Bijušais "Delnas" vadītājs apstrīd tiesā LTV valdes atlases konkursu, Mixnews.lv

Bijušais "Delnas" vadītājs apstrīd tiesā LTV valdes atlases konkursu

фото

Sabiedrība | 2013. gada 15. februārī plkst. 10:18

Bijušais "Sabiedrības par atklātību Delna" vadītājs Roberts Putnis administratīvajā tiesā ir apstrīdējis konkursa procedūru, kādā Nacionālā elektronisko plašsaziņas līdzekļu padome (NEPLP) meklē jaunos Latvijas Televīzijas (LTV) valdes locekļus, ziņo "Nozare.lv"

Pieteikumā tiesai Putnis kritizē NEPLP par virkni procesuālo pārkāpumu, kas padarot neiespējamu godīgu un vienlīdzīgu kandidātu atlasi.

Putnis atsaucas uz Elektronisko plašsaziņas līdzekļu likumu, kurš kā obligātos kritērijus paredz, ka LTV valdes locekļiem ir jābūt labai reputācijai, augstākajai izglītībai un vismaz piecu gadu mediju vai vadības darba pieredzei. Šiem kritērijiem esot bijis jābūt pirmajam NEPLP filtram, pēc kura atlasīt pretendentus. Tikai pēc tam NEPLP esot drīkstējusi pakļaut kandidātus individuālo kvalifikāciju sacensībai. Savukārt šādai sacensībai esot bijis jānotiek pēc atklātiem, caurskatāmiem un objektīvi pārbaudāmiem kritērijiem.

Pretēji šiem pienākumiem NEPLP esot pārbaudījusi tikai pretendentu izglītību, bet nav vērtējusi ne viņu reputāciju, ne darba pieredzi. Putnis atsaucas uz medijos izskanējušo informāciju, ka NEPLP uz intervijām esot uzaicinājusi tādus kandidātus kā Edvīns Inkēns, Aleksandrs Mirļins, Rolands Tjarve, par kuru reputāciju, viņaprāt, NEPLP ir bijis jābūt vismaz šaubām.

Putnis uzskata, ka NEPLP ar prasību kandidātiem rakstiski vērtēt apjomīgo jaunā sabiedriskā medija koncepciju sākotnēji esot radījusi iespaidu, ka tā vēlas kandidātu publisku ideju sacensību par LTV attīstības un jaunā sabiedriskā medija izveides redzējumiem. Tāda diskusija būtu bijusi ļoti nepieciešama Latvijas mediju profesionālajai videi un sabiedriskās domas veidošanai par labu jauna sabiedriskā medija izveidei. NEPLP konkursa nolikumā bija paredzējusi gan kandidātu publisku diskusiju, gan tikšanos ar LTV darbiniekiem.

Pašlaik publiskai diskusijai NEPLP esot atvēlējusi tikai trīs dienas starp kandidātu sarunu ar LTV darbiniekiem 25.februārī un jaunās valdes vēlamo pirmo darba dienu 1.martā.

Tāpēc Roberts Putnis asi kritizē NEPLP slepenību attiecībā uz deviņiem pēdējai konkursa kārtai atlasītajiem kandidātiem:

"Ja patiesībai atbilst baumas, ka bijusī AS "Diena" personāldaļas vadītāja Inese Kamarūte (pašlaik personāla atlases uzņēmums "Fontes") par 19 000 latu nodokļu maksātāju naudas starp deviņiem favorītiem ir atlasījusi divus citus bijušos "Dienas" un vēl trīs esošos un bijušos augsta līmeņa LTV darbiniekus, tad NEPLP klusēšana ir skaidrojama tikai un vienīgi kā bailes uzņemties atbildību par konkursa rezultātu."

Putnis norāda, ka NEPLP locekļu apgalvojumi par to, ka kandidāti esot jāsargā no sabiedrības intereses tāpēc, lai neapgrūtinātu viņu attiecības ar esošajiem darba devējiem, neizturot kritiku:

"Ja NEPLP jebkurā gadījumā atklās šo cilvēku vārdus, tad vārdu publiskošanas datums nekādā veidā neietekmēs viņu attiecības ar darba devējiem. Gluži pretēji - kā šie kandidāti grasās izturēt stingro sabiedrības uzraudzību LTV vadītāju amatos, ja viņi jau tagad ir tik ļoti jāsargā no medijiem?"

NEPLP Putņa kandidatūru ir noraidījusi konkursa pirmatlasē. Savu atteikumu NEPLP pamato ar to, ka Putņa iesniegtie dokumenti par daļēji pabeigtām tieslietu maģistra studijām Ķelnes Universitātē Vācijā nav atbilstoši augstāko izglītību apliecinoši dokumenti. Putnis norāda, ka NEPLP pretēji konkursa nolikumā deklarētajai vēlmei visus strīdus risināt sarunu ceļā ārpustiesas kārtībā, pieņemot lēmumu par viņa kandidatūras noraidīšanu, pat nav mēģinājusi sazināties ar Putni, lai kliedētu savas šaubas. Formālu atteikuma apstiprinājumu Putnis saņēmis tikai pēc pieprasījuma nosūtīšanas NEPLP, kad NEPLP pārstāvji jau publiski apsprieduši konkursa gaitu.

Putnis laika posmā no 2004. līdz 2008.gadam vadīja "Sabiedrību par atklātību Delna". Šajā laikā viņš aktīvi kritizēja politiskās ietekmes pieaugumu Latvijas Televīzijā.

Kā ziņoja portāls Mixnews, NEPLP pēc 14.februāra sēdes pagarināja LTV valdes pretendentu izvērtēšanu līdz 7.martam. Tas tiek darīts pēc "Fontes" iesnieguma, kā arī ar mērķi paildzināt publisko procesu.

Uz LTV valdes locekļu amatiem pieteicās 45 kandidāti, kuru vārdi netika publiskoti. Otrajā kārtā pēc dokumentu izvērtēšanas un intervijas iekļuva deviņi kandidāti - trīs uz katru valdes locekļa amatu. Deviņu kandidātu vārdi tiks publiskoti 25.februārī publiskā diskusijā ar LTV darbiniekiem un medijiem.

Foto: segundaconcepcion.blogspot.com, rada.org.ua, rupor.od.ua

Komentāri