Liela daļa iedzīvotāju nezina, kas ir e-pakalpojumi, Mixnews.lv

Liela daļa iedzīvotāju nezina, kas ir e-pakalpojumi

фото

Sabiedrība | 2013. gada 24. februārī plkst. 14:34

Liela daļa Latvijas iedzīvotāju pēdējā pusgada laikā nav izmantojuši e-pakalpojumus, daļa nemaz nezina par tādiem un liela daļa arī neizmanto valsts un pašvaldību piedāvātos e-pakalpojumus, ziņo LETA. Šāda situācija saistībā ar e-pakalpojumu izmantošanu atklājusies Vides aizsardzības un reģionālās attīstības ministrijas (VARAM) pasūtītajā iedzīvotāju aptaujā par e-pakalpojumu izmantošanu Latvijā, ko decembrī veica SIA "Aptauju centrs".

Saskaņā ar aptaujas datiem pēdējo sešu mēnešu laikā jebkādus elektroniskos pakalpojumus ir izmantojuši 28% respondentu, bet 16% atzinuši, ka nemaz nezina, kas ir e-pakalpojumi. Savukārt 77% iedzīvotāju neizmanto valsts vai pašvaldību e-pakalpojumus internetā. Tie, kas atbildējuši, ka šādu iespēju izmanto, visbiežāk ir izmantojuši pakalpojumus sociālo pakalpojumu jomā.

Populārākais e-pakalpojumu izmantošanas veids bijis caur portālu "www.latvija.lv", kā arī izmantota Valsts ieņēmumu dienesta Elektroniskās deklarēšanas sistēma.

VARAM arī vēlējusies noskaidrot, cik izplatīta ir elektronisko identifikācijas karšu un e-paraksta lietošana, un atklājies, ka 81% iedzīvotāju tādu nav. Tikai 2% ir abi no šiem rīkiem, bet 4% ir eID karte, un tikpat lielam skaitam e-paraksta karte vai virtuālais paraksts. Vairāk nekā pusei iedzīvotāju (52%), kuru rīcībā ir e-paraksta karte, virtuālais paraksts vai eID karte ar e-paraksta iespēju, norādījuši, ka ar šo instrumentu palīdzību ir nosūtījuši iestādei vai pašvaldībai elektroniski parakstītu dokumentu, tikmēr 22% šādu iespēju nav izmantojuši, lai gan viņu rīcībā ir tāda iespēja.

Aptaujā kopumā piedalījušies 1002 respondenti visā Latvijā vecumā no 18 līdz 74 gadiem. Vairums no aptaujas dalībniekiem (69,3%) lieto internetu. Aptauja notikusi laikā no pagājušā gada 30.novembra līdz 17.decembrim, intervējot respondentus viņu dzīvesvietās, anketēšanu veicot gan latviešu, gan krievu valodā.

Foto: nekrize.lv

Komentāri