LM: Bērnu stāvoklis Latvijā nedaudz uzlabojies, Mixnews.lv

LM: Bērnu stāvoklis Latvijā nedaudz uzlabojies

фото

Sabiedrība | 2014. gada 11. februārī plkst. 15:27

Bērnu stāvoklis kopumā Latvijā ir uzlabojies, tomēr joprojām nepieciešams veicināt bērniem un ģimenēm labvēlīgu politiku, jo atsevišķi dati norāda uz nepietiekamām pozitīvām izmaiņām bērnu stāvoklī, ziņo LETA, atsaucoties uz Labklājības ministrijas (LM) sniegto informāciju.

Pozitīvas tendence vērojamas vairākās bērnu labklājību raksturojošās jomās. Piemēram, kopš 2008.gada no 18,9% līdz 23% ir pieaudzis bērnu īpatsvars, kuri tiek zīdīti ar krūti līdz gada vecumam, kas ir viens no būtiskiem faktoriem jaundzimušā un zīdaiņa veselības veicināšanā un uzturēšanā, par to otrdien LM informēja valdību, prezentējot ziņojumu "Pārskats par bērnu stāvokli Latvijā 2012.gadā".

Tāpat šajā laikā ir samazinājusies bērnu līdz 14 gadu vecumam mirstība - no 26,6 gadījumiem uz 100 000 iedzīvotāju 2008.gadā līdz 16,1 gadījumam 2012.gadā.

Palielinājies arī veselo jaundzimušo īpatsvars, 2012.gadā sasniedzot 60%. Atsevišķās pozīcijās pieaugusi arī bērnu vakcinācijas aptvere. Vienlaikus ir samazinājies bērnu traumatisms un stacionārā ievietoto bērnu skaits, kā arī psihisko un uzvedības traucējumu izplatība bērnu vidū alkohola lietošanas dēļ.

Samazinājies arī nepilngadīgo skaits, kuri cietuši noziedzīgos nodarījumos, kas vērsti pret tikumību un dzimumneaizskaramību. Latvijā pirms diviem gadiem nebija nevienas nepilngadīgas vai mazgadīgas personas, kura būtu cietusi no cilvēku tirdzniecības. Statistikas dati liecina, ka kopumā nepilngadīgo noziedzības līmenis ir samazinājies un turpina sarukt.

Tai pašā laikā vairākās bērnu labklājību raksturojošās jomās saglabājas negatīvas tendences.

Pēdējos gados nav vērojams būtisks samazinājums zīdaiņu mirstībā. Latvijā ir visaugstākais zīdaiņu mirstības rādītājs Baltijas valstīs. Turpina samazināties arī praktiski veselo pusaudžu 15 līdz 17 gadu vecumā īpatsvars, kā arī vērojams jaunatklāto HIV infekcijas gadījumu skaita pieaugums starp bērniem līdz 17 gadu vecumam. Ja 2011.gadā ar HIV inficējās trīs bērni, tad 2012.gadā - desmit. 2012.gada beigās uzskaitē kopumā bija 51 ar HIV inficēts bērns.

Tāpat palielinājies ceļu satiksmes negadījumos traumas guvušo bērnu skaits vecumā līdz 14 gadiem.

Lai uzlabotu bērnu stāvokli Latvijā, ministrijas un citas iesaistītās institūcijas iecerējušas turpināt politikas plānošanas dokumentos noteikto uzdevumu ieviešanu, teikts ziņojumā.

Komentāri