Tiesa atsāks izskatīt Flika prasību pret jaunajiem BAS valdes locekļiem un maksātnespējīgo "Krājbanku", Mixnews.lv

Tiesa atsāks izskatīt Flika prasību pret jaunajiem BAS valdes locekļiem un maksātnespējīgo "Krājbanku"

фото

Sabiedrība | 2013. gada 10. februārī plkst. 17:21

Rīgas pilsētas Vidzemes priekšpilsētas tiesa pēc pārtraukuma pirmdien atsāks bijušā lidsabiedrības "airBaltic" vadītāja un akcionāra Bertolta Flika prasības izskatīšanu pret jaunajiem "Baltijas Aviācijas sistēmu" (BAS) valdes locekļiem, maksātnespējīgo "Latvijas Krājbanku", bankas maksātnespējas administratoru "KPMG Baltics" un bankas meitasuzņēmumu "Atlantijas biroji" par valdījuma traucējuma pārtraukšanu.

Kā aģentūrai LETA paskaidroja tiesas priekšsēdētājas palīdze Oksana Hvostova, pātraukums ir noteikts, lai sagatavotu nolēmumu par prasības nodrošinājuma aizstāšanu, ko iesniedza "Atlantijas biroju" pārstāvji Romualds Vonsovičs un Dainis Lasmanis.

Savukārt iepriekšējā tiesas sēdē tika izskatīts pieteikums par Flika pārstāvja - zvērināta advokāta Viktora Tihonova - atstādināšanu no procesa. Tomēr tiesa lēma Tihonovu atstāt kā prasītāja pārstāvi, pieteikumu noraidot.

Pērn 24.februārī Vidzemes priekšpilsētas tiesa daļēji apmierināja Flika pieteikumu par prasības nodrošināšanu un aizliedza komercreģistrā veikt ierakstus par Flikam piederošo BAS kapitāldaļu atsavinājumu, kas veikts, izlietojot par labu "Latvijas Krājbankai" nodibinātās komercķīlas.

Tāpat tiesa lēma aizliegt uzņēmuma jaunajiem valdes locekļiem BAS vārdā pieņemt darbā un atlaist darbiniekus, izdot pilnvaras un atsaukt pilnvaras par BAS pārstāvību, kā arī izsniegt un saņemt aizdevumus.

BAS vārdā aizliegts dot garantijas un galvojumus, noslēgt civiltiesiskus darījumus, kas pārsniedz 1000 latu, atteikties no BAS vārdā celtām prasībām tiesā, noslēgt izlīgumus šādās lietās, atzīt prasības, kas celtas tiesā pret BAS, sniegt tiesā viedokļus par BAS atzīšanu par maksātnespējīgu, apgrūtināt ar lietu tiesībām BAS mantu, kā arī atsavināt BAS piederošās kapitāla daļas, akcijas, vērtspapīrus, kustamo un nekustamo īpašumu. Tāpat aizliegts uzņemties jaunas saistības BAS vārdā.

Kā biznesa portālu "Nozare.lv" toreiz informēja "KPMG Baltics" sabiedrisko attiecību konsultants Oskars Fīrmanis, veiktās darbības bija pareizas un nepieciešamas, jo BAS vadības pēdējā laika aktivitātes neliecināja, ka tā ir ieinteresēta uzņēmuma ilgtspējīgā darbībā, nepamatoti rosinot uzņēmuma maksātnespēju, tādējādi eventuāli samazinot ķīlas vērtību un aizskarot nodrošināta kreditora tiesības.

"Latvijas Krājbankas" interesēs ir veiksmīga BAS darbība, jo BAS ir parādā bankai 14 miljonus latu. Šī nauda pēc tās atgūšanas tiktu izmantota, lai norēķinātos ar tām personām, kurām vēl bankā ir palikusi nauda, skaidroja Fīrmanis.

Vidzemes priekšpilsētas tiesas lēmums apturēja Flikam agrāk piederējušā uzņēmuma BAS nonākšanu pilnīgā "Krājbankas" kontrolē. Tas savukārt sniedza Flikam iespēju turpināt cīņu par zaudētajām "airBaltic" akcijām. Fliks apņēmies atgūt lidsabiedrības akcijas, kuras valsts esot nozagusi. Viņa izredzes saruka teju līdz minimumam februāra sākumā, kad "Krājbankas" meitasuzņēmums "Atlantijas biroji" pilnībā pārņēma BAS, kurā Flikam piederēja puse kapitāldaļu.

"Vismaz ir pagaidu noregulējums, ka "Atlantijas birojs" nevar rīkoties ar nelikumīgi iegūtām akcijām, ar BAS mantu, kā arī nevar BAS vārdā nekādus lēmumus pieņemt. Tas ir ļoti pozitīvi, un līdz ar to man ir jāsaka, ka atgūstu uzticību Latvijas tiesu sistēmai," skaidroja Fliks.

Februāra sākumā valsts kontrolētās "Latvijas Krājbankas" meitasuzņēmums "Atlantijas biroji" pilnībā pārņēma BAS. Kā rakstīja laikraksts "Dienas Bizness", 2011.gada novembra beigās Satiksmes ministrija uz pirmpirkuma tiesību pamata iegādājās "Krājbankā" un bankā "Snoras" savulaik ieķīlātos 47,2% "airBaltic" akciju, kas piederēja BAS.

Darījumu, kurā "airBaltic" akcijas pārdotas par nominālvērtību 224 000 latu apjomā, tiesā apstrīdējis BAS, un līdz ar to akcijām liegumu saskaņā ar tiesas lēmumu uzlika Latvijas Centrālais depozitārijs.

Minētā BAS prasība bija apdraudēta, jo 6.februārī, dienā, kad tiesa lēma neatzīt BAS maksātnespēju, "Atlantijas biroji" pilnībā pārņēma BAS no tās īpašnieka Flika un "Taurus Asset Management Limited" ("Taurus").

Fliks sarunā ar "Dienas Biznesu" februārī norādīja, ka Uzņēmumu reģistrā iesniegti dokumenti ar parakstiem it kā viņa vārdā. Tos parakstījuši advokāti Una Petrauska un Ozoliņš. Bijušais "airBaltic" vadītājs skaidrojis, ka dokumenti noformēti, it kā Latvijā minētie juristi būtu rīkojušies viņa vārdā uz viņa izdotu pilnvaru pamata, bet Fliks tādu pilnvaru neesot devis. Fliks rezumē, ka iesniegtie dokumenti ir noformēti ar viltu un vērtējami kā krāpnieciski.

Foto: no vietnes ir.lv

Komentāri