Pēc cūku mēra atklāšanas Lietuvā Latvijā ieviesīs papildu drošības pasākumus, Mixnews.lv

Pēc cūku mēra atklāšanas Lietuvā Latvijā ieviesīs papildu drošības pasākumus

фото

Sabiedrība | 2014. gada 24. janvārī plkst. 20:34

Pārtikas un veterinārais dienests (PVD) piektdien ir saņēmis telefonisku informāciju no Lietuvas kolēģiem, ka Lietuvas dienvidos, Alitus reģionā, divām nomedītām mežacūkām apstiprināta Āfrikas cūku mēra (ĀCM) vīrusa klātbūtne, tāpēc nolemts Latvijā ieviest papildu pasākumus, ziņo "Nozare.lv".

Kā norādīja dienestā, Latvijā ieviestie profilakses pasākumi līdz šim ir bijuši efektīvi, tomēr pēc informācijas saņemšanas par ĀCM konstatēšanu Lietuvā piektdien nolēma par papildu drošības pasākumu ieviešanu.

PVD aicina medniekus visā Latvijas teritorijā būt īpaši vērīgiem un ziņot par kritušām vai aizdomīgām mežacūkām. Visu aizdomu gadījumu izmeklēšanas izmaksas sedz PVD.

PVD aicina dzīvnieku īpašniekus, turētājus un kopējus pievērst pastiprinātu uzmanību cūku veselības stāvoklim un par jebkuru cūku saslimšanas, nobeigšanās gadījumu ziņot sava reģiona PVD pārvaldei vai apkalpojošajam veterinārārstam. Ātra un atbildīga saimnieka rīcība varot pasargāt citas cūku novietnes no ĀCM.

Lai nepieļautu iespējamo slimības izplatību, PVD aicina turētājus cūku novietnēs aizliegt iebraukt transporta līdzekļiem, kuriem nav veikta ritošās daļas dezinfekcija, kā arī neielaist nepiederošas personas. PVD arī atgādina, ka visiem, kuri tur cūkas savās piemājas saimniecībās, par tām jāziņo Lauksaimniecības datu centram (LDC).

No 2013.gada vasaras uz Latvijas robežas ar Krieviju un Baltkrieviju PVD sadarbībā ar Valsts robežsardzi un muitu veic pastiprinātas kontroles, tostarp ceļotāju privātās bagāžas kontroli, lai Latvijā netiktu ievesta inficēta gaļa vai gaļas produkti. Kā skaidro dienestā, tiekot veikta dzīvnieku pārvadātājtransporta pastiprināta kontrole.

Papildus PVD informē, ka Latvijā uz valsts robežas, Krievijas un Baltkrievijas pierobežā, jau ir ieviesti drošības pasākumi un tiek ņemti paraugi laboratoriskajai izmeklēšanai visām nomedītajām mežacūkām, kā arī aizdomīgajām mājas cūkām.

Kopš 2013.gada jūnija Latvijā uz ĀCM izmeklētas 1029 mežacūkas un 28 mājas cūkas. Visi izmeklēšanas rezultāti līdz šim bijuši negatīvi. ĀCM profilaktiskos pasākumu ieviešanu Latvijā līdzfinansē Eiropas Savienība (ES).

Komentāri