Saeima atbalsta "legālo narkotiku" izplatības ierobežošanu, Mixnews.lv

Saeima atbalsta "legālo narkotiku" izplatības ierobežošanu

фото

Sabiedrība | 2013. gada 7. februārī plkst. 12:37

Saeima ceturtdien pirmajā lasījumā konceptuāli atbalstīja grozījumus likumā par Krimināllikuma spēkā stāšanos un tā piemērošanas kārtību, kas turpmāk liegs tirgot dažādus augu maisījumus jeb tā sauktās legālās narkotikas, ziņo BNS.

Grozījumi likumā tiek virzīti kā steidzami, tāpēc par tiem vēl būs jālemj tikai vienā – galīgajā – lasījumā. Pirmajā lasījumā grozījumus atbalstīja vienbalsīgi. Priekšlikumi otrajam lasījumam iesniedzami līdz 11.februārim, un galīgajā lasījumā to virzīs Saeimas 14.februāra plenārsēdē.

Izmaiņas likumā saistītas ar Veselības ministrijas ieceri psihotropo vielu klasifikācijai ieviest tā saucamo ģenērisko sistēmu. Tie paredz, ka Latvijā narkotisko vielu sarakstu plānots aizstāt ar psihotropo vielu ķīmisko grupu pamatformulām, tādējādi ierobežojot, piemēram, tā dēvēto "spice" maisījumu izplatību.

"Tas, ka aizliegto vielu nosaukumi sarakstā tiks aizstāti ar ķīmiskajām formulām, būs labs risinājums, lai psihoaktīvo vielu ražotājiem liegtu iespēju piedāvāt arvien jaunas apreibinošās vielas, kuras būtībā ir tās pašas, kas iekļautas sarakstā, tikai ar nedaudz citu struktūru," pastāstīja Juridiskās komisijas priekšsēdētājas biedre Inese Lībiņa-Egnere.

Parlamentā norādīja, ka līdz šim kontrolējamo vielu saraksti vairākkārt papildināti ar jaunām apritē nonākušām psihoaktīvām vielām, taču šo vielu ražotāji strauji reaģējuši uz izmaiņām, tirgū piedāvājot aizvien jaunus psihoaktīvo vielu atvasinājumus.

Līdzšinējās kārtības izmaiņas arī nepieciešamas, jo esošā saraksta papildināšana ar jaunatklātām vielām nedod vēlamo rezultātu, un ražotāju iespējas sintezēt jaunas vielas, nedaudz pamainot ķīmisko struktūru, ir praktiski bezgalīgas.

Paredzēts, ka populārāko psihoaktīvo vielu ķīmisko grupu pamatformulas sagatavos Veselības ministrija, tādējādi ierobežojot visu šajās ķīmiskajās grupās ietilpstošo vielu izmantošanu. Sagatavotās pamatformulas ietver visas patlaban apritē esošās jaunās psihoaktīvās vielas, kā arī daļu no vielām, kuras varētu sintezēt nākotnē.

Galīgajā lasījumā grozījumus likumā plānots pieņemt 14.februārī.

Foto: narcology-help.ru, pilotomix.com

Komentāri