Plāno noteikt ierobežojumus elektronisko cigarešu realizācijai, Mixnews.lv

Plāno noteikt ierobežojumus elektronisko cigarešu realizācijai

фото

Sabiedrība | 2013. gada 26. februārī plkst. 15:55

Šobrīd Latvijā nav specifisku normatīvo aktu, kas noteiktu elektronisko cigarešu regulējumu, tomēr sabiedrības veselības aizsardzības nolūkos tādu drīzumā varētu ieviest, nosakot ierobežojošus nosacījumus elektronisko cigarešu realizācijai, reklāmai un lietošanai, ziņo LETA.

Šādu soli rosina Veselības ministrija (VM), Finanšu ministrija (FM) un Zemkopības ministrija (ZM). Ministrijas mudina tuvākajā laikā izveidot darba grupu, kas izstrādātu elektronisko cigarešu tiesisko regulējumu, liecina šodien valdībā izskatītais VM informatīvais ziņojums "Par elektronisko cigarešu statusu, lai noteiktu līdzvērtīgus ierobežojošos nosacījumus šo produktu realizācijai, reklāmai, lietošanai un aplikšanai ar akcīzes nodokli".

Ziņojumā teikts, ka šī brīža situācija, kad nepastāv elektronisko cigarešu lietošanas ierobežojumi, nav pieļaujama. Tāpat nav pieļaujams, ka šo cigarešu marķējumā vai reklāmā parādās informācija, ka tās ir mazāk kaitīgas par tabakas izstrādājumiem vai sniedz labumu veselībai un palīdz atmest smēķēšanu - ja vien šīs ierīces netiek reģistrētas kā zāles vai medicīniskas ierīces.

Patlaban elektronisko cigarešu iegādei nav arī vecuma ierobežojuma, bet arī to iecerēts mainīt. VM, FM un ZM piedāvā noteikt, ka elektronisko cigarešu, tostarp arī visu tās sastāvdaļu, tirdzniecība nav pieļaujama personām, kas nav sasniegušas 18 gadu vecumu.

Informatīvajā ziņojumā izskatīta arī iespēja piemērot elektroniskajām cigaretēm akcīzes nodokli, tomēr tā kā šobrīd Eiropas Savienībā (ES) elektroniskās cigaretes nav uzskatāmas par tabakas izstrādājumiem, uz tām nav attiecināmas akcīzes nodokļa jomu reglamentējošo normatīvo aktu prasības. Arī neviena no ES dalībvalstīm neplāno elektroniskās cigaretes aplikt ar akcīzes nodokli.

Vienlaikus ziņojumā apsvērta iespēja reģistrēt elektroniskās cigaretes kā zāles vai medicīniskās ierīces, tomēr secināts, ka Latvijā tas pašreiz nav iespējams reģistrāciju nepieciešamās pamatojošās dokumentācijas trūkuma dēļ. Pašreiz arī nevienā no ES dalībvalstīm elektroniskās cigaretes vai to sastāvdaļas nav ieguvušas zāļu vai medicīniskās ierīces statusu, jo to tirgotāji nav spējīgi izpildīt zāļu vai medicīnisko ierīču reģistrācijas prasības.

Latvijā elektroniskās cigaretes tiek pārdotas mazumtirdzniecības tīklā un internetā. Tai pašā laikā atsevišķas ES dalībvalstis - Grieķija, Lietuva, Norvēģija un Vācija - ir aizliegušas elektronisko cigarešu tirdzniecību.

Pēc 2012.gada "Eurobarometer" pētījuma par eiropiešu attieksmi pret tabaku datiem, vairāk nekā divas trešdaļas jeb 69% ES iedzīvotāju ir dzirdējuši par elektronisko cigarešu esamību. Vislielākā informētība par elektroniskajām cigaretēm ir Somijā - 92%, Grieķijā - 90% un Latvijā - 88%. Pētījums arī parāda, ka visvairāk elektroniskās cigaretes atpazīst ES iedzīvotāji vecuma grupā no 15 līdz 24 gadiem.

Minētais pētījums arī norāda uz elektronisko cigarešu lietošanas pieaugumu. Pēc pētījuma datiem, 7% respondentu visās aptaujātajās valstīs ir lietojuši elektroniskās cigaretes, bet Latvijā 10% aptaujāto apgalvojuši, ka ir lietojuši elektroniskās cigaretes vienu vai divas reizes.

Arī 2010.gadā veikts Latvijas iedzīvotāju veselību ietekmējošo paradumu pētījums. Tā rezultāti liecina, ka Latvijā elektronisko cigarešu smēķēšana kļūst populāra. Pēdējā gada laikā elektroniskās cigaretes ir lietojuši 2,1% respondentu - 3,1% vīriešu un 1,5% sieviešu.

Foto: berita.ru, crazysoft.at.ua

Komentāri