LM: Bērnu uz ārvalstīm var adoptēt tikai ar viņa paša piekrišanu, Mixnews.lv

LM: Bērnu uz ārvalstīm var adoptēt tikai ar viņa paša piekrišanu (1)

фото

Sabiedrība | 2014. gada 28. aprīlī plkst. 21:07

Bērnu uz ārvalstīm ir iespējams adoptēt tikai ar viņa paša piekrišanu, norāda Labklājības ministrija (LM).

LM Komunikācijas nodaļas vadītāja Marika Kupče informēja, ka vispirms adoptējamam bērnam adoptētājus meklē Latvijā, taču līdzšinējā pieredze rāda, ka Latvijas adoptētāju ģimenes vēlas adoptēt vienu bērnu vecumā līdz trīs gadiem.

Turklāt bērnam ir jābūt vai nu pilnībā veselam, vai arī ar nelielām veselības problēmām. Ministrijas rīcībā nav informācijas par Latvijas iedzīvotājiem, kuri vēlētos adoptēt bērnu, kurš ir vecāks par septiņiem gadiem.

Ja aizbildni nav izdevies atrast Latvijā, tiek izvērtētas bērna intereses un iespēja iegūt ģimeni ārvalstīs. Adopcija uz ārvalstīm pieļaujama tikai tad, ja Latvijā nav iespējams nodrošināt bērna audzināšanu un aprūpi ģimenē, un bāriņtiesa, ar kuras lēmumu bērns ievietots ārpusģimenes aprūpē, par to pieņēmusi attiecīgu lēmumu, uzsver Kupče.

Turklāt bērna adopcija uz ārvalstīm pieļaujama tikai tad, ja bērns pats tam piekrīt. Ja bērns ir sasniedzis 12 gadu vecumu, viņam piekrišana jādod rakstiski.

Atšķirībā no Latvijas iedzīvotājiem adoptētāji no ārvalstīm galvenokārt vēlas uzņemties gādību par skolas vecuma bērniem, pusaudžiem, brāļu un māsu grupām, kā arī bērniem ar ievērojamām veselības problēmām. Tādējādi uz ārvalstīm adoptē tos bērnus, kuriem nav iespējams nodrošināt pastāvīgu ģimeni Latvijā.

Turklāt adopcija ir uzskatāma par notikušu, tiklīdz tiesa to apstiprina, tādējādi arī tiesa un prokuratūra, adopciju apstiprinot, pārliecinās par adopcijas procesa likumību.

Saskaņā ar LM apkopotajiem datiem šā gada 1.aprīlī adopcijas reģistrā bija ziņas par 1400 adoptējamiem bērniem, kuriem tiek meklēti adoptētāji. Lielākā daļa - 927 bērni - bija vecumā no desmit līdz 18 gadiem. Ministrijas apkopotā informācija par adoptējamiem bērniem liecina, ka 391 bērns ir atteicies no adopcijas, tādējādi turpinot uzturēšanos ārpusģimenes aprūpē.

Laikraksts "Diena" pirmdien ziņoja, ka pustūkstotis Latvijas bērnu pēdējā desmitgadē kļuvuši par amerikāņiem. Vairākumam nomainīta identitāte un pārrautas visas saiknes ar dzimteni. Bērnu namu pārstāvji pārmetuši tirgošanos ar bērniem.

Vairāki desmiti Latvijas bērnunamu un internātskolu vadītāju laikrakstam atklājuši vienu un to pašu shēmu, kā juridiski brīvie bērni ar valsts iestāžu gādību tiek savervēti un īsos termiņos nodoti adopcijai uz ASV.

"Atbrauca amerikāņu pāris kopā ar Rīgā nolīgtiem juristiem un bāriņtiesas pārstāvi. Bērnu, kas iepriekš pie viņiem ASV bija viesojies vasarā, stundas vidū izņēma no klases, aizveda turpat pilsētā uz atpūtas kompleksu - parunāties. Vienvārdsakot - sasolīja zelta kalnus: savu istabu un skaistu dzīvi aiz okeāna. Jau nākamajā dienā notika tiesas sēde, kurā šim bērnam ar viņa piekrišanu tika apstiprināta vārda maiņa un noformēta adopcija," laikrakstam atklājis kādas mazpilsētas internātskolas direktors, kurš vēlējās palikt anonīms.

Viņa iestādē mācoties daudz bērnunamu audzēkņu, un viņš varējis vien noraudzīties, kā vairāki viens pēc otra bērni pazūd no sarakstiem. Viņš uzskata, kas tas iespējams vien tāpēc, ka sistēma organizēta valsts līmenī. "Bāriņtiesas neviens nekontrolē, un arī valstij ir izdevīgi atbrīvoties no dzīves pabērnu sloga. Vieglāk ir atdot uz ārzemēm nekā uzturēt. Tā ir bērnu pirkšana-pārdošana," uzskata pedagogs.

Bāreņu biedrības "Saules bērni" pārstāvis Viesturs Alksnītis atklāj, ka Latvijā savu darbību izvērsušas amerikāņu reliģiskās organizācijas, kas organizē bērnu nogādāšanu uz ASV - novērtēšanai: "Tās ir ļoti turīgas draudzes, piemēram, Vasarsvētku, kuru biedri aicina latviešus viesoties pie sevis brīvlaikos. Viņu pārstāvji Latvijā braukā pa bērnunamiem un piedāvā šo iespēju. Kurš gan negrib aizlidot uz ASV? Tiek organizēti pat čarterreisi. Ne jau tāpat vien, bet lai tur uz vietas pierunātu adopcijai un tādējādi nenāktos gadiem gaidīt rindā uz kādu nepazīstamu bērnu."

Komentāri 1
Ja, japirms 4 gadiem
Bērna piekrišana adopcijai vajadzīgai tikai no bērna 12 gadu vecuma. Līdz tam plašas interpretācijas iespējas un standrta situācija ir raudošu bērnu promvešana.