Latvijā novērots vecākais jūras ērglis, Mixnews.lv

Latvijā novērots vecākais jūras ērglis

фото

Sabiedrība | 2013. gada 19. februārī plkst. 11:52

Aizvadītajā nedēļā Slīteres nacionālā parka teritorijā novērots 25 gadus vecs jūras ērglis, kas ir ievērojams vecums šīs sugas putniem, liecina "dabasdati.lv" informācija.

Jūras ērgli ar gredzenu "Estonia Matsalu 037" Slīteres nacionālā parka teritorijā pie ērgļu piebarošanai iekārtotas barotavas pagājušajā nedēļā, paziņoja novērotāji Helmuts Hofmanis un Māris Maskalāns.

Kā informē Igaunijas Gredzenošanas centrs, gredzens ar šādu numuru jaunam jūras ērglim Sirves pussalā uzlikts 1989.gada 17.maijā. Tas nozīmē, ka gredzena nolasīšanas brīdī putns bija jau savā 25.dzīves gadā, kas šīs sugas putniem ir ievērojams vecums. Tas ir vecākais Latvijā jebkad novērotais jūras ērglis, kas vecuma ziņā tikai par diviem gadiem atpaliek no mūsu reģionā vecākā jebkad savvaļā novērotā jūras ērgļa.

фото

Pats vecākais ērglis, ko igauņu ērgļu pētnieki iesaukuši par "Omīti", 1985.gadā Igaunijā gredzenots kā mazulis ligzdā un dzīvs novērots vēl 2011.gada martā, savā 27.dzīves gadā.

Interesanti, ka Slīteres nacionālajā parkā novērotais ērglis savos 25 dzīves gados ne reizi nebija nonācis putnu pētnieku redzeslokā. Ir pamats uzskatīt, ka šajā laikā tas ir ligzdojis Kurzemē, Usmas ezera apkārtnē, kur 2000.gadā ligzdas apkārtnē novērots putns ar tādu pašu gredzenu krāsu kombināciju. Toreiz gredzena ciparu kodu neizdevās nolasīt, līdz ar to pārliecības, ka redzēts ir tieši šis putns, nav. Zināms, ka arī 2011.gadā viens no Usmas pāra putniem bija Igaunijas izcelsmes.

Starptautiskajā jūras ērgļu gredzenošanas programmā Latvija ir iesaistījusies kopš 1984.gada, un kopš tā laika te novēroti jau 50 ārzemju izcelsmes jūras ērgļi. Programmā izmantotie krāsainie gredzeni labos apstākļos ar spēcīgas optikas palīdzību ir salīdzinoši viegli nolasāmi, tādēļ ieguldījumu ērgļu pētīšanā var dot jebkurš putnu vērotājs.

Foto: H.Hofmanis, M.Maskalāns, dabasdati.lv

Komentāri