Iedzīvotāji: Darba drošība Latvijā ir slikta, Mixnews.lv

Iedzīvotāji: Darba drošība Latvijā ir slikta

фото

Sabiedrība | 2015. gada 30. aprīlī plkst. 16:48

Puse jeb 51% iedzīvotāju darba drošību Latvijā raksturo kā sliktu, savukārt 31% aptaujāto to vērtē kā labu, liecina jaunākā "DNB Latvijas barometra" aptauja.

Savukārt 18% aptaujāto bija grūti novērtēt darba drošību Latvijā. Vērtējot, kā darba drošības līmenis Latvijā mainījies pēdējo piecu gadu laikā, 42% aptaujāto uzskata, ka tas ir palicis nemainīgs. Tikmēr 21% respondentu pauda viedokli, ka darba drošības līmenis Latvijā ir uzlabojies, bet 14% - ka tas pasliktinājies.

Vaicāti, ar kādiem veselībai potenciāli bīstamajiem apstākļiem iedzīvotāji saskaras darbavietā, visbiežāk aptaujātie norādīja, ka tas ir darbs vienā pozā (27%), garas darba stundas (26%) un darbs ar datoru (24%). Salīdzinoši bieži aptaujātie atzīmējuši arī lielu fizisko slodzi (21%), caurvēju (20%), lielu garīgo slodzi (19%) un darba pienākumu pildīšanu savā brīvajā laikā (19%).

Jautāti, vai pēdējo piecu gadu laikā viņiem ir bijušas veselības problēmas darba dēļ, 47% aptaujāto atzīmē, ka tādu nav bijis. Analizējot problēmas, kuras respondentiem radušās darba dēļ, vērojams, ka visbiežāk aptaujātajiem ir bijušas muguras, roku, kāju sāpes, ko minējuši 34%. Nedaudz retāk jeb 17% gadījumu aptaujātie arī atzīmēja, ka viņiem darba dēļ ir pasliktinājusies redze.

Valsts darba inspekcijas Sadarbības un attīstības nodaļas vadītāja Linda Matisāne apliecina, ka jaunākā "DNB Latvijas barometra" pētījuma rezultāti apliecina statistiskos datus, kas raksturo situāciju valstī darba aizsardzības jomā. Būtiskākās veselības problēmas ir saistītas ar sāpēm balsta un kustību sistēmā, kas sakrīt ar arodslimību statistiku.

Ergonomiskie un psihoemocionālie riska faktori ne tikai ietekmē darbinieku veselību, bet arī tieši ietekmē darba kvalitāti un/vai paveiktā darba apjomu - ja darbiniekam ir sāpes, tad viņš biežāk kavēs darbu veselības stāvokļa dēļ. Darbinieki sliktas pašsajūtas dēļ var biežāk pieļaut arī kļūdas, kas rada izmaksas darba devējiem, skaidro Matisāne.

Komentāri