Sakss: Taisnīgumu Latvijas tiesā var meklēt tikai galīgs ideālists, Mixnews.lv

Sakss: Taisnīgumu Latvijas tiesā var meklēt tikai galīgs ideālists (1)

фото

Sabiedrība | 2014. gada 23. martā plkst. 17:33

Tiesvedība pret muzikālās drāmas "Vadonis" libreta autoru Kasparu Dimiteru un Latvijas Nacionālo teātri par autortiesību aizskārumu, zaudējumu un morālā kaitējuma kompensācijas piedziņu Nilam Saksam jeb īstajā vārdā Nilam Konstantinovam kļuva par dārgu, tāpēc viņš nolēmis to izbeigt.

Sakss aģentūrai LETA sacīja, ka "šis daudzu gadu garumā ievilcies tiesvedības process viņam kļuva stipri par dārgu un viņš vairs nevar atļauties to turpināt". Tiesāšanās laikā viņš esot pārliecinājies, ka Latvijas tiesu sistēmā taisnība vienmēr izrādās lielākās naudas pusē.

"Līdz ar to neredzu vairs jēgu turpināt mēģināt pierādīt acīmredzamo, jo man diemžēl nav pa spēkam stāvēt pretim miljonāra [komponista Zigmāra] Liepiņa apmaksātām advokātu komandām. Bet taisnīgumu Latvijas tiesā var meklēt tikai galīgs ideālists - tāds es biju, kad iesāku šo procesu, bet pa šiem gadiem esmu pieaudzis un samierinājies ar korumpēto realitāti," rezumēja Sakss.

Kā ziņots, tiesvedība šajā lietā izbeigta, jo prasītājs atsauca savu apelācijas sūdzību. Šo lēmumu desmit dienu laikā var pārsūdzēt augstākā tiesu instancē.

Konstantinovs prasībā lūdza uzlikt par pienākumu noslēgt ar viņu autora līgumu, aģentūrai LETA iepriekš sacīja Konstantinova bijušais pārstāvis Mārcis Krūmiņš. Viņš atturējās konkretizēt morālā kaitējuma un zaudējumu apmēru, ko prasītājs vēlas piedzīt no abiem atbildētājiem.

Starp Saksu un "Vadoņa" oficiālo autoru dziesminieku Dimiteru pirms dažiem gadiem bija radušās domstarpības par faktisko šīs muzikālās drāmas autorību. Sakss savā interneta dienasgrāmatā iepriekš pauda viedokli, ka viņš uzrakstījis sākotnējo libretu, taču Dimiters savā blogā uzsvēra, ka "Vadonis" ir radošās grupas kopdarbs un tā "libretā nav neviena Nila Saksa vārda".

Policija 2009.gada rudenī sāka kriminālprocesu saistībā ar Nacionālā teātra muzikālās drāmas "Vadonis" libretu. Tas notika pēc tam, kad Konstantinovs, uzstājot uz savu autorību, vērsās ar iesniegumu Valsts policijas Ekonomikas policijas pārvaldē, lūdzot ierosināt kriminālprocesu, konstatēt viņa autortiesību pārkāpumu un noskaidrot vainīgās personas. Kriminālprocess tika sākts pēc Krimināllikuma XIV nodaļas. Šajā nodaļā minēti noziedzīgi nodarījumi pret personas pamattiesībām un pamatbrīvībām, tostarp autortiesību un blakustiesību pārkāpšana, nelikumīgas darbības ar autortiesību un blakustiesību objektiem un citi.

Savukārt civiltiesiskā kārtā risinot strīdu par "Vadoņa" autorību, Rīgas pilsētas Ziemeļu rajona tiesa Saksa prasību noraidīja. Viņš iesniedza apelācijas sūdzību par šo 2011.gada 15.marta spriedumu, taču tā sākotnēji netika pieņemta nesamaksātās valsts nodevas dēļ. Augstākā tiesa, kas izvērtēja jautājumu, vai par apelācijas sūdzību autortiesību lietā ir maksājama nodeva vai nē, atzina, ka nodeva ir jāmaksā, kas arī tika izdarīts.

Nacionālais teātris, kuru kā līdzvainīgu savā blogā iepriekš minēja Sakss, publiskā paziņojumā norādīja, ka autora līgums slēgts ar Dimiteru un tajā Dimiters apņēmies garantēt, ka viņa darbs ir jaunrades produkts un tā rakstīšanā nav nesankcionēti izmantotas vai citādi aizskartas trešo personu autortiesības. Teātris aicināja pašu Dimiteru nokārtot radušās domstarpības.

Nacionālais teātris ar Dimitera un Liepiņa muzikālās drāmas "Vadonis" pirmizrādi 2009.gada 17.septembrī atklāja jauno sezonu.

Komentāri 1
Nu jāpirms 4 gadiem
šī valstele nav domāta reņģēdājiem.