LLU Lauksaimniecības fakultātes absolvente mantojumā novēlējusi augstskolai pusmiljonu ASV dolāru, Mixnews.lv

LLU Lauksaimniecības fakultātes absolvente mantojumā novēlējusi augstskolai pusmiljonu ASV dolāru

фото

Sabiedrība | 2014. gada 30. janvārī plkst. 15:34

Lauksaimniecības universitāte (LLU) saņēmusi pusmiljonu ASV dolāru (367 431 eiro) vērtu mantojumu no ASV dzīvojušās un jau mirušās absolventes Mirdzas Oškalnes, aģentūru LETA informēja LLU Sabiedrisko attiecību un karjeras centra vadītāja Sandra Grigorjeva.

Oškalne 1938.gadā ļoti sekmīgi Latvijā ieguvusi agronomes grādu un novēlējusi, lai pēc nāves viss viņas īpašums tiktu nodots toreizējās Jelgavas Lauksaimniecības akadēmijas (JLA) tagadējās pēcteces - LLU - rīcībā.

Universitātes studiju prorektors Arnis Mugurēvičs informēja, ka saņēmis paziņojumu no juridiskā biroja "Kolodner Law Offices" Filadelfijā, ASV par absolventes Oškalnes testamentāro mantojumu.

Lai gan Oškalnes darbs ASV bijis saistīts ar grāmatvedību, absolventei visu mūžu bijusi liela interese par lauksaimniecības nozari, tāpēc par galveno testamentāro mantinieci viņa nosaukusi JLA pēcteci LLU, kas sagatavo jaunos lauku attīstības speciālistus.

Mantojumu pusmiljona ASV dolāru apjomā (367 431 eiro) veido gan skaidra nauda, gan akcijas un apdrošināšanas kompensācijas.

LLU patlaban saņēmusi pirmo daļu no visa testamentārā mantojuma, un to plānots ieguldīt LLU Attīstības fondā, dibinot Oškalnes vārdisko stipendiju jaunajiem mācībspēkiem, specializācijai ārzemēs, kā arī ieguldīt dažādos LLU attīstības projektos, skaidroja Grigorjeva.

Mirdza Līvija Oškalne dzimusi 1913.gadā 15.oktobrī Rīgā, pēc studijām Latvijas Universitātes Lauksaimniecības fakultātē strādājusi Valmieras Valsts ģimnāzijā par ķīmijas un dabas zinību skolotāju. Bijusi studenšu korporācijas "Gaujmaliete" biedre.

Otrā pasaules kara laikā viņa devusies bēgļu gaitās uz Vāciju, kur dzīvojusi latviešu centrā Eslingenā un 1949.gadā emigrējusi pāri okeānam uz ASV, nonākot Filadelfijā.

Savas zināšanas Oškalne papildinājusi vakara kursos un strādājusi par grāmatvedi. Augusi ar mākslu saistītā ģimenē un savā mūžā izveidojusi ievērojamu gleznu un daiļdarbu kolekciju. Bijusi aktīva Latviešu kopienas dalībniece "Filadelfijas Brīvo latvju" biedrībā, pievienojusies Dievturu kustībai un to dāsni atbalstījusi. Mirusi 2010.gada 6.septembrī ASV Filadelfijā, Pensilvānijā.

Komentāri