Plāno stingrāk kontrolēt alkohola tirdzniecību jauniešiem, Mixnews.lv

Plāno stingrāk kontrolēt alkohola tirdzniecību jauniešiem

фото

Sabiedrība | 2013. gada 14. februārī plkst. 12:42

Saeima ceturtdien otrajā lasījumā atbalstīja izmaiņas alkoholisko dzērienu aprites likumā, kas paredz arī dokumenta uzrādīšanu personām vecumā no 18 līdz 25 gadiem, iegādājoties grādīgos dzērienus, ziņo BNS.

Izmaiņas Alkoholisko dzērienu aprites likumā atbalstīja 60 deputātu, vēl divi bija pret un viens atturējās. Priekšlikumu iesniegšanas termiņš trešajam lasījumam noteikts uz 28.februāri.

Likumā plānots precizēt, ka alkoholisko dzērienu mazumtirdzniecība ir aizliegta sociālās aprūpes, ārstniecības un izglītības iestāžu, policijas, karaspēka daļu un citu militarizēto formējumu telpās un teritorijā, kā arī izglītības iestāžu dienesta viesnīcās; valsts un pašvaldību iestāžu telpās, izņemot pašvaldību kultūras iestāžu telpas un to teritoriju; tuvāk par 50 metriem no izglītības iestādes telpām vai ar izglītības procesa norisi saistītiem izglītības iestādes objektiem.

Deputāts Dzintars Ābiķis (V) norādīja, ka aizliegumu tirgot alkoholu tuvāk par 50 metriem no izglītības iestādes telpām pilsētās ar blīvu apbūvi nebūtu iespējams īstenot. Viņš sacīja, ka Saeimas Aizsardzības, iekšlietu un korupcijas novēršanas komisijas deputāti, atbalstot šo priekšlikumu, "acīmredzot bijuši alkohola reibumā".

Igors Pimenovs (SC) pavēstīja, ka šādas izmaiņas nenozīmē esošo tirgotavu slēgšanu, bet gan to, ka netiek izsniegtas jaunas licences iestādēm, kuras alkoholu vēlētos tirgot tuvāk kā 50 metrus no izglītības iestādes. Šāds priekšlikums ir nācis, jo līdzšinējie pasākumi bērnu alkoholisma ierobežošanā neesot bijuši iedarbīgi, paskaidroja deputāts.

Pudeles skatloga vidū audzina jaunu alkohola lietotāju paaudzi, uzsvēra Pimenovs un piebilda, ka alkohola tirgošana blakus izglītības iestādēm palīdzēs šo problēmu novērst ar metodi "kas no acīm nost, tas no sirds ārā".

Savukārt Ingmārs Čaklais (V) atzina, ka šādu grozījumu gadījumā arī esošās tirdzniecības vietas zaudēs tiesības pārdot alkoholu, ja tām mainīsies īpašnieks.

Balsojumā ar 32 balsīm par, 26 pret un 17 deputātiem atturoties deputāti nolēma neatbalstīt aizliegumu alkohola tirdzniecībai tuvāk par 50 metriem no izglītības iestādēm.

Ar grozījumiem paredzēts noteikt, ka alkoholisko dzērienu mazumtirdzniecība ir aizliegta tirdzniecības vietā, kur alkoholiskie dzērieni, izņemot alkoholiskos dzērienus, kuros absolūtais spirta daudzums nepārsniedz piecus tilpumprocentus, nav izvietoti atsevišķā tirdzniecības zāles zonā, kas aprīkota ar videonovērošanu.

Alkoholu aizliegts pārdod no 22:00 līdz 8:00, izņemot tādas mazumtirdzniecības vietas, kurās alkoholiskie dzērieni tiek realizēti tikai izlejamā veidā un tiek nodrošināta to patērēšana uz vietas, kā arī beznodokļu tirdzniecības veikalus.

Grozījumi arī paredz, ka grādīgos dzērienus būs aizliegts pārdot un iegādāties personām, kuras ir jaunākas par 18 gadiem; personām vecumā no 18 līdz 25 gadiem, ja tās neuzrāda personu apliecinošu dokumentu; personām, par kuru vecumu mazumtirgotājam ir šaubas, un uz to neattiecas iepriekš minētie pārdošanas aizliegumi.

Personai vecumā no 18 līdz 25 gadiem, iegādājoties alkoholiskos dzērienus, ir pienākums uzrādīt personu apliecinošu dokumentu mazumtirgotājam visos gadījumos neatkarīgi no tā, vai pārdevējs to ir īpaši pieprasījis. Alkoholisko dzērienu degustācijas būs aizliegts rīkot ārpus atsevišķās tirdzniecības zāles zonas.

Lai izmaiņas stātos spēkā, likumprojekts būs vēl jāskata galīgajā ‒ trešajā ‒ lasījumā.

Foto: topinterestingfacts.com, skacat.com

Komentāri