Ģimenes ārsti kategoriski iebilst pret veselības obligāto apdrošināšanu, Mixnews.lv

Ģimenes ārsti kategoriski iebilst pret veselības obligāto apdrošināšanu

фото

Sabiedrība | 2013. gada 11. februārī plkst. 14:03

Esam kategoriski pret veselības ministres Ingrīdas Circenes (V) vadībā izstrādāto Koncepcijas projektu par veselības aprūpes sistēmas finansēšanas modeli un tās apstiprināšanu, vēstulē veselības ministrei un Ministru prezidentam Valdim Dombrovskim (V) norādījušas Latvijas lielās ģimenes ārstu asociācijas, ziņo LETA.

Kā zināms, Veselības ministrija (VM) piedāvā divus jaunus veselības aprūpes finansēšanas modeļus. Viens no tiem paredz, ka plānveida veselības aprūpi varētu saņemt tikai tie iedzīvotājiem, par kuru gūtajiem ienākumiem ir aprēķināts iedzīvotāju ienākuma nodoklis (IIN) vai valsts sociālās apdrošināšanas iemaksas. Savukārt otrs paredz ieviest obligāto veselības apdrošināšanu, ieviešot veselības nodokli 3,65% apmērā, nodalot to 4% apmērā no spēkā esošās IIN likmes.

Latvijas Ģimenes ārstu asociācija (LĢĀA) un Latvijas Lauku ģimenes ārstu asociācija (LLĢĀA) 7.ferbuārī nosūtījusi paziņojumu Circenei un Dombrovskim, kurā pauž viedokli, ka VM piedāvātie modeļi ir diskriminējoši, tie ir mēģinājums izmantot veselības aprūpi kā soda līdzekli nodokļu nemaksāšanas gadījumus, kā arī mēģinājums uz sabiedrības veselības un cilvēka dzīvības apdraudējuma rēķina kāpināt veselības aprūpes budžetu.

"Nav noliedzams, ka veselības aprūpes finansēšana ir ļoti svarīga Latvijas valstij, bet konkrētajā izpildījumā jaunais finansēšanas modelis diskreditē un faktiski vēršas pret tautas interesēm, kas ir amorāli un acīm redzami apdraud Latvijas iedzīvotāju veselības aprūpes kvalitāti, rada tiešus draudus sabiedrības veselībai un, iespējams, pat cilvēka dzīvībai," paziņojumā norādījušas asociācijas.

LĢĀA un LLĢĀ uzskata, ka, nodokļu maksāšana vai nemaksāšana nevar būt par iemeslu, lai cilvēkam atteiktu medicīnisko palīdzību, kas pārsniedz neatliekamo palīdzību.

Pārstāvot lielu daļu Latvijas ģimenes ārstu, asociācijas arī uzsvērušas, ka ģimenes ārsti nav gatavi kļūt par "šķīrējiem", kuri izlemj, vai sniegt vai nesniegt veselības aprūpi, ja cilvēks neatbilst valsts noteiktajam statusam. Asociācijas šādu situāciju paredz, un to dēvē par "ārsta darba traģiku", kā arī vēlas zināt, kas būs atbildīgs gadījumos, kad ārstam nāksies atteikt palīdzību cilvēkam, kurš nespēs samaksāt maksas pakalpojumus.

Foto: no vietnes medicalstaffverification.com

Komentāri