"Dzīvības koks": Vēzis jau sen nav fatāla slimība, Mixnews.lv

"Dzīvības koks": Vēzis jau sen nav fatāla slimība

фото

Sabiedrība | 2013. gada 4. februārī plkst. 18:38

Vēzis jau sen nav fatāla slimība, ja to diagnosticē un ārstē laicīgi, Pasaules pretvēža dienā atgādina onkoloģisko pacienu atbalsta biedrība "Dzīvības koks", ziņo LETA.

Šodien vēža profilaksei veltītā pasākumā biedrības pārstāve Gunita Berķe aicināja iedzīvotājus atcerēties, ka vēzis ir hroniska saslimšana, kas var skart ikvienu, turklāt vēzi ir iespējams ārstēt, ja to laicīgi atklāj un cīnās.

"Onkoloģiskas saslimšanas ir visas pasaules problēma. Ik gadu 7,6 miljoni mirst no onkoloģiskas saslimšanas. Viena trešdaļa varēja arī nesaslimt, vai nenonākt līdz šim letālajam iznākumam," pievienojoties Berķes paustajam, sacīja Rīgas Austrumu klīniskā universitātes slimnīcas valdes priekšsēdētājs Viesturs Boka.

Arī veselības ministre Ingrīda Circene (V) uzsvēra, ka paša rūpes par savu veselību ir ļoti būtiskas, un pauda sašutumu, ka valsts apmaksātās profilaktiskās vēža pārbaudes līdz šim izmantojis tikai neliels skaits cilvēku, kam tās piedāvātas. Viņa atgādina, ka valsts ik gadu atvēl vienu miljonu latu vēža profilaksei un izsūta aicinājumus piedalīties bezmaksas dzemdes kakla vēža un krūts vēža skrīninga testā, kā arī kolorektālā vēža skrīningā.

Slimību profilakses un kontroles centra (SPKC) dati rāda, ka Latvijā saslimstība un mirstība no krūts vēža šobrīd ieņem pirmo vietu starp visiem ļaundabīgajiem audzējiem sievietēm, turklāt aptuveni 35% ļaundabīgo krūts audzēju tiek konstatēti novēloti - slimības trešajā un ceturtajā stadijā.

Savukārt saslimstība ar dzemdes kakla vēzi pēdējo desmit gadu laikā ir pieaugusi par 20%, un ik mēnesi šī slimība tiek diagnosticēta apmēram divdesmit sievietēm Latvijā. Šis vēzis pasaulē un arī Latvijā ir otrais biežāk sastopamais audzējs sievietēm līdz 45 gadu vecumam un trešais izplatītākais vēža izraisītas nāves cēlonis sievietēm pēc krūts vēža un plaušu vēža.

Tikmēr ar zarnu jeb kolorektālo audzēju katru gadu Latvijā saslimst vairāk nekā 1000 cilvēki, un no tā mirst vairāk nekā 700 cilvēki. Pēdējo piecu gadu laikā pieaugusi gan saslimstība, gan mirstība, ko izraisījis šis vēzis.

Novēlota diagnostika samazina iespējas efektīvi ārstēt audzēju, savukārt, regulāri dodoties pie ārsta un veicot izmeklējumus, iespējama efektīva tā ārstēšana un izveseļošanās, atgādina speciālisti. Nacionālā veselības dienesta dati liecina, ka 2011.gadā valsts apmaksātās krūts vēža profilaktiskās pārbaudes laikā vēzis tika atklāts 180 sievietēm, savukārt dzemdes kakla vēzis - sešām sievietēm. Turklāt šajos gadījumos liela daļa slimību bijušas sākuma stadijās.

Komentāri