Mūrniece: Ar bezmaksas apraidi dota iespēja izveidoties jaunam lielākam TV kanālam, Mixnews.lv

Mūrniece: Ar bezmaksas apraidi dota iespēja izveidoties jaunam lielākam TV kanālam

фото

Sabiedrība | 2014. gada 25. februārī plkst. 09:25

Saistībā ar trīs bezmaksas apraides televīzijas kanālu darbību ir dota iespēja izveidoties jaunam, lielākam televīzijas kanālam. To, kādi būs rezultāti, varēs vērtēt pēc gada, pielietojot analoģiju ar radio kanāliem doto laiku sagatavoties pakalpojumu sniegšanai, aģentūrai LETA sacīja Saeimas Cilvēktiesību un sabiedrisko lietu komisijas priekšsēdētāja Ināra Mūrniece (VL-TB/LNNK), komentējot bezmaksas apraidē no 1.janvāra esošo trīs kanālu darbības kvalitāti.

Konkursā par bērnu un jauniešu programmas veidošanu uzvarēja OTV. Šo kanālu nodrošina SIA "Ogres televīzija". Informatīvi dokumentālos raidījumus veido "Rīga TV24", ko nodrošina AS "TV Latvija". Savukārt reģionālās tematikas raidījumus veido SIA "Vidzemes televīzija", kas nodrošina kanālu "Re:TV".

To, kā attīstīsies šie trīs kanāli, rādīšot laiks, un, vai tie izaugs, būšot atkarīgs no pašiem kanāliem, no spējas piedāvāt interesantus raidījumus. Saistībā ar kanālu vērtēšanu termiņu esot nepieciešams pielietot analoģiju ar radio darbību, kad pēc frekvences piešķiršanas radio savu darbu var sākt pēc 12 mēnešiem vai pagarinājuma gadījumā pēc 15 mēnešiem, pauda komisijas priekšsēdētāja.

Jaunajiem televīzijas kanāliem sagatavošanās laiks bija tikai divas vai trīs darba dienas, tāpēc arī Nacionālajai elektronisko un plašsaziņas līdzekļu padomei (NEPLP) ir jāuzņemas atbildība par to, ka šiem kanāliem netika dotas pietiekami lielas laika rezerves sagatavoties. NEPLP vajadzēja konkursu izsludināt laicīgāk, kā to rosināja Cilvēktiesību un sabiedrisko lietu komisija, norādīja Mūrniece.

Viņa uzskata, ka pašlaik televīzijas jomā ir ļoti augsta Krievijas retranslēto televīziju proporcija. Sabiedrības pārstāvji izsaka kritiku par to, ka ir pašradīta piedāvājuma trūkums, un tiek norādīts par nepieciešamību veidot vairāk televīzijas kanālu ar interesantu vietējo saturu. Runājot par minētajiem trīs televīzijas kanāliem, Mūrniece norādīja, ka "kvalitāte pagaidām ir tāda, kāda tā ir", bet šeit diez vai būtu prātīgi gaidīt ļoti augstu profesionālo kvalitāti, kādu var piedāvāt Latvijas Televīzija ar savu daudzu miljonu budžetu.

Komisijas priekšsēdētāja plašāk nekomentēja, kā vērtē trīs kanālu sniegto kvalitāti, norādot, ka viņai "nav tabulas, pēc kuras to vērtēt". Viņa uzsvēra, ka par kvalitāti pienākums spriest ir NEPLP un politiķi ar to nenodarbojas.

Mūrniece norādīja, ka "Picca TV" pirms pārtapšanas telekompānijā LNT spēja nodrošināt tādu saturu, kāds ir iespējams ar viņu rīcībā esošajiem nelielajiem resursiem un ar esošo profesionālo kvalitāti. Tolaik, kad attīstījās "Picca TV", kontrasts bija mazāk jūtams, jo televīzijas joma kopumā nebija attīstījusies, kā tas ir vērojams šodien, uzskata politiķe.

NEPLP bija izsludinājusi trīs konkursus par sabiedriskā pasūtījuma daļas nodošanu komerciālajām televīzijām, kas nodrošinās bezmaksas apraidi visā Latvijā. Konkursi tika izsludināti, lai nodrošinātu informatīvi dokumentālo, reģionālās tematikas, kā arī bērnu un jauniešu raidījumu veidošanu komerciālos medijos bezmaksas apraidē.

Reģionālās tematikas raidījumus veido SIA "Vidzemes televīzija", kas nodrošina kanālu "Re:TV", dokumentālos raidījumus veido "Rīga TV24", ko nodrošina AS "TV Latvija". Savukārt konkursā par bērnu un jauniešu programmas veidošanu uzvarēja OTV, kura darbību nodrošina SIA "Ogres televīzija", kura lielākais īpašnieks ir Ilmārs Krūms - nacionālās apvienības "Visu Latvijai!"-"Tēvzemei un brīvībai"/LNNK līdzpriekšsēdētāja Gaida Bērziņa kādreizējais partneris juridiskajā birojā "Baltic Law Offices" (BLO). Kā iepriekš norādīja Krūms, Bērziņš savu darbību birojā esot pārtraucis un ar televīzijas iegādi neesot saistīts.

Komentāri