Lietuvā atklāts Āfrikas cūku mēris, Mixnews.lv

Lietuvā atklāts Āfrikas cūku mēris

фото

Sabiedrība | 2014. gada 24. janvārī plkst. 17:04

Lietuvas Valsts pārtikas un veterinārijas dienests paziņojis, ka divām valsts dienvidos kritušām mežacūkām atklāts Āfrikas cūku mēris, un aicinājis cūku audzētājus nekavējoties veikt visus iespējamos drošības pasākumus, lai pasargātu no bīstamās slimības savas kūtis, ziņo LETA-ELTA.

Šā dienesta operatīvās darbības nodaļas vadītājs Marjus Masjulis norādījis, ka steidzami tiek gatavota informācija kaimiņvalstīm un nepieciešamie rīkojumi. Pirmdien tiks sasaukta Ārkārtējo situāciju komisija, lai lemtu par turpmāko rīcību.

Pagaidām, kamēr slimība atklāta tikai mežacūkām, netiek runāts par mājas cūku izkaušanu, bet stingri bioaizsardzības noteikumi paredz, ka cūku audzētāji pat nedrīkst ielaist savas mājas pagalmā nepiederošas personas, vēsta portāls "15min.lt".

Savukārt mežacūkas tiks intensīvi medītas, lai veiktu analīzes un sekotu situācijai. Vēl gan nav nolemts, vai šaut visas mežacūkas.

Āfrikas cūku mēris konstatēts paraugos no mežacūkām, kas atrastas nobeigušās Šalčininku rajonā un Varēnas rajonā, pie Alītas rajona robežas.

"Paraugi nosūtīti apstiprināšanai arī uz Vāciju, bet mēs ticam arī savām analīzēm," pastāstījis Masjulis.

Jau ziņots, ka visos trijos rajonos pēdējā laikā atrasts ne mazums beigtu mežacūku. Pirms dažām dienām kādai Alītas rajonā kritušai mežacūkai tika konstatēta cita infekcijas slimība - pasterelioze.

Pagājušajā vasarā Āfrikas cūku mēris tika konstatēts Baltkrievijā, aptuveni 40 kilometru attālumā no Lietuvas robežas. Tā ir ļoti lipīga vīrusa izraisīta saslimšana, kas cūku turētājiem rada lielus ekonomiskos zaudējumus, jo dzīvnieku novietnē, kurā slimība konstatēta, ir jānokauj viss ganāmpulks. Cilvēkiem Āfrikas cūku mēris nav bīstams.

Lai aizsargātos no slimības, ko var pārnēsāt migrējošās mežacūkas, Lietuva sākotnēji pat ierosināja uzcelt žogu gar visu Baltkrievijas robežu, taču Eiropas Komisijas (EK) eksperti šo ideju atzina par nereālu un nepietiekami efektīvu.

Lietuvas Nacionālais pārtikas un veterinārijas riska novērtēšanas institūts pērn pārbaudīja 2749 mežacūku un 7681 mājas cūkas asins un orgānu paraugus un nevienā no šiem gadījumiem neatklāja Āfrikas cūku mēra pazīmes. Tomēr Valsts pārtikas un veterinārijas dienests nesen norādīja, ka šīs bīstamās cūku slimības draudi joprojām ir nopietni.

Sakarā ar šiem draudiem vides ministrs Valentīns Mazuronis pagājušajā nedēļā parakstīja rīkojumu, kas pagarina mežacūku medību sezonu, atļaujot tās medīt visu gadu.

Tikmēr Lietuvas Cūku audzētāju asociācijas vadītājs Aļģis Baravīks paziņojis, ka cūkgaļa Āfrikas cūku mēra dēļ Lietuvā nekļūs dārgāka, gluži pretēji - pastāv iespēja, ka ārvalstu partneri varētu aizvērt durvis lietuviešu cūkgaļai un cenas tādēļ pat kristos.

"Šobrīd ir tieši tas gada laiks, kad pieprasījums pēc cūkgaļas ir vismazākais un gaļa - vislētākā. Mēris nav sasniedzis cūku fermas, un mēs masveidā neizkaujam cūkas, turklāt Lietuva ir valsts, kas aptuveni 50% trūkstošās cūkgaļas ieved no citām valstīm," viņš skaidrojis ziņu aģentūrai ELTA.

11 pagājušā gada mēnešos Krievija iepirkusi no Lietuvas cūkgaļu par 56 miljoniem litu (16,2 miljoniem eiro), Baltkrievija - par 20 miljoniem litu (5,8 miljoniem eiro).

Komentāri