Starp 700 variantiem beidzot izvēlas Gaismas pils restorāna nosaukumu, Mixnews.lv

Starp 700 variantiem beidzot izvēlas Gaismas pils restorāna nosaukumu

фото

Sabiedrība | 2015. gada 10. jūlijā plkst. 19:10

Gaismas pils restorāna nosaukums būs "Kleever", šodien Gaismas pils durvju atvēršanas svinīgajā pasākumā paziņoja Latvijas Nacionālās bibliotēkas pārstāvis Augusts Zilberts, ziņo LETA.

Viņš stāstīja, ka pavasarī sabiedrības pārstāvji iesūtīja aptuveni 700 dažādu restorāna nosaukumu variantu, tomēr neviens no tiem pilnībā neatbilda restorāna konceptam. Bibliotēkas un restorāna darbinieki diskutējuši un izvēlējušies nosaukumu, apspēlējot vārdu Klīversala, aplūkojot tā semantisko jeb nozīmju daudzpusību.

Vārda priekšvēsture saistāma ar vēsturisku vietu un Rīgas pilsētas apgabalu, kur šobrīd atrodas Gaismas pils. Avotos šī vieta pirmoreiz minēta jau 1248.gadā, bet 17.gadsimta sākumā ūdensceļu aizsērējumi tās apkārtnē izveidoja vairākas mazas saliņas - Mazo Klīversalu un Kārķu salu, kas saplūda kopā ar Klīversalu un izveidoja Lielo Klīversalu. Vietvārds radies ap 1670.gadu, pateicoties vietējam koktirgotājam Dītriham Klīveram. "Apvienojot vēsturisko kontekstu ar Klīversalas vārda iespējamām interpretācijām, nonācām pie nosaukuma "Kleever"", teica Zilberts, piebilstot, ka nosaukuma pamatā ir atrašanās vieta Latvijas Nacionālajā bibliotēkā, tās vēsturiskā atrašanās vieta un iespējamā nākotnes attīstība. Starptautiski vārds "kleever" skan līdzīgi vārdam "clever" angļu valodā, kas tulkojumā nozīmē gudrību. Tas savukārt veido saikni ar bibliotēkas vērtībām un apkārtnes pakāpenisko, bet progresīvo attīstību, norādīja bibliotēkas pārstāvis.

"Pavasarī notikušajā akcijā, kurā sabiedrība tika aicināta dot nosaukumu Gaismas pils restorānam, tika saņemti aptuveni 700 variantu, tomēr neviens no tiem pilnībā neatbilda restorāna konceptam," teica Zilberts. Viņš gan solīja, ka trīs interesantāko nosaukumu autori saņems dāvanu kartes jaunajā restorānā.

Kā stāstīja restorāna darbinieki, turpmāk tas būs atvērts visiem bibliotēkas apmeklētājiem gan brokastīm un kafijas malkošanai no rīta, gan pusdienām, gan arī vakariņām. Restorāna oficiālā atklāšana notikšot jūlija beigās.

Jāpiebilst, ka šodien apmeklētājiem tiek atvērtas Gaismas pils galvenās durvis. Vienlaikus darbu sāks ēkas pirmie stāvi - vispirms Reģistratūra un garderobe ātrijā -, kur pusgadu norisinājās Latvijas prezidentūras Eiropas Savienības Padomē notikumi.

Līdz ar Latvijas prezidentūras noslēgumu LNB ir uzsākusi pakāpenisku pārkārtošanās procesu, lai atsāktu darbību ierastajā režīmā, atkal izmantojot Konferenču centru un tehniskās telpas 1.stāvā, Ziedoņa zāli, izstāžu zāles, reģistratūru un garderobi 1.stāvā, kā arī lasītavu telpas Mezonīna un 2.stāvā. Prognozējams, ka pārkārtošanās varētu ilgt aptuveni divus mēnešus.

Paredzēts, ka laika gaitā apmeklētājiem tiks piedāvāti vēl dažādi jauni pakalpojumi un iespējas - piemēram, Latvijas Universitātes Baltijas Austrumāzijas pētniecības centra bibliotēkas lasītava, interneta lasītava, nakts lasītava, īpaši aprīkotas darba vietas cilvēkiem ar redzes traucējumiem, elektroniskie informācijas ekrāni un citas iespējas. Neiztrūkstoši Gaismas pilī notiks arī kultūras notikumi.

Bibliotēka līdz 31.augustam strādās pēc vasaras darba laika. Tas nozīmē, ka LNB būs slēgta pirmdienās un svētdienās. Otrdienās un ceturtdienās LNB būs atvērta no plkst.9 līdz 17, trešdienās un piektdienās - no plkst.12 līdz 20, bet sestdienās - no plkst.10 līdz 17.

Komentāri