Dzīvnieku aizstāvju protests pie Rīgas cirka pulcē vairākus desmitus cilvēku, Mixnews.lv

Dzīvnieku aizstāvju protests pie Rīgas cirka pulcē vairākus desmitus cilvēku (1)

фото

Sabiedrība | 2014. gada 19. aprīlī plkst. 16:22

Sestdien dzīvnieku tiesību aizstāvības organizācija "Dzīvnieku brīvība" rīkotajā protestā pret dzīvnieku izmantošanu Rīgas cirkā pulcējušies vairāki desmiti cilvēku, novēroja aģentūra LETA.

Protestētāji garā rindā izvietojušies gar Rīgas cirku ar sejām pret ietvi un Merķeļa ielas braucamo daļu, taču ieeju cirkā protestētāji nebloķē un ļauj interesentiem iekļūt cirka telpās.

Gandrīz katram protestētājam rokās ir plakāts, pārsvarā latviešu valodā, bet LETA ievēroja arī dažus plakātus krievu valodā. Plakāti galvenokārt aicina neizmantot dzīvniekus cirka izrādēs un norāda, ka dzīvnieku turēšana cirka vajadzībām līdzinās ieslodzījumam, piemēram, "Dzīvniekiem arī sāp!", "Dzīvnieki nav ne aktieri, ne klauni", "Rīgas cirkam 125 gadi - laiks pieaugt", "Labrīt, sirdsapziņa!", "Aizliegt dzīvnieku cirku", "Pietiek mocīt dzīvniekus" un citi līdzīga satura plakāti.

Vairākās vietās garāmgājējiem tiek dalītas organizācijas "Dzīvnieku brīvība" informatīvās lapiņas ar ziloņa attēlu un skaidrojumiem, kādu kaitējumu ziloņu veselībai nodara šo dzīvnieku izmantošana cirkā triku demonstrēšanai. Lapiņas otrā pusē ir informācija, par to, kādas anormālas uzvedības pazīmes dzīvniekiem izveidojas, kad tie tiek ilgstoši turēti nebrīvē cirkā.

Pikets nav izraisījis lielu rīdzinieku interesi, jo vairums cilvēku piketu novēro tikai ejot tam garām, vai arī gaidot sabiedrisko transportu līdzās esošajās pieturvietās.

Piketa dalībnieki arī pieprasa nekavējoties pārtraukt sadarbību ar ziloņu dresētāju Larsu Holšeru, kurš iepriekš ticis pieķerts cietsirdīgi izturoties pret saviem dzīvniekiem.

Biedrības "Dzīvnieku brīvība" izplatītajā paziņojumā presei teikts, ka dzīvnieku aizsardzības organizācijas aicina mainīt situāciju ar dzīvnieku cirku, par mērķi izvirzot Latvijas pievienošanos to valstu pulkam, kurās dzīvnieku izmantošana ir palikusi pagātnē. Daudzās valstīs ir aizliegts cirkā izmantot visas savvaļas dzīvnieku sugas, piemēram, Apvienotajā Karalistē, Beļģijā, Austrijā, Nīderlandē, Slovēnijā, Horvātijā, Izraēlā, Bolīvijā, Peru, Grieķijā, Kiprā, Singapūrā, Paragvajā, Kolumbijā, Ekvadorā un Kostarikā. Savukārt citās valstīs līdzīgi aizliegumi pastāv atsevišķos reģionos un pilsētās, piemēram, ASV, Kanādā, Meksikā, Čīlē, Brazīlijā, Argentīnā, Austrālijā, Spānijā un Īrijā.

"Pateicoties daudzu valstu pilsoņu aktīvajai pozīcijai, aizvien vairāk valstīs dzīvnieku izmantošana cirkā tiek aizliegta. Teiksim arī mēs Latvijā savu vārdu pret šo nežēlīgo izklaidi," uzsaukumā mudina dzīvnieku tiesību aizstāvji.

"Dzīvnieku cirki visā pasaulē ir problemātiski no dzīvnieku labturības viedokļa. Cietsirdīgās dresūras, kuru laikā dzīvnieki tiek iebiedēti, sisti un vardarbīgi pakļauti, lai izpildītu muļķīgus un pazemojošus trikus, papildina mūža ieslodzījums šauros krātiņos vai pie ķēdes, nespējot īstenot dabisko uzvedību un kontaktēties ar sugas brāļiem. Dzīvnieki cieš no psihiskām saslimšanām, kas izpaužas stereotipiskā uzvedībā - bezmērķīgās, monotoni atkārtotās kustībās. Dzīvnieku aizsardzības organizācijas un eksperti visā pasaulē ir vienoti uzskatā - dzīvnieku cirks ir nežēlīga tradīcija, kuras laiks ir pagājis," rakstīts aicinājumā.

Jāatgādina, ka šonedēļ publiskajā telpā izskanēja informācija par nežēlīgu izturēšanos pret ziloņiem, ko piekopj ziloņu dresētājs Larss Hošlers - mākslinieks, kurš patlaban sniedz izrādes Rīgas cirkā. Savukārt Rīgas cirka valdes locekle Lolita Lipinska šādus apgalvojumus noraidīja, uzsverot, ka cirkā strādā "normāls mākslinieks", kas strādā ar saviem dzīvniekiem un nav pret tiem vardarbīgs.

Organizācija "Dzīvnieku brīvība" aicinājumā pārtraukt sadarbību ar cirka mākslinieku informē, ka šis dzīvnieku dresētājs esot pieķerts nežēlīgi izturamies pret saviem dzīvniekiem. Viņš darbību Rīgas cirkā esot sācis pēc iepriekšējās sadarbības pārtraukšanas ar Zviedrijas un Dānijas cirkiem cietsirdīgas izturēšanās pret dzīvniekiem un iespējamo dzīvnieku labturības pārkāpumu dēļ.

Dzīvnieku aizstāvji norāda uz Holšera seno pārkāpumu vēsturi. Piemēram, kādā videomateriālā ir redzams, kā Holšers pat šova laikā ar rokā paslēptu asu āķi sit pa ziloņa jutīgajām vietām, lai panāktu pakļaušanos, savukārt cirka aizkulisēs trīs ziloņi - Sonja, Vana Mana un Deli - ik dienu tiek daudzkārt sisti ar metāla āķi, slotu un dakšu pa dažādām ķermeņa daļām, tostarp pa galvu un acīm. Dzīvnieki esot iebiedēti, sāpēs kliedzot un mēģinot atkāpties.

Foto: www.citariga.lv

Komentāri 1
gagapirms 5 gadiem
To larsu vajag nojert un noslānīt. Smerdelis.