Jelgavas tiesa: Neviens nav prasījis, vai esam gatavi izskatīt pieteikumus par kapitālsabiedrību dalībnieku lēmumiem, Mixnews.lv

Jelgavas tiesa: Neviens nav prasījis, vai esam gatavi izskatīt pieteikumus par kapitālsabiedrību dalībnieku lēmumiem

фото

Sabiedrība | 2013. gada 16. februārī plkst. 17:53

To, cik gatava un spējīga ir tiesa risināt prasības pieteikumus par kapitālsabiedrību akcionāru sapulces lēmumu atzīšanu par spēkā neesošiem, rādīs laiks, savu viedokli aģentūrai LETA pauda Jelgavas tiesas priekšsēdētājs Alberts Kokins.

Atgādinām, ka Saeimas deputāti 14.februārī trešajā, galīgajā, lasījumā pieņēma minētos grozījumus Civilprocesa likumā, nosakot, ka Jelgavas tiesa būs vienīgā pirmās instances tiesa, kas skatīs prasības pieteikumus lietās par kapitālsabiedrību dalībnieku (akcionāru) sapulces lēmumu atzīšanu par spēkā neesošiem.

Uz jautājumu, vai Jelgavas tiesa ir gatava tādam regulējumam un lietu izskatīšanas kārtībai, Kokins norādīja, ka te nav runa par gatavību, bet gan par likumu, lietām, kas jāskata.

"Neviens neprasīja, vai esam gatavi vai tomēr nē", norādīja tiesas priekšsēdētājs.

Savukārt par galveno iemeslu, kāpēc tika izvēlēta Jelgavas tiesa, Kokins minēja tiesas "fizisko kapacitāti", tas ir, tiesas slodzi, kā arī ģeogrāfisko faktoru, lai procesa dalībniekiem no tālākām Latvijas vietām būtu salīdzinoši ērta piekļūšana tiesai, jo Jelgava atrodas ģeogrāfiskajā centrā.

"Acīmredzot Tieslietu ministrijai (TM) arī šķitis, ka Jelgavas tiesā ir pietiekami kompetenti tiesneši, savukārt viena tiesa tika izvēlēta, lai, visticamāk, veidotos vienveidīga tiesu prakse un lai mazākām tiesām nebūtu iespējas iespaidoties," norādīja Kokins, paskaidrojot, ka iemesls varētu būt arī lietu izskatīšanas neievilkšana, jo to izskatīšanas termiņi būs salīdzinoši īsi.

Tāpat Kokins atzīmēja, ka sarunas ar Jelgavas tiesu sākās jau pagājušā gada vasarā iepriekšējā tieslietu ministra Gaida Bērziņa (VL-TB/LNNK) laikā. Tāpat notika pārrunas arī pašu tiesnešu starpā, secinot, ka, ja "valstij vajag, tad vajag, un mēs kā pionieri - vienmēr gatavi".

Jautāts, cik tiesnešu varētu skatīt šīs lietas, Kokins norādīja, ka tie būs seši tiesneši, kas pašlaik tiesā skata civillietas, tomēr papildus šādu lietu izskatīšanu varētu uzdot arī izmeklēšanas tiesnešiem. Kokins arī nevarēja komentēt, cik lietu varētu ienākt tiesā, jo tāda analīze neesot veikta. Viņš tikai norādīja - ministrija pērn esot neoficiāli izteikusies, ka tā "varētu būt viena tiesneša slodze".

"Nav laika iestrādāties un iešūpoties - kā lietas ienāks, tā sāksim strādāt," komentēja tiesas priekšsēdētājs, piebilstot, ka līdz 1.jūlijam būs iespēja papildus mācīties un TM varēs palīdzēt. Savukārt gadījumā, ja radīsies grūtības un neskaidrības, tad tiesneši noteikti vērsīsies ministrijā problēmu tālākai risināšanai.

Kā iepriekš norādīja Tieslietu ministrijas sabiedrisko attiecību speciāliste Sigita Vasiļjeva, Jelgavas tiesa gan arī turpmāk pastāvēs kā pirmās instances tiesa un skatīs visu kategoriju civillietas, kas saskaņā ar procesuālajām tiesību normām ir piekritīgas tās jurisdikcijai.

Līdztekus Saeimā tiek gatavoti saistītie grozījumi likumā "Par Latvijas Republikas Uzņēmumu reģistru", kas Uzņēmumu reģistra (UR) valsts notāram Komerclikumā noteiktajos gadījumos paredz pienākumu pārbaudīt kapitālsabiedrības statūtos brīvprātīgi noteiktās dokumentu noformēšanas prasības.

Foto: ibnlive.in.com, empire.ru

Komentāri