Tukuma novada Sociālais dienests: Daži klienti arī līdz šim nespēj nosegt elektrības rēķinus, Mixnews.lv

Tukuma novada Sociālais dienests: Daži klienti arī līdz šim nespēj nosegt elektrības rēķinus

фото

Sabiedrība | 2014. gada 31. janvārī plkst. 15:55

Tukuma novada Sociālajam dienestam arvien ir klienti, kuri nav spējuši nosegt elektrības rēķinus, bet tagad elektroenerģijas tarifu pieauguma dēļ maksājumi par elektroenerģiju noēdīs atvēlēto naudu pārtikai un veselībai, aģentūrai LETA sacīja Tukuma novada Sociālā dienesta direktore Ina Balgalve.

Viņa skaidroja, ka ikdienā Tukuma novada Sociālajā dienestā cilvēki risina jautājumus, kas saistīti ar finanšu līdzekļu trūkumu pamatvajadzību nodrošināšanai - tostarp mājokļa izdevumu, arī elektrības rēķinu segšanai.

Jau līdz šim ir bijuši gadījumi, kad cilvēks vēršas pēc palīdzības, jo pārtraukta ir elektrības padeve nesamaksāto rēķinu dēļ. Arī pašvaldības palīdzībā mājokļa izdevumu segšanai ir iekļauti izdevumi par patērēto elektroenerģiju.

2014.gadā Tukuma novada pašvaldība ir paredzējusi augstāku slieksni dzīvokļa pabalsta saņemšanai 192 eiro ģimenēm, 250 eiro atsevišķi dzīvojošiem pensionāriem un invalīdiem (2013.gadā bija 170 eiro), arī normatīvi par patērēto elektroenerģiju tiek pielāgoti patēriņam, nevis summām. Dzīvokļa pabalsta pieaugums ir plānots aptuveni par 15%.

Saistībā ar "Latvenergo" prognozi, ka mājsaimniecībām ar nelielu elektroenerģijas patēriņu maksa mēnesī pieaugs par aptuveni pieciem eiro, Balgalve skaidroja, ka, ja ģimenei vai personai katru mēnesi pietrūkst šo piecu eiro, neradot iespēju palielināt ienākumus, tas rada pastāvīgu spriedzi ģimenē.

Tukuma novada Sociālā dienesta direktore skaidroja, ka ir personu grupas, kuru ienākumu līmenis vispār izslēdz iespējas gūt lielākus ienākumus - pensionāri, invalīdi. Iespējams šie pieci eiro tiks "taupīti" uz kvalitatīvu pārtiku vai pārtiku vispār, apģērbu, izglītību, medicīnu - liedzot ģimenēm ar bērniem, pensionāriem, invalīdiem un citām mazaizsargātajām grupām izbaudīt zināmu labklājības līmeni.

"Jau šobrīd, lai nodrošinātu pamatvajadzības, ģimenes (personas) taupa ne tikai piecus eiro," pauda Balgalve.

Tukuma novada Sociālā dienesta direktore tomēr pieļauj, ka, pieaugot arī šiem elektroenerģijas tarifiem, nenoliedzami pieaugs cenas precēm un pakalpojumiem, ko ģimenes izjutīs ne tikai kā piecu eiro pieaugumu. Jau ziņots, ka Bauskas novada Sociālais dienests prognozē faktiski trūcīgu ģimeņu skaita augšanu.

Bauskas novada Sociālā dienesta vadītājas vietniece Ina Krūmiņa aģentūrai LETA komentēja, ka apstākļos, kad pamatvajadzības nespēj nodrošināt pat strādājošie ar mazām algām, nemaz nerunājot par bezdarbniekiem un citiem mazturīgajiem, jebkurš cenu pieaugums slikti ietekmē cilvēku labklājību.

"Turklāt šis cenu pieaugums nav vienīgais. Arvien mazāk līdzekļu paliks citām vajadzībām - izglītībai, kultūrai, atpūtas pasākumiem, sportam. Cilvēki taupīs vēl vairāk, bet uz kā rēķina? Uz ēdienu, uz veselību, uz bērnu nākotni? Ļoti iespējams, ka parādīsies citas trūcīgu iedzīvotāju grupas, ne tikai trūcīgie ar 128,06 eiro mēnesī vai vientuļie pensionāri ar 288 eiro mēnesī, kuriem šobrīd pašvaldība paredzējusi dzīvokļu pabalstus," pauda Krūmiņa.

Portāls Mixnews.lv jau ziņoja, lielākajai daļai Latvijas mājsaimniecību no šī gada 1.aprīļa AS "Latvenergo" piedāvā pārdot elektroenerģiju par 16,7-16,9 eiro centiem par kilovatstundu (kWh). Tas nozīmē, ka pieaugums pret sākuma tarifu būs aptuveni 40%.

Komentāri