Šlokenbekas Dzirnavu ezerā turpina ieplūst piesārņojums, Mixnews.lv

Šlokenbekas Dzirnavu ezerā turpina ieplūst piesārņojums

фото

Sabiedrība | 2015. gada 14. jūlijā plkst. 10:10

Tukuma notekūdeņu attīrīšanas iekārtas joprojām nav atsākušas strādāt ar pilnu jaudu, tādēļ Šlokenbekas Dzirnavu ezerā joprojām ieplūst nepietiekami attīrīti notekūdeņi, Latvijas Radio teica Valsts vides dienesta (VVD) ģenerāldirektore Inga Koļegova.

Viņa informēja, ka runa nav par ķīmiskas vielas ieplūšanu, piemēram, publiski izskanējušo versiju par pesticīdiem. Analīžu rezultāti skaidri parādījuši, ka piesārņojums nāk no attīrīšanas iekārtām un runa ir par bioloģiski noārdāmu piesārņojumu.

Šāda avārija nevarēja notikt, attīrīšanas iekārtām uzņemot mājsaimniecību notekūdeņus. Līdz ar to, esot skaidrs, ka kāds no ražošanas uzņēmumiem ir novadījis attīrīšanas iekārtām notekūdeņus, kas pārsniedz pieļaujamo līmeni, skaidroja eksperte.

Lai šādas situācijas nepieļautu, attīrīšanas iekārtu apsaimniekotājam, regulāri jāveic analīzes, lai konstatētu šādas situācijas un novērstu avārijas.

Tomēr skābekļa koncentrācija Šlokenbekas ezerā lēnām pieaug, iepriekš pastāstīja VVD pārstāve Jūlija Ņikitina.

Viņa skaidroja, ka skābekļa līmenis ūdenī pieaug, pateicoties ozonatoram, kurš piegādā skābekli.

Ņikitina sacīja, ka situācija ūdenstilpnē ir smaga, taču stabila un arī pirmdien tiks ņemtas jaunas ūdens analīzes gan ezerā, gan tuvumā esošajā Slocenes upē. Tāpat šobrīd vēl tiek gaidīti iepriekšējo dienu analīžu rezultāti.

VVD pārstāve apliecināja, ka tiek darīts viss, lai situāciju Šlokenbekas ezerā uzlabotu.

Jau ziņots, ka ūdens piesārņojuma dēļ Tukuma attīrīšanas iekārtās "Tīle" un Slocenes upē noteikts ārkārtas stāvoklis, kas turpināsies līdz 20.jūlijam. Ārkārtas stāvokli Tukuma novada dome izsludināja pagājušajā piektdienā saistībā ar piesārņojumu Tukuma novada Šlokenbekas Dzirnavu ezerā, no kura pēdējo dienu laikā izceltas jau četras tonnas beigtu zivju.

Ārkārtas situācijas laikā ir noteikti ierobežojumi Tukuma pilsētas kanalizācijas tīkla novadāmajiem ražošanas notekūdeņiem, nepalielinot novadāmo notekūdeņu hidraulisko slodzi. Tukuma novada iedzīvotājiem ar šo lēmumu nekādi ierobežojumi netiek paredzēti. Lai Tukuma attīrīšanas iekārtas ātrāk atgūtos, pat būtu nepieciešams palielināt sadzīves notekūdeņu daudzumu.

Kā iepriekš informēja Tukuma novada domē, piektdienas vakarā pieņemtais lēmums paredz Tukuma pilsētas kanalizācijas tīklā novadāmajiem ražošanas notekūdeņiem, kas tiek piegādāti no lielākajiem uzņēmumiem - AS "Tukuma piens" un SIA "Puratos Latvia" - par 30% samazināt notekūdeņu piesārņojumu, nepalielinot novadāmo notekūdeņu hidraulisko slodzi.

Tāpat dome nolēma, sadarbojoties ar Engures novada domi, Šlokenbekas Dzirnavu ezerā uzstādīt aerācijas ozonēšanas sūkņus un nodrošināt ūdens līmeņa nepazemināšanu ezerā, par to noslēdzot sadarbības līgumu ar Engures novada domi.

Komentāri