Ģimenes ārste raizējas par plānoto veselības aprūpes sasaisti ar nodokļu nomaksu, Mixnews.lv

Ģimenes ārste raizējas par plānoto veselības aprūpes sasaisti ar nodokļu nomaksu (1)

фото

Sabiedrība | 2013. gada 12. februārī plkst. 10:13

Iecerētā veselības aprūpes sasaiste ar nodokļu nomaksu var daudzus cilvēkus atstāt bez nepieciešamajiem pakalpojumiem, šādu viedokli otrdien intervijā Latvijas Radio izteica Lauku ģimenes ārstu asociācijas prezidente Līga Kozlovska.

Pēc viņas domām, veselības aprūpes sistēmai būtu jābūt solidārai, taisnīgai un vispārīgi pieejamai, būtu jāievēro princips, ka bagātie maksā par nabadzīgajiem un spējīgie par nespējīgajiem.

Tomēr jaunā iecere varot novest pie tā, ka liela daļa trūcīgo un nabadzīgo pakalpojumus vairs nesaņems, jo nebūs nokārtojuši visas birokrātiskās prasības.

Kozlovska norādīja, ka jau esot valstis, kas no šādas sistēmas atkāpjas un atgriežas pie modeļa, kad par visu rūpējas valsts.

Atgādināsim, ka Ministru kabineta komiteja janvārī jau nolēma tālākai apstiprināšanai valdībā virzīt koncepciju par veselības obligāto apdrošināšanu, kas paredz sasaistīt veselības aprūpi ar nodokļu nomaksu.

Veselības ministrija (VM) piedāvā divus jaunus veselības aprūpes finansēšanas modeļus. Viens no tiem paredz, ka plānveida veselības aprūpi varētu saņemt tikai tie iedzīvotājiem, par kuru gūtajiem ienākumiem ir aprēķināts iedzīvotāju ienākuma nodoklis (IIN) vai valsts sociālās apdrošināšanas iemaksas. Savukārt otrs paredz ieviest obligāto veselības apdrošināšanu, ieviešot veselības nodokli 3,65% apmērā, nodalot to 4% apmērā no spēkā esošās IIN likmes.

Kā norāda VM, abu modeļu realizācijai un veselības aprūpes pakalpojumu pieejamības palielināšanai ir nepieciešams papildu finansējums, pakāpeniski sasniedzot veselības aprūpes valsts budžetu 4,5% apmērā no IKP, pēc "Valdības rīcības plāna 2014" vēlākais līdz 2020.gadam. Šogad veselības aprūpei atvēlēts 3,1% no IKP, turklāt salīdzinājumā ar 2012.gadu tas sarucis par 0,4%.

Foto: sieviesuklubs.lv

Komentāri 1
akakapirms 6 gadiem
a kas man no tā, ka viņa raizējas??