Donorvalstis sanikno lēmums piešķirt naudu Asociācijai Ģimene, Mixnews.lv

Donorvalstis sanikno lēmums piešķirt naudu Asociācijai Ģimene

фото

Sabiedrība | 2014. gada 7. aprīlī plkst. 09:15

Sabiedrības integrācijas fonds (SIF) piešķīris Eiropas Ekonomiskās zonas (EEZ) grantu 45 000 eiro apjomā biedrībai "Asociācija Ģimene", kuras īstenotās aktivitātes saniknojušas donorvalstis, jo esot pretrunā ar cilvēka pamattiesību vērtībām, vēsta LTV raidījums "De facto".

Ar naudas devēju lēmumu "Asociācijai Ģimene" iedotie 45 000 eiro atņemti, savukārt SIF rīcību, projektu novērtējot kā atbilstošu noteiktajiem mērķiem, neviens izvērtēt negrasoties.

EEZ finansētā programma "Nevalstisko organizāciju fonds" Latvijā bija ļoti pieprasīta, un naudu dala SIF. Šoreiz par kopējo finansējumu - 10 miljoniem eiro - cīnījās aptuveni 600 dažādu organizāciju, bet finansējumu ieguva 143, tostarp "Asociācija Ģimene".

"Mēs šajā iespējā saskatījām iespēju sev - būt līdzvērtīgiem, izmantot šo iespēju, pieteikties projektam un gūt kaut nelielu atbalstu savām iniciatīvām, pieteikties tieši dzimumu līdztiesības politikas veidošanā," skaidrojusi "Asociācijas Ģimene" projekta vadītāja Ieva Bērziņa. Viņi pieteikumā solījuši piedalīties dzimumu līdztiesības politikas izstrādē un īstenošanā, taču realitātē cīņa pret dzimumu līdztiesībai veltīta mācību materiāla izplatīšanu bijusi viena no asociācijas skaļākajām aktivitātēm.

Jau pirmajā asociācijas konferencē "Dzimumu līdztiesība izglītības saturā un procesā", kas būtībā sarīkota par Norvēģijas, Lihtenšteinas un Islandes nodokļu maksātāju naudu, tika kritizēti šo valstu centieni dzimumu līdztiesības jomā. Notikušais izsaucis publikācijas arī Norvēģijas medijos. Kam "Asociācija Ģimene" tērējusi līdzekļus, Norvēģijas vēstniecība uzzinājusi no Labklājības ministrijas, resursu centra "Marta" un Ziemeļvalstu ministru padomes pārstāvjiem.

"Mēs sākām izmeklēšanu un sapratām, ka organizācijas materiāli nesniedz skaidru priekšstatu par tādām pamatvērtībām kā dzimumu līdztiesība un seksuālā orientācija," sacījis Norvēģijas vēstnieks Latvijā Jāns Grēvstads. Norvēģijas vēstnieks domā, ka notikušais ir tikai viens atsevišķs gadījums, kas neliks pārskatīt sadarbību ar SIF. Savukārt Finanšu ministrija SIF un Labklājības ministrijai uzdevusi sagatavot priekšlikumus, lai šādas nepatīkamas situācijas ar neadekvātu finanšu piešķiršanu neatkārtotos.

Starptautiskais uzraugs - Finanšu instrumenta birojs -, veicot pārbaudi, secinājis, ka pieļauti pārkāpumi un asociācijai piešķirtā nauda jāatņem. Arī šī iestāde, uzsverot respektu pret viedokļu daudzveidību un vārda brīvību, tomēr secinājusi, ka konferences saturs ir pretrunā ar cilvēktiesībām.

"Viņi mums ir uzrakstījuši vēstuli, ka tas, kā dzimumu līdztiesība tiek traktēta Norvēģijā un kā traktēts Latvijā, ir atšķirīgas lietas, un ka viņu vērtības ir savādākas, tamdēļ viņi uzdod mums šo finansēšanu pārtraukt. Tāds ir viņu uzstādījums," atzinusi SIF direktore Aija Bauere. SIF neatzīst, ka būtu kļūdījies, piešķirot līdzekļus asociācijas ģimene pieteiktajam projektam.

Komentāri