Veciem, vientuļiem un nomaļus dzīvojošiem cilvēkiem nodrošinās aprūpi mājās, Mixnews.lv

Veciem, vientuļiem un nomaļus dzīvojošiem cilvēkiem nodrošinās aprūpi mājās

фото

Sabiedrība | 2014. gada 13. februārī plkst. 15:35

Jau martā piecos Latvijas reģionos veciem, vientuļiem, nomaļus dzīvojošiem cilvēkiem, kā arī cilvēkiem ar invaliditāti būs pieejama aprūpe mājās, ziņo LETA.

Kā ceturtdien preses konferencē informēja Latvijas Samariešu apvienības (LSA) direktors Andris Bērziņš, Smiltenes, Balvu, Skrundas, Jelgavas, Ventspils novada domes katra martā saņems 150 tā dēvētās drošības pogas, kuras sākotnēji tiks piešķirtas sociālo dienestu redzeslokā esošajiem vientuļajiem senioriem.

Nospiežot signālpogu, kas atrodas aprocē vai kulonā, 24 stundas diennaktī personas varēs sazināties ar LSA palīdzības centrāli Rīgā un saņemt morālo atbalstu vai izsaukt palīdzību.

Katrā novadā nonāks arī automašīnas, kas aprīkotas ar iespēju ielikt tajās nestuves un pārvadāt personas invalīdu ratiņos. Šīs automašīnas tiks izmantotas gan cilvēku nogādāšanai ārstniecības iestādē nepieciešamības gadījumā, gan vienkāršām ikdienas darbībām, piemēram, personas nogādāšanai pašvaldībā, bankā vai pastā.

Tāpat pašvaldības saņems īpaši šim LSA projektam uzbūvētas un speciāli aprīkotas automašīnas, kurās ir pieejams viss nepieciešamais, lai nodrošinātu aprūpi cilvēka dzīves vietā - duša, tualete, gāzes plītiņa, ledusskapis, veļas mašīna un specializēts aprīkojums pēdu kopšanai un matu griešanai.

Sākotnēji viss iepriekšminētais aprīkojums tiks nodrošināts Smiltenē, Balvos, Skrundā, Jelgavā un Ventspilī, tomēr nākotnē LSA cer to nodrošināt visā Latvijā, pastāstīja projekta "Samariešu atbalsts mājās" vadītājs Viesturs Kleinbergs. Pēc LSA rīcībā esošajiem datiem, Latvijā ir apmēram 16 000 cilvēku, kuriem būtu nepieciešama šāda palīdzība.

Kleinbergs skaidroja, ka minētās piecas pašvaldības kā pirmās tika izvēlētas pēc diviem kritērijiem - nepieciešamība pēc pakalpojuma un novada ieinteresētība pakalpojuma ilgtspējas nodrošināšanā.

Projektu pamatā finansē Atvērtās sabiedrības fonds - tam atvēlēti 1,8 miljoni eiro, tomēr visas minētās pašvaldības ir piekritušas nodrošināt arī līdzfinansējumu, paredzot noteiktu finansējuma apmēru uz vienu iedzīvotāju. Plānotās izmaksas uz vienu klientu ir 95 eiro mēnesī.

Lai nodrošinātu projekta īstenošanu, radītas arī 38 jaunas darba vietas, no tām 30 minētajos piecos reģionos un astoņas Rīgā. Kleinbergs sacīja, ka teju viss nepieciešamais personāls jau ir nokomplektēts.

Viņš uzsvēra, ka projekta īstenošana ne tikai nodrošinās veciem, vientuļiem un nomaļus dzīvojošiem cilvēkiem cienīgu dzīvi, bet arī dos viņiem iespēju dzīvot savās mājās, proti, nedoties uz institūcijām.

Foto: soclp.lv

Komentāri