Nepieņem lēmumu Latvijas valstspiederīgās sūdzībā par bērnu atņemšanu Nīderlandē, Mixnews.lv

Nepieņem lēmumu Latvijas valstspiederīgās sūdzībā par bērnu atņemšanu Nīderlandē

фото

Sabiedrība | 2013. gada 21. februārī plkst. 17:43

Eiropas Parlamenta (EP) Lūgumrakstu komiteja trešdien izskatījusi Latvijas pilsones Jeļenas Antonovas sūdzību par to, ka viņai Nīderlandē, varasiestādēm reaģējot uz bijušā vīra Nīderlandes pilsoņa prasību, atņemti bērni - deviņus gadus veci dvīņi, ziņo LETA, atsaucoties uz ziņu aģentūru "Interfax".

Noklausījies Antonovas pārstāvju nolasīto sūdzību un Eiropas Komisijas (EK) ierēdnes atbildi, komitejas priekšsēdētājs pauda sašutumu, ka Eiropas Savienības (ES) izpildvaras struktūra šajā lietā pusgada laikā nav sagatavojusi slēdzienu.

Sūdzības tālāka izskatīšana atlikta līdz brīdim, kad slēdziens būs sagatavots.

Antonova, kas deviņus gadus dzīvo Nīderlandē, norāda, ka pērn pavasarī policija viņai atņēmusi bērnus un aizvedusi tos nezināmā virzienā.

Sākotnēji mātei šādu darbību iemesli netika izskaidroti. Pēc tam tika Jaunatnes lietu dienests viņai paskaidrojis, ka tam bijuši divi būtiski iemesli. Pirmkārt, Jeļena mājās ar bērniem runājusi tikai krievu valodā, Otrkārt, dienestam bijušas aizdomas, ka Jeļena kopā ar bērniem varētu atgriezties Latvijā, neskatoties uz to, ka bērnu oficiālais tēvs, Jeļeneas šķirtais vīrs dzīvo Nīderlandē. Jaunatnes lietu dienesta vēstulē arī norādīts, ka viņa ir nelīdzsvarots cilvēks, kas nav pietiekami integrējies valstī.

Atbilstoši tiesas lēmumam bērni ievietoti internātā, ļaujot mātei viņus apmeklēt reizi divās nedēļās. Jeļenai paši bērni stāstījuši, ka viņiem ikdienā arī savstarpējās sarunās neļauj runāt krieviski. Vēl vairāk - sadzīves apstākļi bijuši neapmierinoši, raksta ārvalstu prese. Bērniem netika sniegta nepieciešamā medicīniskā palīdzība, kā arī netika veikta obligātā un iepriekš plānotā vakcinācija.

Jāuzsver, ka Jeļenas vīrs Ivans Haritonovs ir dzimis Kazahstānā un ir naturalizējies Nīderlandes pilsonis. Sievietei bērni tika atņemti pēc tam, kad kungs sūdzējās par to, ka bijuši sieva neļauj tikties ar viņiem.

Lielākā daļa deputātu, kas uzstājās komitejas sēdē, bija sūdzības iesniedzējas pusē.

Latvijas eiroparlamentāriete Tatjana Ždanoka (PCTVL), kas aktīvi iesaistījusies Antonovas lūgumraksta atbalstīšanā, paziņoja, ka tā ir "acīmredzama diskriminācija pēc valodas principa un tas ir pretrunā ar Eiropas pamattiesību hartu".

"Latvija ir tāda pati ES valsts kā Nīderlande, un tās pilsoņu tiesību pārkāpšana ir nepieļaujama," norādīja Ždanoka, vienlaikus izsakot pieņēmumu, ka Nīderlandes varasiestādes nostājušās sava pilsoņa pusē.

EK pārstāve Karolīna Lupa skaidroja, ka EK aparātam nav bijis pietiekami daudz laika un materiālu, lai iepazītos ar visiem lietas apstākļiem. Cita starpā nav pietiekama pamata uzskatīt, ka bērnus mātei atņēmuši valodas principa dēļ, nevis tāpēc, ka pēc ģimenes izjukšanas radusies nelabvēlīga situācija. Lēmums šajā lietā tiks pieņemts vēlāk.

"Interfax" Antonovu dēvē par "krievvalodīgu Latvijas pilsoni", tostarp EP mājaslapā teikts, ka viņa ir "Latvijas valstspiederīgā".

Komentāri