Tiesa atzīst par pieļaujamu kibernoziegumos apsūdzētā Čalovska izdošanu ASV, Mixnews.lv

Tiesa atzīst par pieļaujamu kibernoziegumos apsūdzētā Čalovska izdošanu ASV

фото

Sabiedrība | 2013. gada 31. janvārī plkst. 12:38

Latvijas Augstākā tiesa ceturtdien atzina par pieļaujamu kibernoziegumos apsūdzētā Imantas iedzīvotāja Denisa Čalovska izdošanu ASV.

Ceturtdien nolasītais tiesas lēmums nav pārsūdzams, savukārt galīgais lēmums par Čalovska izdošanu būs jāpieņem Ministru kabinetam. Ja valdība nolems Čalovski izdot, ASV viņam var draudēt vairāk nekā 60 gadu cietumsods.

Trešdien gandrīz pusotru stundu ilgā tiesas sēdē Čalovska advokāte Ilona Bulgakova tiesnešus mēģināja pārliecināt, ka viņas klienta izdošana nav pieļaujama, jo tādā veidā tiktu pārkāptas Čalovska tiesības. Pirmkārt, jaunajam vīrietim pagaidām nemaz neesot saprotams, par ko ASV viņu apsūdz, sacīja advokāte.

Prokurors Mārcis Viļums gan bija pretējās domās. Viņš pauda uzskatu, ka pārsūdzētais Ģenerālprokuratūras prokurora pieņemtais lēmums, ar kuru atzīta par pieļaujamu Čalovska izdošana ASV, ir atstājams negrozīts. Viļums arī piebilda, ka ASV tiesībsargājošo iestāžu celtā apsūdzība ir pietiekami skaidra, turklāt Čalovskis ne brīdi neesot mēģinājis norādīt uz pretējo.

Prokurors informēja, ka Čalovskis Latvijā tika meklēts aptuveni pusgadu un aizturēšanas operācija izplānota īpaši rūpīgi, jo likumsargi pieļāvuši, ka vīrietis ir nodrošinājies ar sistēmu, kas acumirklī spēj iznīcināt visus lietiskos pierādījumus par jebkādu viņa saistību ar bīstamo datorvīrusu.

Mixnews jau ziņoja, ka ASV federālie prokurori pagājušās nedēļas vidū izvirzīja apsūdzības trim iespējamiem Austrumeiropas kibernoziedzniekiem - Krievijas pilsonim Ņikitam Kuzminam, Rumānijas iedzīvotājam Mihajam Paunesku un 1985.gadā dzimušajam Latvijas pilsonim, Imantā dzīvojošajam datorspeciālistam Čalovskim, kurš esot pazīstams arī ar iesauku "Miami".

ASV tiesībsargājošās iestādes uzskata, ka trīs aizturētie vīrieši ir atbildīgi par datorvīrusa "Gozi Virus" radīšanu un uzturēšanu. Ar šo vīrusu tika inficēts vairāk nekā miljons datoru visā pasaulē, tostarp aptuveni 40 000 datoru ASV. Vīruss nonācis pat ASV Nacionālās aeronautikas un kosmosa pārvaldes datoros.

Internetā publiski pieejamā informācija liecina, ka "Gozi Virus" ticis radīts, lai piekļūtu datiem par svešiem banku kontiem un pēc tam iztukšotu tos. Ar minēto vīrusu dators var tikt inficēts, atverot šķietami nekaitīgu "PDF" formāta failu.

Atsaucoties uz ASV tiesā nonākušajiem dokumentiem, aģentūra "Reuters" vēstīja, ka ar minētā datorvīrusa palīdzību no banku kontiem visā pasaulē izzagti vairāki miljoni ASV dolāru.

Foto: mondo.rs

Komentāri