Valsts par Gaismas pils būvdarbiem ir parādā teju piecus miljonus eiro

фото

Sabiedrība | 2015. gada 31. augustā plkst. 14:36

Vairāki desmiti Latvijas Nacionālās bibliotēkas (LNB) būvniecībā iesaistītie uzņēmēji pauduši sašutumu par valsts institūciju un amatpersonu bezatbildīgo rīcību, nepildot saistības par LNB projekta īstenošanas pabeigšanu, ziņo LETA.

Pusotru gadu pēc darbu pabeigšanas un apstiprinājuma par to pieņemšanu valsts "Nacionālajai būvkompāniju apvienībai" arvien nav samaksājusi 4,8 miljonus eiro, kas ir pirmā daļa no būvdarbu laikā atbilstoši līgumam ieturētās naudas.

Šodien vairākām valsts augstākajām amatpersonām, tostarp valsts prezidentam Raimondam Vējonim, ministru prezidentei Laimdotai Straujumai (V), finanšu ministram Jānim Reiram (V) un kultūras ministrei Dacei Melbārdei (VL-TB/LNNK), tika nosūtīta vēstule, kurā vairāki desmiti LNB būvniecībā iesaistītie uzņēmēji pauž sašutumu par valsts institūciju un amatpersonu bezatbildīgo rīcību, nepildot saistības par LNB projekta īstenošanas pabeigšanu. Pusotru gadu pēc darbu pabeigšanas un apstiprinājuma par to pieņemšanu valsts "Nacionālajai būvkompāniju apvienībai" arvien nav samaksājusi 4 812 951,69 eiro, kas ir pirmā daļa no būvdarbu laikā atbilstoši līgumam ieturētās naudas.

Nosūtīto vēstuli parakstījuši 50 uzņēmumu vadītāji, viņu vadībā ir 4957 darbinieki.

"Līdz šim izvairījos publiski izteikties par būvdarbu apmaksu LNB projektā, paļaujoties, ka abas puses pildīs līgumu. "Nacionālā būvkompāniju apvienība", pēc Kultūras ministrijas uzdevuma un iepirkuma, ir realizējusi un nodevusi lietošanā LNB ēku, valsts saņem atzinības par būvi un tajā notikušajiem Eiropas Savienības prezidentūras pasākumiem.

Tas priecē, taču ministrijai nu būtu jābūt tikpat atbildīgai un atbilstoši līgumam jāveic samaksa par izpildīto darbu. Pusotru gadu esam centušies sarunās un sarakstē risināt jautājumu par apmaksu, izdabājot visdažādākajām valsts amatpersonu kaprīzēm, bet nav pat dialoga. Projekts ir realizēts ar ekonomiju, salīdzinot ar sākotnēji plānoto summu, tikmēr valsts parāds būvniekiem, ieskaitot gaidāmos maksājumus gada beigās, ir 13,6 miljoni eiro. Esam spiesti vērsties pie valsts augstākajām amatpersonām, lai publiski viestu skaidrību un panāktu valsts atbildību, lai uzņēmēji var saņemt samaksu par padarīto darbu," norāda "Nacionālās būvkompāniju apvienības" padomes priekšsēdētājs Māris Saukāns.

Pēc darbu pabeigšanas un apstiprinājuma par to pieņemšanu 2013.gada 20.decembrī valstij bija jāsamaksā "Nacionālajai būvkompāniju apvienībai" puse no būvdarbu laikā ieturētās naudas. Savukārt 2015.gada beigās pēc garantijas termiņa beigām būs jāsamaksā otri 4,8 miljoni.

LNB projekta pabeigšanai Valsts kasē šā gada sākumā bija rezervēti vairāk nekā 11,6 miljoni eiro, no tiem vairāk nekā četri miljoni iztērēti dažādiem ar būvniecību nesaistītiem izdevumiem, līdz ar to Valsts kasē ir būtisks deficīts norēķiniem ar būvniekiem. Tā kā LNB projekta īstenošanas likums paredz norēķinus veikt līdz 2016.gada 31.decembrim, risinājums jāatrod un trūkstošie līdzekļi jāparedz 2016.gada valsts budžetā.

Līdz šim Kultūras ministrija kā projekta pasūtītāja demagoģiski cenšas sasaistīt nemaksāšanu ar neadekvātām papildu pretenzijām sakarā ar līguma summas deflācijas korekciju, kas ir nepamatotas un to saistīšana ar saistību nepildīšanu par paveikto darbu ir pretrunā ar līgumsaistībām, teikts būvnieku vēstulē.

Kultūras ministrijas pretenzijas par līguma summas samazinājumu deflācijas korekciju dēļ apgāž LNB projekta Uzraudzības padomē apstiprināta, arī pašas Kultūras ministrijas pārstāvja - starptautiskas būvuzraudzības kompānijas -, izraudzīta neatkarīga eksperta atzinums, saskaņā ar kuru nav pamatota Kultūras ministrijas līguma interpretācija un līguma summas papildu samazinājums.

Būvnieku vēstulē teikts, ka Kultūras ministrijas rīcība rada riskus valsts izdevumu palielinājumam par gandrīz trīs miljoniem eiro - par starpmaksājuma apstiprinājuma neizsniegšanu ieturējuma naudas pirmās puses samaksai līgums paredz līgumsodu, kas pieaug par 7114,36 eiro dienā.

"Nacionālā būvkompāniju apvienība" ir sagatavojusi prasību tiesā līgumsoda piedziņai, bet ir gatava to atsaukt politiķu un amatpersonu konstruktīvas rīcības gadījumā.

Komentāri