LM: Dzimstības pieaugums nav nejaušība, Mixnews.lv

LM: Dzimstības pieaugums nav nejaušība

фото

Sabiedrība | 2013. gada 3. februārī plkst. 11:32

Galvenie faktori, kas ietekmē dzimstības pieaugumu, ir ekonomiskā situācija un, iespējams, drošības sajūtas palielināšanās par ienākumiem un darba saglabāšanu nākotnē, uzskata Labklājības ministrijas (LM) Bērnu un ģimenes politikas departamenta vecākais eksperts Lauris Neikens, ziņo LETA.

Viņš pieļauj, ka dzimstības pieaugums varētu būt saistīts arī ar politiskajiem procesiem. Viņaprāt, papildu motivācija pārskatīt valsts iespējas ģimeņu atbalstam radusies ap 2010.gadu, kad tika saņemti satraucoši signāli par dzimstības rādītāju samazināšanos. "2011.gadā notika aktīvākas diskusijas par nepieciešamo atbalstu ģimenēm, kas, iespējams, arī sabiedrībā vairoja sajūtu par to, ka ģimeņu labklājības jautājums ir nonācis politiskajā darba kārtībā," saka Neikens.

Savukārt šogad un 2014.gadā, viņaprāt, dzimstību pozitīvi varētu ietekmēt izmaiņas valsts politikā attiecībā uz ģimenēm ar bērniem, piemēram, dažādu ģimenēm paredzēto pabalstu pieaugums, iedzīvotāju ienākuma nodokļa atvieglojumu palielinājums par apgādībā esošajiem bērniem, kā arī bērnudārzu rindu likvidēšana no 2013.gada 1.septembra ar mērķmaksājuma palīdzību ģimenēm pieskatīšanas pakalpojuma nodrošināšanai un citi atbalsta pasākumi.

"Tomēr noteicošais faktors ir tas, cik labi ģimenēm ir izdevies rast finansiālu drošību un stabilitāti savā ikdienas dzīvē, gan arī savstarpējās attiecībās. Tāpat ir svarīgi, kādas ir ģimeņu dzīves prioritātes, vai ģimenes plānos vispār ietilpst bērnu radīšana," uzskata Neikens.

Vienlaikus, runājot par dzimstības rādītājiem, LM pārstāvis aicina atcerēties, ka notikusi pakāpeniska iedzīvotāju skaita samazināšanās arī tajā vecuma grupā, kad iespējams radīt bērnus. Piemēram, 2012.gada sākumā sieviešu skaits vecuma grupā no 18 līdz 40 gadiem, kas ir vecums, kad dzimst lielākā daļa bērnu, Latvijā bija 319 653. Šajā gadā Latvijā piedzima 19 520 bērni. Salīdzinoši 2002.gadā minētajā vecuma grupā Latvijā bija 374 421 sieviete un piedzima 20 127 bērni.

LETA jau ziņoja, ka pagājušā gada 12 mēnešos Latvijā pasaulē nākuši 19 520 bērni, kas ir vairāk nekā 2011.gadā, kad pasaulē nāca 18 825 mazuļi, liecina Centrālās statistikas pārvaldes apkopotā informācija.

Tomēr iedzīvotāju dabiskais pieaugums pagājušajā gadā joprojām bijis negatīvs - līdz decembra beigām mūžībā aizgājuši 28 820 cilvēki.

Janvāra sākumā Latvijā bija reģistrēti 2,028 miljoni iedzīvotāju.

Foto: no vietnes sweetbabyblog.com

Komentāri