Zoodārzā nokļuvis šogad pirmais piekrastē atrastais roņu mazulis, Mixnews.lv

Zoodārzā nokļuvis šogad pirmais piekrastē atrastais roņu mazulis

фото

Sabiedrība | 2014. gada 10. martā plkst. 13:31

Svētdien Jūrmalas pludmalē atrasts aptuveni divas nedēļas vecs roņu mazulis, kas pēc Dabas aizsardzības pārvaldes speciālistu ieteikuma nogādāts Rīgas Zooloģiskajā dārzā.

Šopavasar tas ir pirmais piekrastē atrastais ronēns.

Zooloģiskajā dārzā roņu mazuli nogādājuši Slokas dzīvnieku patversmes darbinieki. Pēc pirmās apskates konstatēts, ka ronēns ir novārdzis un dabā izdzīvot nebūtu spējīgs.

Līdz šim Rīgas Zooloģiskajā dārzā katru pavasari lielākā vai mazākā skaitā tiek uzņemti nelaimē nonākuši pelēko roņu un pogaino sīkroņu mazuļi.

Tā kā siltā ziema Baltijas jūrā un Rīgas jūras līcī neļāva veidoties stabiliem ledus laukiem, Rīgas Zooloģiskā dārza darbinieki prognozē, ka šajā pavasarī pludmalēs būs atrodams ne viens vien novārdzis vai arī vienkārši atpūsties izrāpojis ronēns.

Marts un aprīlis ir laiks, kad uz Igaunijas piekrastes salām un tās ieskaujošajiem ledus laukiem dzimst pelēko roņu mazuļi. Nav izslēgts, ka daža roniene par dzemdību vietu izvēlas arī Latvijas piekrastes ledu vai pludmali.

Izdzīvo ne katrs mazulis, jo tikai veseliem un labu kondīciju sasniegušiem īpatņiem ir pietiekoši tauku jeb enerģijas rezervju, lai aukstajā ūdenī nenosaltu un dažu nedēļu laikā pēc tam, kad māte beigusi barot ar pienu, iemācītos patstāvīgi ķert zivis.

Nokļūstot jūrā priekšlaicīgi, kā tas mēdz notikt, ja ronēnu ieskalo viļņi, aizpūš kopā ar ledus gabalu vai arī māte pazaudē mazuli, kurš aizklīdis no pastāvīgās uzturēšanās vietas u.c., mazulim iespējas izdzīvot ir pavisam nelielas. Šādus novārgušus, savainotus vai neglābjami slimus pelēko roņu (retāk - pogaino sīkroņu) mazuļus nereti martā un aprīlī atrod arī Latvijas piekrastē.

Jāņem gan vērā, ka ne katram pludmalē atrastam roņu mazulim vajadzīga palīdzība. Ja ronēns jau sācis mainīt uz galvas un muguras esošo balto garo pūku tērpu pret īsu pelēku vilnu, visticamāk, tas jau sācis patstāvīgu dzīvi, un labākais, ko šādā gadījumā darīt - paņemt suni pavadā un mazulim netraucēt. Tāpat palīdzība nav vajadzīga apaļīgam un ņipram mazulim, kuru vēl klāj baltā pūka, jo, iespējams, tas gaida māti. Tad pareizākais ir steigšus attālināties.

Jāatceras, ka roņu mazuļi bez kaitējuma veselībai neēduši var iztikt vairākas dienas. Lielāks kaitējums dabai rodas, atņemot tai veselu roņu mazuli, nevis dienu liekot pagaidīt palīdzību vārgulītim.

Ja māc šaubas par ronēna veselības stāvokli, izskatās novārdzis vai ir redzami ievainojumi, ieteikums sazināties ar Dabas aizsardzības pārvaldes speciālistiem pa tālruni 67509545 vai 29123431. Patvarīgi ronēnu pārvietot nav ieteicams. Vides speciālisti palīdzēs izvērtēt situāciju un nepieciešamības gadījumā sazināsies ar Rīgas Zooloģisko dārzu.

Komentāri