Tukuma iedzīvotāji ceļ trauksmi; vietējais ezers pilns ar beigtām zivīm (FOTO), Mixnews.lv

Tukuma iedzīvotāji ceļ trauksmi; vietējais ezers pilns ar beigtām zivīm (FOTO)

фото

Sabiedrība | 2015. gada 8. jūlijā plkst. 12:42

Tukuma novadā, Šlokenbekas Dzirnavu ezerā, novērojamas beigtas zivis, un jau ilgāku laiku Durbes mikrorajonā Tukumā bija jūtama nelāga smaka, kas liecina par piesārņojumu, ziņo LETA.

Tukuma novada pašvaldības sabiedrisko attiecību speciāliste Aiga Priede informēja, ka pagaidām nevarot apgalvot, ka kaitīgā piesārņojuma avots būtu AS "Tukuma piens" piena pārstrādes ražotne, un precīzāk pagaidām vēl nav noskaidrots, no kura notekūdeņu pievada nāk kaitīgie notekūdeņi. Lai situāciju stabilizētu, ir iesaistītas visas atbildīgās institūcijas un tiek meklēts problēmas cēlonis. Otrdien, 7.jūlijā, vairākās vietās tika noņemtas analīzes un turpmākajās dienās tās tiks ņemtas atkārtoti, informēja pašvaldības pārstāve.

фото

Lai lemtu par tālāko rīcību, atbildīgās iestādes šodien sazināsies ar analīžu veicējiem - Vides ģeoloģijas un meteoroloģijas centru, lai uzzinātu, kāds ķīmiskais piesārņojums noticis. Pilni analīžu rezultāti būs zināmi pēc vairākām dienām, skaidroja Priede.

Tiks apsekots Slocenes krasts, lai konstatētu, vai tās krastā nelegāli nav izbūvēti izvadi, no kurienes upē varētu ieplūst notekūdeņi. Bojā gājušās zivis ir savāktas un tiek utilizētas. Tiek salīdzināti visi dati un ņemti papildu paraugi no lielākajiem piesārņojuma avotiem.

Patlaban tiek darīts viss, lai novērstu radušās sekas, lai pēc iespējas ātrāk atrastu problēmas cēloni, to novērstu un pilnībā atjaunošu attīrīšanas iekārtu darbu, skaidroja Priede.

Kā atzinis SIA "Tukuma ūdens" valdes loceklis Ainārs Feldmanis, situācija esot nopietna, jo piesārņojums attīrāmajos ūdeņos ir liels. Patlaban tiekot darīts viss, lai situāciju stabilizētu un uzlabotu. Attīrīšanas iekārtas Tīlē visu laiku strādā ar pilnu jaudu un mehāniskā attīrīšana notiek labā līmenī. Notekūdeņi joprojām tiek bagātināti ar ūdeni un tiek piegādāts maksimāli daudz skābekļa, lai tie nekaitētu jau tā noplicinātajām baktērijām un uzturētu aktīvas dūņas, kas nodrošina bioloģisko notekūdeņu attīrīšanu. Dūņas pastiprināti tiek attīrītas un vienā baseinā pagājušajā nedēļā tika sākta dūņu atjaunošana.

Situāciju pārrunā ar lielākajiem ražotājiem, izskatot arī alternatīvas, vai daļu notekūdeņu, kas šobrīd tiek attīrīti Tīlē, nebūtu iespējams vest uz citām attīrīšanas iekārtām, vismaz līdz brīdim, kad situācija stabilizēsies, informēja Priede.

фото

Jāpiebilst, ka Valsts vides dienesta (VVD) Ventspils reģionālajā vides pārvaldē saņemtas iedzīvotāju sūdzības par nepatīkamu smaku, kas veidojas no notekūdeņu attīrīšanas iekārtām "Tīle", kurās savus notekūdeņus attīra arī AS "Tukuma piens" piena pārstrādes ražotne.

Kā skaidroja VVD pārstāve Jūlija Ņikitina, "Tukuma piens" notekūdeņus novada Tukuma pilsētas kanalizācijas kolektorā. Tad šie notekūdeņi nonāk centrālajā sūkņu stacijā, kur sajaucas ar citiem Tukuma pilsētas notekūdeņiem un tiek tālāk sūknēti uz notekūdeņu attīrīšanas iekārtām "Tīle". Tieši par smaku pie šīm iekārtām VVD saņēmis iedzīvotāju sūdzību. VVD pārstāve stāstīja, ka saskaņā ar Ventspils vides pārvaldes rīcībā esošo informāciju "Tukuma piens" ir nomainījis mazgāšanas un dezinfekcijas līdzekļus, kas arī varētu būt iemesls, "kāpēc attīrīšanas iekārtas, iespējams, netiek galā ar savu uzdevumu".

Reģionālā vides pārvalde ir pieprasījusi veikt novadīto notekūdeņu ārpuskārtas analīzes. Uzņēmums to ir izdarījis, tomēr testēšanas rezultāti vēl tiek gaidīti.

Kā norādīja uzņēmuma "Tukuma piens" direktors Ints Poškus, uzņēmums ir nomainījis iekārtu mazgāšanas līdzekļus, lai samazinātu fosfātu un citu vielu koncentrāciju notekūdeņos. "Iepriekš izmantotie tīrīšanas līdzekļi ir sertificēti un atļauti visā Eiropas Savienībā, tos izmanto daudzi uzņēmumi. "Tukuma piens" nedarīja neko neatļautu."

Poškus arī atzīmēja, ka uzņēmums ir ticies ar "Tukuma ūdens" pārstāvjiem un Tukuma domes priekšsēdētāju Ēriku Lukmanu ("Tukuma pilsētai un novadam"), lai pārrunātu izveidojušos situāciju un meklētu risinājumus. Uzņēmums vienmēr bijis gatavs sadarboties.

"Uzņēmuma "Tukuma piens" notekūdeņi veido tikai nelielu daļu no visiem "Tukuma ūdens" attīrītajiem ūdeņiem, tādēļ vainot uzņēmumu piesārņojumā ir nekorekti. Uzņēmums ir gatavs veikt papildu analīzes un meklēt risinājumus, lai līdzīgas situācijas vairs neatkārtotos," teica Poškus. Tikmēr VVD attīrīšanas iekārtu darbībā pārkāpumus nav konstatējusi, šobrīd situācija jau sākot normalizēties.

Foto: Agita Puķīte, ntz.lv

Komentāri