Skolēni pastāsta par Rīgas uzņēmumu darbību (FOTO), Mixnews.lv

Skolēni pastāsta par Rīgas uzņēmumu darbību (FOTO)

фото

Sabiedrība | 2015. gada 30. septembrī plkst. 10:41

18.septembrī Rīgas Purvciema vidusskola un International Association of Experts in Children Education on High Technologies ar Rīgas domes Izglītības, kultūras un sporta departamenta atbalstu organizēja spēli vecāko klašu rīdziniekiem “Žurnālists. Spogulis Rīgai”.

фото

Skolēni bija uzaicināti uz Rīgas pašvaldībai piederošiem un cieši ar to saistītiem uzņēmumiem: Rīgas satiksme, Rīgas siltums, Rīgas Centrāltirgus, Rīgas ūdens, Getliņi EKO, kur viņi varēja savām acīm ieraudzīt, kā tiek nodorošinātas galvaspilsētas funkcijas, un izveidot par to žurnālistikas materiālu.

фото

Šī projekta informatīvais sponsors bija Mix Media Group. Piedāvājam vienu no spēles dalībnieku izveidotajiem materiāliem.

80 minūtēs apkārt pilsētai

Teksta autori: Estere Latiševiča, Polina Belkina, Ksenija Dervanova

“Ja Jūs vēlaties, es varu tūlīt pat, Jūsu acu priekšā, izdzert ūdeni no krāna,” pārliecinoši sacīja Rīgas vicemērs Andris Ameriks, piedaloties Rīgas Purvciema vidusskolas preses konferencē. Šī atbilde bija pierādījums tam, ka Rīgas pilsētas iedzīvotāji var būt droši par ūdens kvalitāti. Preses konference ir lietišķās spēles “Žurnālists. Spogulis Rīgai” daļa. Spēles ietvaros 2015.gada 18.septembrī vecāko klašu skolēni pētīja kā strādā Rīgas pilsētas municipālie dienesti.Piektdienas rīts, 10.00. Rīgas Purvciema vidusskolas aktu zālē sapulcējas Rīgas skolu pārstāvji no Rīgas Purvciema vidusskolas, Rīgas 34.vidusskolas, Rīgas 80.vidusskolas, Rīgas 40.vidusskolas un Rīnūžu vidussskolas. Skolēniem tiek izdalīti materiāli, un Mihails Epšteins, Pēterburgas asociācijas IAECEHT eksperts, projekta idejas līdzautors, sāk ievadsemināru.

Skolēni tiek sadalīti komandās, jauktā secībā, un spēles laikā iepazīstas viens ar otru. Šodien skolēniem ir paredzēts apmeklēt piecus Rīgas pilsētas municipālos uzņēmumus: Rīgas Satiksme, Rīgas Ūdens, Rīgas Siltums, Rīgas Centrāltirgus un ekopoligons Getliņi, tad dienas laikā nepieciešams sagatavot rakstu laikrakstam par redzēto.

фото

Spēles uzdevums – izpētīt pilsētas saimniekošanas sistēmu no iekšpuses un mēģināt saskatīt saimniekošanas stiprās un vājās puses. Katrā uzņēmumā spēles dalībnieki bija saskārušies ar ko jaunu un pārsteidzošu, ko pilsētas iedzīvotāji ikdienā nemaz neredz.

фото

Piemēram, visi aptaujātie Rīgas Ūdens uzņēmuma darbinieki mierināja spēles dalībniekus, ka ūdeni no krāna var droši dzert, kaut gan daži savās mājās lieto filtrus. Uz skolēnu jautājumu, ka reizēm no krāna teik duļķains ūdens – duļķainā ūdens iemesli tika vienkārši paskaidroti. Ūdens apgādes projektētāji plānoja, ka pilsētas iedzīvotāju skaits būs daudz lielāks un uzstādīja pusotrmetrīgas ūdens apgādes caurules. Šobrīd cilvēku skaits samazinajās, līdz ar to ūdens patēriņš arī, tādēļ caurules aizaug.

фото

Apmeklējot Rīgas Satiksme uzņēmuma autobusa parku skolēniem radās jautājums: “Cik daudz laika ir nepieciešams, lai nomazgātu pilsētas autobusu?” Atbilde nebija ilgi jāgaida un skolēni varēja paši savām acīm to redzēt, tas aizņēma kādas piecas munūtes. Uz jautājumu par konduktoru likteņiem, kuri palikuši bez darba, pēc e-talona ieviešanas, atbilde bija izvairīga, kas lika nojaust, ka cilvēka liktenis ir pašu rokās. Esošais “Rīgas Satiksme” konduktoru kolektīvs esot draudzīgs un atsaucīgs.

фото

Tos, kas devās uz Rīgas Siltums uzņēmumu, ļoti pārsteidza esošais darbinieku skaits, precīzāk tā neesamībā. Ziepniekkalna siltumcentrālē strādā tikai 24 cilvēki. Pēc Ziepniekkalna filiāles vadītāja Jāņa Pavula vārdiem, kolektīvā strādā pārsvarā jauni un zinoši darbinieki. Apmeklējot

фото

фото

Centrāltirgu skolēniem tika parādītas noliktavas un citas dienesta telpas, tika stāstīts par tirgus vēsturi un tirgus paviljonu celtniecību, bet uz uzdotajiem jautājumiem atbildēja izvairīgi. Piemēram, spēles dalībniekiem tā arī netika paskaidrots, kā tiek risināts bezpajumtnieku jautājums, kuri ar savu klatbūtni atbaida daudzus tirgus apmeklētājus. Skolēnus nepatīkami pārsteidza vairāku ēku vizuālais stāvoklis, kaut gan tas pagaidām nemaz neietekmē piedāvāto produktu kvalitāti.

фото

Ekopoligonā Getliņi dalībnieku komandai izdevās apskatīt siltumnīcas ar tomātiem, un uzzināja, ka ir ieplānota un drīz arī dzīvē tiks īstenota gurķu audzēšana. Skolēni pārliecinājās par tomātu kvalitāti un noskaidrojuši, ka darbs poligonā ir bīstams. Jā, apkārt ir tīrs un sakopts, bet skraidīt vai nodarboties ar sportu ir stingri aizliegts, jāievēro ugunsdrošības noteikumi. Pirms sava raksta nodošanas spietuvē žurnālisti piedalījās īstā preses konferencē. Uz viņu jautājumiem atbidēja Rīgas vicemērs Andris Ameriks un Rīgas domes īpašuma departamenta direktors Oļegs Burovs. Šie jautājumi parādīja, kas tiešām satrauc skolēnus, par ko viņi raizējas.

фото

фото

Neskatoties uz to, ka preses konference bija veltīta Rīgas pilsētas municipālajiem uzņēmumiem, ciemiņiem tika uzdoti jautājumi par izglītības reformu, bēgļiem un valsts nākotni. Rīgas domes pārstāvjus tas nepārsteidza. Uz visiem jautājumiem tika dotas izsmeļošas atbildes. Viena no spēles dalībniecēm pamanīja, ka pārstāvjiem ir laba atmiņa, jo spēj paturēt galvā lielus skaitļus.

Konferences noslēgumā Oļegs Burovs apsolīja 2016.gadā Rīgas Purvciema vidusskolai jaunu sporta stadionu. Par solījuma turēšanu skolēni varēs parliecināties paši nākošruden.

Datorklase, vakars, ap 18.00, visas komandas cenšas laicīgi nodot savus sagatavotos rakstus. Darbs rit – pabeidz rakstīt tekstus, izvēlas piemērotākās fotogrāfijas, sagatavo prezentāciju, korektors un redaktors pislīpē darbus. Atlicis dalīties iespaidiem un idejām nākotnē. Tikai tad, kad skolēni bija saņēmuši iespiestus avīzes rakstus un dalībnieku diplomus, viņi saprata – spēle ir beigusies. Tas nozīmē, ka komanda savu uzdevumu ir izpildījusi un nākošajā spēlē piedalīsies citi dalībnieki. Tas ir skumji, bet tie ir spēles noteikumi. “Mēs tikko esam sadraudzējušies, bet ir laiks atvadīties,”nobeigumā sacīja Rīgas Purvciema vidusskolas skolniece Jūlija Skrebeca.

фото

Komentāri