Demogrāfs: Ir netaisnīgi vecākiem pārmest trīs bērnu radīšanu un nepalīdzēt izkļūt no nabadzības, Mixnews.lv

Demogrāfs: Ir netaisnīgi vecākiem pārmest trīs bērnu radīšanu un nepalīdzēt izkļūt no nabadzības

фото

Sabiedrība | 2014. gada 31. janvārī plkst. 15:38

Tā ir ārkārtīga netaisnība - pārmest sliktos dzīves apstākļus tiem, kuri ir izvēlējušies otro vai trešo bērnu, un nepalīdzēt viņiem izkļūt no nabadzības riska, piektdien Saeimā notiekošajā konferencē "Demogrāfiskās atveseļošanās ceļa kartes veidošana" sacīja demogrāfs Ilmārs Mežs.

Latvijā privātās sarunās ir dzirdama snobiska attieksme, jo trīs bērnu ģimenes nabadzīgajos apstākļos tiek vainota vecāku izvēle radīt tik daudz pēcnācēju, norādīja Mežs.

Viņš sniedza informāciju, ka saskaņā ar "Eurostat" oriģinālo prognozi Latvijas iedzīvotāju skaits 2060.gadā būs mazāks par 1,75 miljoniem. Savukārt, ņemot vērā prognozes labojumu uz reāliem datiem un pieņēmumus, iedzīvotāju skaits varētu būt mazāks par 1,25 miljoniem, norādīja demogrāfs.

Mežs arī prezentēja Latvijas un Igaunijas demogrāfijas atbalsta salīdzinājumu, kas liecina, ka vairākos faktoros neesam sasnieguši kaimiņvalsts ieguldījuma apjomu šajā jomā. Viens no izņēmumiem ir piedzimšanas pabalsts, kas Latvijā ir 421 eiro, bet Igaunijā 320 eiro. Socioloģe Viola Korpa savā referātā uzsvēra, ka ir jāparaugās no indivīda pozīcijas, kas būtu tie faktori, kuri ļautu viņam izšķirties par labu bērna radīšanai. Mūsdienās novērojama arī bērnu atlikšana vai bezbērnu ideoloģija, kas sevī ietver nevēlēšanos riskēt, zaudēt sasniegto dzīves līmeni vai statusu darbavietā, kā arī brīvības izjūtu. Latvija gan vēl joprojām ir starp tām valstīm, kurās iedzīvotāji vēlas vairāk bērnu, nekā viņiem ir.

Problēma ir arī darba un ģimenes dzīves saskaņošana, piemēram, 40% sieviešu un 38% vīriešu piekrīt, ka bērnu kopšanas atvaļinājums negatīvi ietekmē karjeru darbā, informēja Korpa. Darba likumā noteiktā atbalsta pieejamība ir atkarīga no neformālām attiecībām ar darba devēju, un ģimenes darba tirgū ir neaizsargātas. Jautājumā par ģimenei draudzīgu darba vietu veicinošiem faktoriem viens no risinājuma soļiem ir privilēģiju, piemēram, nodokļu atlaižu piešķiršana ģimenēm draudzīgiem uzņēmumiem, norādīja socioloģe. Jau ziņots, ka konferencē ir aicināti piedalīties eksperti un nevalstisko organizāciju pārstāvji, kuri darbojas dzimstības veicināšanas un ģimenes atbalsta politikas jomā, lai kopīgi sāktu darbu pie demogrāfiskās atveseļošanās ceļa kartes veidošanas.

Foto: Ernests Dinka, Saeimas Kanceleja

Komentāri