Pērn Latvijā četrreiz biežāk ziņots par cilvēku tirdzniecības upuriem, Mixnews.lv

Pērn Latvijā četrreiz biežāk ziņots par cilvēku tirdzniecības upuriem

фото

Sabiedrība | 2013. gada 4. februārī plkst. 11:22

Pērn Latvijā oficiāli reģistrēti 30 cilvēku tirdzniecības upuri un aptuveni četrās reizēs pieaudzis to cilvēku tirdzniecības gadījumu skaits, par kuriem informāciju snieguši Latvijā dzīvojošie cilvēki, liecina biedrības "Patvērums "Drošā māja"" apkopotie dati.

No pērn identificētajiem cilvēku tirdzniecības upuriem pieci cietušie bijuši vīrieši, un 25 sievietes. Biedrības dati liecina, ka 16 personas cietušas no fiktīvām laulībām, septiņas no piespiedu darba, bet vēl septiņas no seksuālas ekspluatācijas.

Savukārt kopumā 2012.gadā pēc atbalsta telefoniski, elektroniski un klātienē biedrībā cilvēki vērsušies 106 reizes.

Kā norādīja biedrības vadītāja Sandra Zalcmane, pērn būtiski pieaugusi sabiedrības līdzdalība cīņā ar cilvēku tirdzniecību, jo iepriekšējos gados par cilvēku tirdzniecības gadījumiem ziņojušas galvenokārt Latvijas vēstniecības ārvalstīs vai Latvijas policija. Viņa arī pavēstīja, ka visaktīvāk par cilvēku tirdzniecības gadījumiem ziņojuši iedzīvotāji no Rīgas, Rēzeknes, Liepājas, Daugavpils un Valmieras.

Biedrības vadītāja atzīmēja, ka, pateicoties informatīvajām kampaņām, piecas Latvijas pašvaldības, kurās kampaņas laikā notika semināri, daudz nopietnāk ir pievērsušās problēmas risināšanai, jo ir izveidots starpinstitūciju sadarbības modelis cilvēku tirdzniecības gadījumu novēršanai.

Arī Latvijas vēstniecības Īrijā padomniece Vija Buša uzskata, ka informatīvo kampaņu rezultāti attiecībā uz cilvēku tirdzniecības prevenci ir nenoliedzami.

"Tomēr kopumā preventīvais darbs Latvijā aizvien vēl ir nepietiekamā līmenī, jo vēstniecības pieredze rāda, ka potenciālie upuri nespēj patstāvīgi izvērtēt iespējamību realitātē saskarties ar cilvēku tirdzniecību un izvairīties no iesaistes fiktīvajās laulībās un citās šīs verdzības formās," akcentē Buša.

Savukārt kā norādīja biedrības konsultante un kampaņas "Pārdota brīvība" koordinatore Rasa Saliņa, pagājušā gada laikā ievērojami attīstījusies biedrības sadarbība cilvēku tirdzniecības apkarošanas jomā ar Latvijas vēstniecībām ne tikai Īrijā, bet arī Lielbritānijā, Vācijā, Beļģijā, Grieķijā un Krievijā. Arī Lietuvas un Igaunijas institūcijas izrādījušas interesi par Latvijas darbu cīņā ar cilvēku tirdzniecību, 2012.gadā uzaicinot "Patvēruma "Drošā māja"" speciālistus informācijas apmaiņas vizītēs uz kaimiņvalstīm.

Jāpiebilst, valsts palīdzība ik gadu tiek nodrošināta 12 cilvēku tirdzniecības upuriem gan Latvijā, gan ārvalstīs.

Foto: kievskaya.com.ua, altaynews.kz, radio13.ru

Komentāri