virzības, Mixnews.lv

Divi no pieteikumiem par labu Zolitūdes traģēdijā cietušajiem atstāti bez virzības

фото

Sabiedrība | 2014. gada 24. janvārī plkst. 15:53

Rīgas pilsētas Centra rajona tiesā bez virzības piektdien atstāti divi prasības pieteikumi par daudzu miljonu eiro piedziņu saistībā ar Zolitūdē pērn novembrī notikušo traģēdiju, ziņo LETA.

Abi pieteikumi atstāti bez virzības līdz 13.februārim trūkumu novēršanai.

Piektdien Centra rajona tiesā, Rīgas rajona tiesā, Rīgas pilsētas Zemgales priekšpilsētas tiesā un Talsu rajona tiesā tika iesniegti prasības pieteikumi par kopējo summu 350 miljoni eiro saistībā ar Zolitūdē pērn novembrī notikušo traģēdiju. Kā informēja biedrības "Esi atbildīgs!" pārstāvji, Talsu rajona tiesā iesniegtā prasība kalpo arī kā simbolisks žests tam, cik ilgstoši Talsu traģēdijas lietā cietušajiem vajadzēja cīnīties par savām tiesībām.

Minētajās prasībās ir septiņi atbildētāji - SIA "Maxima Latvija", SIA "Re&Re", SIA "Homburg Zolitude", SIA "Tineo", Rīgas dome, arhitektu firma "Kubs" un SIA "HND Grupa". Prasība pret Rīgas domi tiek celta tādā apmērā, kā tas noteikts Valsts pārvaldes iestāžu nodarīto zaudējumu likuma 14.panta trešajā daļā, proti, 28 457 eiro apmērā, jo ar prasību nevis vēlas sodīt nodokļu maksātājus, bet gan konkrētas juridiskas personas.

Kā norāda biedrībā, gadījumā, ja pilnībā tiks apmierinātas šīs prasības un par labu prasītājiem tiks piedzīta visa summa, tad 90% no šīs summas jeb 315 miljonus eiro prasītāji ziedos labdarībai Latvijas bērniem, ugunsdzēsējiem, policistiem, mediķiem, skolotājiem, pensionāriem un arī citiem, kuri rūpējas par drošu, taisnīgu un godīgu Latviju.

Tāpat šīs nav pēdējās prasības. "Mēs turpināsim celt citu prasību pēc citas, lai kaut vai šādā veidā apgrūtinātu atbildētāju ikdienu un kaut vai šādā veidā atgādinātu viņiem par viņu lomu Zolitūdes traģēdijā," norādīts "Esi atbildīgs!" paziņojumā.

Talsu rajona tiesā apstiprināja, ka pieteikums ir saņemts un reģistrēts un tagad septiņu dienu laikā tiesnesim ir jāpieņem lēmums par pieteikuma tālāko virzību. Savukārt Rīgas rajona tiesā norādīja, ka informācija par pieteikumiem netiek sniegta. To pašu skaidroja arī Zemgales priekšpilsētas tiesā.

Rīgas apgabaltiesa mēneša sākumā noraidīja pieteikumu par prasības nodrošinājumu - četru atbildētāju kustamas un nekustamas mantas apķīlāšanu - Zolitūdes traģēdijā cietušo prasības lietā par 100 miljonu latu piedziņu no "Maxima" lielveikala būvētājiem, attīstītājiem un Rīgas domes.

Prasītāji bija lūguši apķīlāt tirgotāja SIA "Maxima Latvija", būvuzņēmuma "Re&Re", sagruvušās ēkas īpašnieka SIA "Tineo" un ēkas attīstītāja SIA "Homburg Zolitūde" mantu. Pieteikums nebija vērsts pret Rīgas domi.

Prasītāju pārstāvis advokāts Aldis Gobzems iepriekš informēja, ka pirmā no prasībām iesniegta trīs cietušo privātpersonu vārdā, lūdzot piedzīt 50 miljonus par labu vienam, 40 miljonus par labu otram, kā arī 10 miljonus par labu trešajam cietušajam.

Uz norādi, ka policijas veiktā izmeklēšana Zolitūdes traģēdijas lietā nav noslēgusies un vainīgie nav notiesāti, Gobzems atbildēja, ka krimināllietā tiek noskaidrota konkrēta fizisko personu atbildība, bet šajā gadījumā tiek runāts par juridisko personu atbildību.

"Līdzšinējā tiesu prakse ir apliecinājusi, ka faktiski nevis mums ir jāpierāda, ka viņi kaut ko nav izdarījuši, bet viņiem jāpierāda, ka viņi visu izdarījuši pareizi. Civiltiesībās šādas lietas kontekstā ir pavisam apgriezts pretējs pierādīšanas pienākums. Ja krimināllietā notiesās konkrētu personu, tad attiecīgās juridiskās personas varēs pret to vērsties ar regresa prasību," norādīja advokāts.

Advokāts argumentē, ka ikvienam ir tiesības uz taisnīgu kompensāciju tiesību aizskāruma gadījumā. Likums nosaka, ja cilvēks gājis bojā, tā tuviniekiem ir tiesības saņemt kompensāciju. Likums ir paredzējis tiesības uz analogu kompensāciju ne tikai nāves, bet arī sakropļojuma vai citādu fizisku vai emocionālu sāpju gadījumā.

Vienīgais jautājums ir par to, kas ir taisnīgs kompensācijas apmērs. Gobzems uzskata, ka viena gada peļņa kā kompensācijas apmērs nav taisnīgs un tas ir gaužām pieticīgi prasīts.

Portāls Mixnews.lv jau ziņoja, ka pērn, 21.novembrī iebrūkot lielveikala "Maxima" jumtam, dzīvību zaudēja 54 cilvēki. Zolitūdes traģēdija ir lielākā Latvijā kopš neatkarības atjaunošanas.

Komentāri