Aptauja: Teju katrs ceturtais cilvēks gatavs riskēt ar savu veselību lielākas algas dēļ, Mixnews.lv

Aptauja: Teju katrs ceturtais cilvēks gatavs riskēt ar savu veselību lielākas algas dēļ

фото

Sabiedrība | 2013. gada 25. februārī plkst. 16:36

Teju katrs ceturtais strādājošais jeb 23% būtu gatavi atteikties no individuālajiem darba aizsardzības līdzekļiem, piemēram, darba cimdiem, ķiveres, aizsargbrillēm, ja darba devējs piedāvātu paaugstināt darba algu, bet vēl 19% apsvērtu šādu iespēju, iepriekš izvērtējot algas paaugstinājuma apmēru, liecina Latvijas Brīvo arodbiedrību savienības (LBAS) veiktā iedzīvotāju aptauja.

"Šie aptaujas dati liecina, ka sabiedrības attieksme pret savu veselību un pat dzīvību ir pavirša," norāda LBAS darba aizsardzības speciālists Mārtiņš Pužulis.

Katrs trešais respondents aptaujā norādījis, ka viņa darba vietā visi ar darba drošību saistītie jautājumi tiek uztverti kā formalitāte. Tikpat liela daļa dalībnieku atklājuši, ka viņu darba vietās darba drošības instruktāža izpaužas kā parakstīšanās instruktāžu žurnālā - darba instruktāža nenotiek un ar darba drošību saistītie jautājumi netiek pārrunāti. Regulāras un kvalitatīvas darba drošības instruktāžas saņem tikai 20% aptaujāto.

Uz jautājumu, vai vienmēr ievēro darba drošības noteikumus, apstiprinoši atbildējuši vien 30,5% strādājošo. Vairāk nekā puse jeb 66% respondentu atzinuši, ka ievēro tikai tos noteikumus, kuru pārkāpums var radīt tiešus draudus viņu dzīvībai.

Komentējot aptaujas rezultātus, Pužulis arī uzsver, ka darba aizsardzība ir komplekss pasākums, kurā vienlīdz nozīmīga loma ir gan darba ņēmējam, gan darba devējam.

"Kaut arī tā ir vispārzināma patiesība, cilvēkiem parasti šķiet, ka ar viņiem nekad un nekas slikts nenotiks. Īpaši darbā. Nelaimes gadījumu statistika gan liecina pretējo - negadījumi darbā notiek, turklāt aizvien biežāk. Tāpēc nav pieļaujama formāla pieeja darba drošības jautājumiem nedz no darba devēju, nedz arī darbinieku puses. Kā mēdz sacīt - sargi sevi pats, tad arī Dievs tevi sargās. Tāpēc vēlos aicināt gan darba devējus, gan darba ņēmējus būt atbildīgiem pašiem pret sevi un saviem līdzcilvēkiem un ievērot darba drošības noteikumus vienmēr un visur, nevis sākt par to domāt tikai brīdī, kad nelaime jau notikusi," uzsver Pužulis.

Aptauja tika veikta interneta vidē, un tajā piedalījās 1229 cilvēki vecumā no 26 līdz 65 gadiem.

Kā ziņoja portāls Mixnews, Latvijā nelaimes gadījumos darbā bojāgājušo skaits ir dramatisks - ja ik gadu vidēji Eiropā darba negadījumos dzīvību zaudē divi cilvēki uz 100 tūkstošiem, tad Latvijā tie ir četri.

Foto: fotokanal.com, aifudm.net

Komentāri