Stankevičs: Benedikta XVI paziņojums par atkāpšanos ir ļoti pazemīgs, Mixnews.lv

Stankevičs: Benedikta XVI paziņojums par atkāpšanos ir ļoti pazemīgs

фото

Sabiedrība | 2013. gada 11. februārī plkst. 20:51

Rīgas arhibīskaps-metropolīts Zbigņevs Stankevičs bija pārsteigts par pāvesta Benedikta XVI lēmumu atkāpties no amata, taču uzskata to par pazemīgu un rūpēm par lielāku baznīcas labumu, aģentūrai LETA pavēstīja Latvijas Romas katoļu baznīcas Informācijas centra vadītāja Ingrīda Puce.

"Līdzīgi kā daudziem citiem arī man pāvesta Benedikta XVI lēmums atkāpties no amata bija negaidīta ziņa. Esmu pārliecināts, ka šo lēmumu viņš ir rūpīgi izvērtējis un pie tā nonācis pēc daudzām lūgšanās un pārdomās pavadītām stundām. Benedikta XVI paziņojums ir ļoti pazemīgs. Acīmredzot, apzinoties savas robežas un domājot par lielāku Baznīcas labumu, viņš vēlas, lai pāvesta vietu ieņem kāds gados jaunāks kardināls," uzskata arhibīskaps.

Viņš norāda, ka kopš 2005.gada 19.aprīļa, kad kardināli Benediktam XVI uzticēja šo atbildīgo kalpojumu, viņš ir paveicis ļoti daudz. "Vispirmām kārtām, devis ļoti skaistu ticības liecību," akcentē Stankevičs.

Foto: draugiem.lv; ir.lv

Mixnews.lv jau ziņoja, ka Pāvests Benedikts XVI pirmdien paziņoja, ka 28.februārī pametīs pāvesta amatu, jo lielā vecuma dēļ nespēj pienācīgi veikt amata pienākumus. Benedikts Vatikānā kardinālu sapulcē sacīja: "Esmu nācis pie pārliecības, ka mani spēki, man kļūstot arvien vecākam, vairs nav piemēroti, lai pienācīgi veiktu Pētera amata kalpošanu."

"Lai vadītu svētā Pētera kuģi un sludinātu evaņģēliju, ir vajadzīgs kā prāta, tā miesas spēks, kas pēdējos mēnešos manī ir vājinājies tādā mērā, ka man ir nācies atzīt savu nespēju pienācīgi pildīt man uzticēto kalpošanu."

"Šī iemesla dēļ un pilnībā apzinoties šādas rīcības nopietnību, pēc savas brīvas gribas pasludinu, ka atsakos no Romas bīskapa, Svētā Pētera pēcteča amata, kuru man 2005.gada 19.aprīlī uzticēja kardināli, un tas no 2013.gada 28.februāra plkst.20 būs brīvs, un atbildīgajiem būs jāsauc konklāvs, lai ievēlētu jaunu augstāko pontifu," sacīja 85 gadus vecais pāvests, kardinālus uzrunājot latīņu valodā.

Pāvesta preses pārstāvis Federiko Lobardi žurnālistiem apliecināja, ka "Lieldienās mums būs jauns pāvests". Viņš arī sacīja, ka konklāvs sapulcēsies 15-20 dienu laikā pēc Benedikta XVI atkāpšanās.

XIII gadsimta pāvests Celestīns V līdz šim bija vienīgais katoļu baznīcas galva, kurš no augstā amata atteicies, norādot, ka nespēj pildīt savus pienākumus. Viņš bija eremīts, un pāvesta amatā pavadīja vien dažus mēnešus. Celestīns toreiz skaidroja, ka tiecas pēc vienkāršākas dzīves un nav piemērots augstajam amatam.

Ievēlēšanas brīdī Benedikts bija 78 gadus vecs, tādējādi kļūstot par vienu no ievēlēšanas brīdī vecākajiem pāvestiem vēsturē.

Pasaules līderi jau pauduši cieņas apliecinājumus Benediktam. Vācijas kancleres Angelas Merkeles preses pārstāvis sacīja, ka Benedikts ir pelnījis cieņu un pateicību par viņa veikumu, astoņus gadus atrodoties augstajā amatā. Savukārt Francijas prezidents Fransuā Olands sacīja, ka pāvesta lēmumi bijuši "augstākā mērā cienījami".