Prezidents: Iecerētā veselības aprūpes reforma ir pretrunā ar reemigrācijas plāniem, Mixnews.lv

Prezidents: Iecerētā veselības aprūpes reforma ir pretrunā ar reemigrācijas plāniem

фото

Sabiedrība | 2014. gada 27. februārī plkst. 10:19

Iecerētās izmaiņas veselības aprūpes finansēšanas modelī ir pretrunā ar valsts plāniem atgriezt mājās peļņas nolūkos emigrējušos iedzīvotājus, Latvijas Televīzijas raidījumā "Rīta panorāma" pauda Valsts prezidents Andris Bērziņš.

Viņš norādīja, ka saistībā ar izstrādāto likumprojektu vēl ir daudz neskaidrību, jo valsts rīcībā nav pietiekamas bāzes informācijas par saviem iedzīvotājiem. "Mēs nezinām, cik Latvijā ir cilvēku, kas viņi ir un kādi viņi ir," sacīja prezidents, piebilstot, ka tas pats attiecas arī uz plāniem atsevišķai iedzīvotāju daļai kompensēt elektroenerģijas cenu kāpumu, jo ne visu iedzīvotāju ienākumi ir legāli, ne visi tos deklarē un maksā nodokļus.

Savukārt, atgriežoties pie veselības aprūpes finansēšanas, Bērziņš norādīja, ka aizvien nav guvis pārliecību, vai modelis, kurā veselības aprūpe ir apmaksāta tikai tiem, kuri maksā nodokļus, būtu pareizs un atbilstošs risinājums Latvijas situācijai. Pēc prezidenta domām, tas neveicinātu emigrējušo pilsoņu atgriešanos mājās, jo viņiem šeit par veselības aprūpi būtu pilnībā jāmaksā pašiem.

Pašlaik likumprojekts "Veselības aprūpes finansēšanas likums" tiek izskatīts Saeimā, kur tas pieņemts pirmajā lasījumā.

Tas paredz ieviest obligāto veselības apdrošināšanu, sasaistot tiesības uz valsts budžeta apmaksātu veselības aprūpi ar iedzīvotāju ienākuma nodokļa (IIN) deklarēšanu un nomaksu. Veselības aprūpes minimumu plānots nodrošināt visiem valsts iedzīvotājiem neatkarīgi no IIN maksāšanas fakta - neatliekamo medicīnisko palīdzību, konkrētu diagnožu ārstēšanu un kompensējamos medikamentus ar 100% kompensāciju.

Tāpat paredzēts, ka valsts apdrošinās 20 iedzīvotāju grupas, tostarp bērnus vecumā līdz 18 gadiem, pensionārus, personas, kuras kopj bērnu ar invaliditāti, cilvēkus ar 1., 2. un 3.grupas invaliditāti, bezdarbniekus, pilna laika studentus vecumā no 18 līdz 30 gadiem, personas no 18 līdz 25 gadiem, kuras iegūst vispārējo profesionālo izglītību, politiski represētos, kā arī personas, kuras atrodas ieslodzījuma vietās, un vēl ap desmit cilvēku grupas. No šā saraksta valdība nolēma izslēgt patentmaksu maksātājus.

Komentāri