Periodiska asins trūkuma iemesls ir arī ierobežotais finansējums, Mixnews.lv

Periodiska asins trūkuma iemesls ir arī ierobežotais finansējums

фото

Sabiedrība | 2014. gada 9. februārī plkst. 14:15

Asins krājumi pieprasītākajām asins grupām periodiski ir nepietiekami - iemesli tam ir dažādi, tomēr galvenais ir pieprasījuma pieaugums un ierobežotie finanšu līdzekļi, aģentūrai LETA pastāstīja Valsts asinsdonoru centra (VADC) jaunā vadītāja Iveta Ozoliņa.

"Valsts asinsdonoru centrs finansē reģionālajās un universitātes slimnīcās esošās Asins sagatavošanas nodaļas. Ja centram būtu lielāks valsts finansējums, tas varētu pasūtīt lielāku asins daudzumu asins sagatavošanas nodaļām un nodrošināt ārstniecības iestādes ar nepieciešamajiem asins pagatavojumiem," skaidroja Ozoliņa.

Viņa nevarēja nosaukt papildus nepieciešamā finansējuma apjomu, tomēr solīja uzlabojumus. "Aktīvi strādāju pie esošā finansējuma izlietošanas analīzes, efektivitātes izvērtēšanas un iespējas atrast finansējumu, optimizējot procesus Valsts asinsdonoru centra iekšienē," teica centra vadītāja.

Valsts līdzekļu efektīva izlietošana, iekšējo darbības procesu un personāla darbības efektivitāte, viņasprāt, ir galvenie nākotnes darbības izaicinājumi centrā.

Tāpat Ozoliņa iecerējusi turpināt popularizēt bezatlīdzības donoru kustību, īpaši jauniešu vidū. Viņa arī uzskata, ka kompensācijas apmēram par asins ziedošanu nevajadzētu kļūt par noteicošo faktoru donoru kustības atbalstīšanā, tāpēc jautājumu par iespējamu finansiālās atlīdzības palielināšanu donoriem plaši nekomentēja.

"Latvijas iedzīvotāji vienmēr ir bijuši atsaucīgi un iesaistījušies donoru kustībā. Būt par donoru, tas ir būt par dzīvību. Es noteikti negribētu piedzīvot situāciju, kad cilvēks asinis nodod tikai tādēļ, ka par to maksā," sacīja Ozoliņa.

Kā ziņots, pērn decembrī Veselības ministrija izsludināja atklātu konkursu uz VADC direktora un viņa vietnieka amatu. Šonedēļ, 3.februārī, VADC direktores amatā tika apstiprināta Iveta Ozoliņa.

Kopš 1993.gada iestādi vadīja Gita Ņemceva. Direktora maiņa saistīta ar to, ka VADC no šā gada 1.janvāra kļuvusi par valsts tiešās pārvaldes iestādi, aģentūrai LETA iepriekš skaidroja VADC preses sekretārs Rihards Veršiņins. Tādējādi turpmāk VADC direktors ir valsts civildienesta ierēdnis, un Valsts civildienesta likumā ir noteikti ierobežojumi minēto amatu ieņemt pensijas vecuma cilvēkam.

Ņemceva ir pirmspensijas vecumā un tāpēc nevar turpināt pildīt šo amatu, viņš sacīja. Viņa turpināšot darbu VADC kā eksperte.

Komentāri