Druviete: Izglītības sistēma jāveido atbilstoši laikam un telpai, Mixnews.lv

Druviete: Izglītības sistēma jāveido atbilstoši laikam un telpai

фото

Sabiedrība | 2014. gada 6. februārī plkst. 20:29

Izglītības sistēma ir jāveido atbilstoši šim laikam un telpai - Latvijai, ceturtdien LU 72.Zinātniskās konferences atklāšanas plenārsēdē, uzstājoties ar lasījumu "Rietumvalsts", norādīja izglītības un zinātnes ministre Ina Druviete (V).

Viņasprāt, izglītības sistēmai piemērots ir nepārtrauktas, plūstošas attīstības, nevis radikālu reformu ceļš, ziņo LETA. "Nav nekā sliktāka kā pārņemt no konteksta izrautu citas valsts pieredzi," uzskata ministre. Tādēļ jāmeklē risinājumi, kas vislabāk atbilstu Latvijas attīstības perspektīvai, sabalansējot pretrunīgas intereses.

Druviete arī uzsvēra, ka tieši Latvijas izglītības sistēma, kas ir kļuvusi par Eiropas izglītības telpas daļu, ir un būs pamats inovatīvas vides un humanitārās attīstības līmeņa paaugstināšanai.

"Izglītības sistēma mums ir jāveido atbilstoši šim laikam un šai telpai, tieši Latvijai. [..] Mums jābūt uzmanīgiem atsevišķu elementu pārņemšanā, jo izglītības sistēma ir nacionāli specifiska, sakņota vēsturē, neatraujami saistīta ar citiem sabiedrības dzīves segmentiem. Tāpēc citu valstu pieredze jāstudē, padomi jāuzklausa, bet nopirkt gatavu produktu izglītībā, par laimi, mēs nevarēsim nekad," sacīja Druviete.

Tāpat viņa klāstīja, ka izglītības sistēmā atspoguļojas visas sabiedrības ekonomiskās un sociālās problēmas, tādēļ nav iespējama kvalitatīva izglītība nesakārtotā un ekonomiski nestabilā valstī.

"Ne visu varēsim panākt ar labo gribu un entuziasmu vien. Izglītības sistēmai ir nepieciešams valsts finansējums, un pārskatāmā nākotnē tam jāveido vismaz 7% un augstākajai izglītībai - 2% no iekšzemes kopprodukta," uzskata ministre. Pēc viņas teiktā, ir jārod līdzsvars starp studiju pieejamību un kvalitāti.

Ministre arī norādīja, ka pēc starptautiski salīdzinošu pētījumu datiem, Latvijas izglītības kvalitāte ir stabilā Eiropas vidējā līmenī. "Ja skolēnu sasniegumi tiktu vērtēti korelācijā ar valsts izglītībai atvēlētajiem līdzekļiem, tad mūsu vieta būtu daudz augstāk," izteicās Druviete.

Foto: Toms Grīnbergs, Latvijas Universitātes Preses centrs

Komentāri