Visā Latvijā sāk pārbaudīt augļu dārzus, Mixnews.lv

Visā Latvijā sāk pārbaudīt augļu dārzus

фото

Sabiedrība | 2015. gada 8. jūlijā plkst. 19:47

Visā Latvijas teritorijā sāktas pārbaudes stādaudzētavās, augļu dārzos, piemājas saimniecībās un citviet, lai konstatētu augļkokiem bīstamo slimību bakteriālo iedegu ("Erwinia amylovora"), informē Valsts augu aizsardzības dienesta (VAAD) pārstāve Dace Ūdre.

Pastiprinātas pārbaudes notiks pērn konstatēto slimības perēkļu buferzonās: Jūrmalā, Olainē, Slampē, Stopiņu, Jelgavas, Ozolnieku un Grobiņas novados.

VAAD aicina iedzīvotājus ar sapratni izturēties pret VAAD inspektoriem un sniegt atbalstu iespējami inficēto augu apskatei. Aizdomu gadījumos par iespējami inficētiem augiem lūgums informēt tuvāko VAAD reģionālo nodaļu vai zvanīt pa uzticības tālruni 67550944.

Bakteriālā iedega ("Erwinia amylovora") ir bīstama augļkoku slimība, kas var izpostīt līdz pat 80% no augļu dārza stādījuma. Inficēties var ābeles, bumbieres, vilkābeles, pīlādži, klintenes, cidonijas, krūmcidonijas, korintes, kas pārsvarā ir Latvijas augļkopībai nozīmīgas augu sugas.

Pērn Latvijā bakteriālā iedega konstatēta astoņās vietās, kur piemēroti fitosanitārie pasākumi un noteikta trīs kilometru buferzona: Sesavas pagastā, Jelgavas novadā (iepriekšējā gada perēklī) piemājas dārzā, Ozolnieku pagastā Ozolnieku novadā (iepriekšējā gada perēklī) apstādījumos gar dzelzceļu, Olainē apstādījumos gar dzelzceļu, Vilces pagastā, Jelgavas novadā (iepriekšējā gada perēklī) komercdārzā, Slampē (iepriekšējā gada perēklī) pilsētas ceļmalas apstādījumos, Rumbulā, Stopiņos, Stopiņu novadā piemājas dārzā, Medzes pagastā, Grobiņas novadā piemājas dārzā, Jūrmala, Mellužos piemājas dārzā.

Pērn VAAD inspektori kopumā veica 1593 pārbaudes (par 448 pārbaudēm vairāk nekā 2013.gadā), noņemti 1066 augu paraugi, no tiem 27 paraugos konstatēta bakteriālā iedega.

VAAD pieņemti desmit lēmumi par fitosanitāro pasākumu piemērošanu un kopumā 242 koku iznīcināšanu, tajā skaitā 122 ābeļu, 52 bumbieru, 52 vilkābeļu, 15 krūmcidoniju un viena pīlādža, kā arī 580 metru vilkābeļu dzīvžoga, 27 metru konrinšu dzīvžoga un 84 vilkābeļu sējeņu iznīcināšanu. Ūdre skaidro, ka labvēlīgos apstākļos baktērija ātri izplatās un ir grūti ierobežojama un inficētie augi dažu sezonu laikā aiziet bojā. "Bakteriālā iedega kā augu karantīnas organisms ir jāiznīcina, kā arī jāiznīcina ar šo slimību inficēti un iespējami inficētie augi."

Bakteriālā iedega Latvijā pirmo reizi tika konstatēta 2007.gada jūlijā un tika veiksmīgi ierobežota ar stingriem fitosanitārajiem pasākumiem. Lai nepieļautu slimības izplatīšanos stādaudzētavās un dārzos ārpus inficētajām teritorijām, ir svarīgi laikus konstatēt perēkļus un iznīcināt inficētos un iespējami inficētos saimniekaugus.

Komentāri