9.maijs Latvijā: Vairākās pilsētās atzīmē "Uzvaras dienu", Mixnews.lv

9.maijs Latvijā: Vairākās pilsētās atzīmē "Uzvaras dienu"

фото

Sabiedrība | 2015. gada 9. maijā plkst. 07:53

Gan Rīgā, gan citviet Latvijā šodien norisināsies vairāki pasākumi, kas veltīti Krievijā svinamajai "Uzvaras dienai" un nacisma sagrāvei, kā arī Otrā pasaules kara upuru piemiņai, ziņo LETA.

Visas dienas garumā tradicionālās svinības par godu nacisma sagrāvei Rīgā, Uzvaras parkā, rīko biedrība "9.maijs.lv".

фото

Plkst.10 plānota svinīga ziedu nolikšanas ceremonija pie pieminekļa. Tajā piedalīsies dažādu sabiedrisko organizāciju pārstāvji, vēstnieki un politiķi. Ceremonijas priekšgalā būs Rīgas mērs Nils Ušakovs (S) un Latviešu strēlnieku 130.korpusa un latviešu partizānu brigāžu veterānu organizācijas priekšsēdētājs Alberts Pāže. Pēc tam sekos vēstnieku uzrunas. Savukārt Rīgas mēra uzruna plānota vakarā - ap plkst.19.

фото

Pēc ziedu nolikšanas ceremonijas Uzvaras laukumā uzstāsies krievu tautas instrumentu orķestris "Slavjaņe" un koris "Lada".

Koncerta turpinājumā uzstāsies Rīgas jauniešu koris, bērnu deju kolektīvi "Akvarelis", "Solo" un citi, kā arī festivāla "Baltijas talanti" uzvarētāji - ansambļi, duets "Māsas Nagornovas" un Jūlija Paršina, kā arī Jeļenas Švilpes vokālās studijas mākslinieki.

Koncertu turpinās baltkrievu tautasdziesmu ansamblis "Nadzeja", slāvu kultūras biedrības "Harmonika" krievu dziesmu ansamblis "Harmonika", krievu tautasdziesmu un deju ansamblis "Kriviči", krievu dziesmu ansamblis "Ivuški", kā arī tautas deju ansamblis "Ivuška".

Speciālu programmu sagatavojusi grupa "Kugliev Family Band". Savukārt muzikālu drāmu "Uzvaras diena" demonstrēs Starptautiskās Baltijas akadēmijas deju skolas "Natali" mākslinieki un vokālisti Irina Utkina un Romāns Starodubcevs. Uz skatuves kāps arī Aleksandrs Kazakovs un grupa "DaBa".

Plkst.18.55 klātesošie ar klusuma brīdi pieminēs Otrā pasaules kara upurus. Savukārt plkst.20 Uzvaras parkā koncertēs serbu mūziķis Emīrs Kusturica ar savu orķestri "No Smoking Orchestra". Kusturica Rīgā uzstāsies par godu tradicionāli svinētajai Uzvaras dienai. Ap plkst.21 plānota grupas DDT uzstāšanās, kas arī speciāli ieradīsies Rīgā uz Uzvaras dienas svētkiem. Svinības Uzvaras parkā noslēgsies ar ikgadējo salūtu plkst.22.45.

Šodien Rīgā norisināsies arī citi Uzvaras dienai veltīti pasākumi. No plkst.12 līdz 14 norisināsies gājiens Otrā pasaules kara upuru piemiņai "Mūžīgais pulks". Gājiena organizatori ir "Latvijas Antinacistiskās komitejas" pārstāvis Aleksejs Šaripovs un privātpersonas Broņislavs Zeļcermans un Elizabete Krivcova. Gājiens sāksies Kalnciema ielā - pie ēkas ar 14.numuru, tālāk dalībnieki dosies pa Slokas ielu uz Uzvaras bulvāri, gājienu noslēdzot pie Uzvaras pieminekļa. Kā ziņots, sarīkot šādus gājienus ir aicinājuši Krievijas politiķi.

"Šī gājiena īpatnība ir tā, ka dalībnieki ies ar savu tuvinieku portretiem, kas Otrā pasaules kara laikā cīnījās sabiedroto rindās. Gājiena ideja ir atdzīvināt ģimenes atmiņu vairāku paaudžu starpā. Ceram, ka šāds gājiens kļūs par labu tradīciju," pauž Krivcova. Šaripovs savukārt gājiena dalībniekus aicina neņemt līdzi nekādus karogus, politiskus plakātus vai citu organizāciju simboliku. "Nepolitiskais raksturs ir būtiska gājiena sastāvdaļa, turklāt tas ļaus novērst provokācijas un nodrošinās gājiena miermīlīgu norisi. Pirms gājiena mēs vēlreiz nolasīsim tā nolikumu un stingri sekosim ievērošanai," uzsver aktīvists.

Visas dienas garumā - no plkst.00 līdz 24 - Ojāra Vācieša un Hermaņa ielas krustojumā plānota arī privātpersonas Kristapa Kaša rīkota izstāde, kuras laikā tikšot skaidrots, ko "patiesībā nozīmē 1945.gada 9.maijs".

фото

Savukārt Liepājas Krievu kopiena par godu 70.gadadienai kopš Otrā pasaules kara beigām un Krievijā svinamajai Uzvaras dienai šodien Liepājā organizēs ziedu un vainagu nolikšanu piemiņas vietās, kā arī koncertu un uguņošanu.

Plkst.11 paredzēta ziedu nolikšana pie pieminekļa Liepājas aizstāvjiem Jaunajā ostmalā, bet plkst.12.15 - pie memoriāla sienas Zaļajā birzī.

Savukārt no plkst.20 līdz 23 Kūrmājas prospekta galā pie pieminekļa bojāgājušajiem jūrniekiem un zvejniekiem paredzēts koncerts, kas noslēgsies ar uguņošanu. Iesniegumā Liepājas domei Liepājas Krievu kopiena norādījusi, ka plānotais koncerta apmeklētāju skaits ir līdz 1000 cilvēkiem.

фото

Tāpat Krievijā svinamās Uzvaras dienas pasākumi šodien notiks arī Rēzeknē.

Uzvaras pār nacistisko Vāciju 70.gadadienai veltītos pasākumus plkst.16.30 ievadīs ziedu nolikšana pie pieminekļa Rēzeknes atbrīvotājiem ("Aļoša"), spēlēs pūtēju orķestris "Rēzekne". Savukārt plkst.17 notiks mītiņš par godu uzvaras 70.gadadienai, kam sekos svētku koncerts ar viesu no Krievijas, Pleskavas, un citu radošo kolektīvu piedalīšanos.

Komentāri