Valsts svētki: parāde, uguņošana un koncerti visā Latvijā, Mixnews.lv

Valsts svētki: parāde, uguņošana un koncerti visā Latvijā

фото

Sabiedrība | 2014. gada 18. novembrī plkst. 10:09

Latvijas Republikas proklamēšanas 96.gadadienā Rīgā paredzēta plaša svinību programma - svinīgā ziedu nolikšanas ceremonija, Nacionālo bruņoto spēku un Iekšlietu ministrijas vienību militārā parāde, svinīgs pasākums pie Brīvības pieminekļa, daudzveidīgi koncerti, kopīga Latvijas himnas dziedāšana 11.novembra krastmalā un svētku uguņošana.

Svētku rīts galvaspilsētā sākās ar ekumenisko dievkalpojumu Rīgas Doma baznīcā. Pēc tam pie Brīvības pieminekļa notiks ziedu nolikšanas ceremonija, bet vēlāk 11.novembra krastmalā būs iespēja vērot Nacionālo bruņoto spēku un Iekšlietu ministrijas vienību militāro parādi.

Vakarā pie Brīvības pieminekļa notiks svinīgs pasākums par godu Latvijas Republikas proklamēšanas 96.gadadienai, kurā piedalīsies profesionālais pūtēju orķestris "Rīga", jauniešu koris "Balsis", solisti Ieva Parša, Intars Busulis un diriģenti Mārtiņš Ozoliņš, Agita Ikauniece un Ints Teterovskis, kā arī mūziķi Mārcis Auziņš, Edvīns Ozols, Kaspars Grigalis un Madars Kalniņš. Pasākumu vadīs Haralds Burkovskis. Plkst.20 klātesošos uzrunās Latvijas Valsts prezidents Andris Bērziņš. Plkst.21 jau tradicionāli valsts svētkos iedzīvotāji būs aicināti vienoties kopīgā Latvijas himnas "Dievs, svētī Latviju!" dziedāšanā un krāšņas uguņošanas vērošanā 11.novembra krastmalā.

Līdztekus šiem pasākumiem Rīgā notiks arī vairāki koncerti. Rīgas Kongresu namā, piedaloties Vidzemes kamerorķestrim, korim "Sōla" un solistiem, notiks koncerts "Trejas gunis atmodai". Rīgas Latviešu biedrības namā klausītājus uz koncertu "Spēka vārdi Latvijai" gaidīs folkloras kopas. Kultūras centrā "Mazā ģilde" koncertā "…Mūžam dzīvot…" uzstāsies kori "Balsis" un "Jasmīnas koris", bet Lielajā ģildē koncertā "Veltījums" muzicēs Rīgas mūzikas skolu apvienotais simfoniskais orķestris. Savukārt Rīgas Latviešu biedrības namā būs Latvijas vīru koru dižkoncerts "Rīga dimd, Latvija dzied".

Svētku koncerti notiks ne tikai pilsētas centrā, bet arī apkaimēs. Koncertā "Es stāvu dziesmas vidū", kas notiks kultūras un atpūtas centrā "Imanta", skatītājus priecēs dziedātāji Zigfrīds Muktupāvels un Ieva Sutugova kopā ar kori un instrumentālo grupu. Rīgas kultūras centrā "Iļģuciems" ar brāļu Ziemeļu piedalīšanos izskanēs koncerts "Es gribu dzīvot tēvu zemē", bet kultūras pilī "Ziemeļblāzma" uzstāsies Liepājas Simfoniskais orķestris ar solistēm Elīnu Šimku un Ilzi Zariņu. Arī atpūtas centrs "Lido" apmeklētājus aicina uz Latvijas dzimšanas dienas koncertu.

Svētku pasākumi notiks arī pilsētas muzejos - Rīgas Jūgendstila centrā un Rīgas Porcelāna muzejā -, kā arī dievnamos - Svētā Pestītāja Anglikāņu baznīcā un Rīgas Svētā Pētera baznīcā.

Īpašu svētku noskaņu pilsētā svētku laikā radīs gaismas festivāls "Staro Rīga 2014", kā arī pilsētas noformējums - vides objekti "Spārni", "Novembra stari", "Vertikāle", "Lidojuma ceļš", "Arka" un citi pilsētas parkos, laukumos, skvēros un alejās izvietotie darbi. Kanālmalā būs izvietots dzīvās uguns noformējums ar objektiem "Ugunsziedi", "Ugunsburas", sveču grozi, sveču gaismas kastes, uguns trauki un ugunskuri.

Sabiedriskais transports Rīgā šodien būs bez maksas.

Latvijas Republikas proklamēšanas 96.gadadienai veltītos pasākumus Rīgā atbalsta Rīgas dome. Detalizēta pasākumu programma pieejama tīmekļa vietnē "www.kultura.riga.lv", kā arī drukātā veidā tūrisma un informācijas centros.

Tāpat par godu Latvijas Republikas proklamēšanas gadadienai visos Latvijas novados notiks svētku koncerti, kurus rīko Valsts prezidenta kanceleja sadarbībā ar VSIA "Latvijas koncerti".

Kā informēja "Latvijas koncertu" sabiedrisko attiecību speciāliste Rinta Bružēvica, koncerti notiks Cēsīs, Kuldīgā, Krāslavā, Aucē un Rīgā.

Pēc Valsts prezidenta ierosinājuma - izcelt Latvijas jaunos talantus - koncertos uzstāsies Ineses Galantes fonda rīkotā konkursa dalībnieki. Jaunie talanti uzstāsies koncertos Rīgā un Krāslavā.

"Latvijas koncertu" direktors Guntars Ķirsis izteicis pateicību visiem mūziķiem, kuri valsts nozīmīgākajos svētkos dosies uz dažādām Latvijas pilsētām, lai radītu svētku sajūtu ikvienā Latvijas vietā. "Katrs koncerts būs īpašs, katra programma gatavota tieši par godu valsts svētkiem," uzsvēra Ķirsis.

Valsts svētku koncertā šovakar plkst.17.30 Latvijas Nacionālajā teātrī paši jaunākie solomākslinieki būs Ineses Galantes fonda konkursa laureāti un protežē - vijolnieks Daniils Bulajevs, sitaminstrumentālists Jānis Bombizo-Fedotovs un Jāzepa Mediņa Rīgas 1.mūzikas skolas saksofonu kvartets.

Bulajeva un Bombizo-Fedotova duetā izskanēs Georga Pelēča kompozīcija "Ziedošais jasmīns", savukārt jaunie saksofonisti rādīs spēlētprasmi latviešu tautasdziesmas "Tumša nakte, zaļa zāle" aranžējumā, ko veidojuši Raimonds Macats un Kārlis Vanags. Koncertā piedalīsies arī karjeras sākumposmā esošais saksofonists Dāvis Jurka, kura solo skanēs latviešu tautasdziesmā "Skaisti dziedi, lakstīgala".

Valsts kamerorķestris "Sinfonietta Rīga" koncertā saspēlēsies ar Kārļa Vanaga vadīto Latvijas Radio bigbendu diriģenta Normunda Šnē vadībā. Koncerta programmā iekļauta latviešu kinoklasika - melodijas no filmām "Kārkli pelēkie zied", "Zem apgāztā mēness" un "Pie bagātās kundzes".

Dziedātājas Kristīnes Prauliņas balss koncertā skanēs Raimonda Paula sendziesmās "Lūgums" un "Baltijas jūra", savukārt Intaru Busuli varēs dzirdēt latviešu klasiskās solodziesmas žanrā. Koncertu vainagos Paula jaunākā kompozīcija - ar Knuta Skujenieka dzeju komponētā dziesma "Es nāku no mazas tautas", kurā pausts lepnums par latvietību.

Kuldīgas kultūras centrā uzstāsies Rīgas Doma zēnu koris diriģenta Mārtiņa Klišāna vadībā. Solisti koncertā būs saksofonists Oskars Petrauskis un pianists Raimonds Petrauskis. Svētku koncerta programmā skanēs Volfganga Amadeja Mocarta, Georga Frīdriha Hendeļa, Raimonda Paula, Zigmāra Liepiņa, Jāņa Lūsēna, Alviļa Altmaņa un Valta Pūces skaņdarbi.

Cēsīs, Vidzemes koncertzālē, Valsts akadēmiskā kora "Latvija" un Latvijas Nacionālā simfoniskā orķestra izpildījumā skanēs Imanta Kalniņa un Imanta Ziedoņa sengadu oratorija "Dzejnieks un nāra". Pie diriģenta pults būs Viesturs Gailis. Dzejnieka un Nāras lomās iejutīsies Jolanta Strikaite un Daumants Kalniņš.

Krāslavas kultūras namā viesosies vokālā grupa "Framest" ar skaistākajiem džeza mūzikas šedevriem un populārām Paula dziesmu melodijām. Krāslavā, kā minēts, uzstāsies arī Galantes konkursa jaunie talanti.

Auces novada Kultūras centrā Latvijas Radio koris Sigvarda Kļavas vadībā klausītājus priecēs ar muzikālu uzvedumu "Ziedonis un Vācietis", kurā skanēs Ziedoņa dzeja Kalniņa mūzikā un Ojāra Vācieša dzeja Artura Maskata mūzikā. Pie klavierēm būs Dace Kļava un Aldis Liepiņš. Koncertā piedalīsies arī kontrabasists Mareks Auziņš un akordeonists Artūrs Noviks.

Rīgas koncerts, kas notiks Latvijas Nacionālajā teātrī, tiks translēts LTV1 un Latvijas Radio "Klasika" plkst.17.30. Translācijas laikā notiks tiešraide no novadu koncertu norises vietām un Valsts prezidenta uzrunas pārraidīšana.

Komentāri