Saeima vērtēs SC ierosinājumu atbalstīt darba devējus, kuri nodarbina jauniešus, Mixnews.lv

Saeima vērtēs SC ierosinājumu atbalstīt darba devējus, kuri nodarbina jauniešus

фото

Sabiedrība | 2013. gada 28. februārī plkst. 13:55

Saeima šodien nodeva izskatīšanai komisijās apvienības "Saskaņas centrs" (SC) priekšlikumu noteikt atvieglojumus sociālā nodokļa nomaksā darba devējam, ja viņš nodrošina pirmo darbavietu jaunietim, ziņo LETA.

SC iesniegtais likumprojekts paredz, ka obligātās sociālās apdrošināšanas darba devēja maksājamo daļu - 24,09% - būtu jāuzņemas valstij.

Deputāts Vladimirs Reskājs (SC) norāda, ka saskaņā ar "Eurostat" datiem aptuveni 30% bezdarbnieku Latvijā ir jauni cilvēki vecumā no 15 līdz 20 gadiem. Darba devēji tradicionāli izvirza potenciālajiem darbiniekiem prasības par darba pieredzi, viņi nevēlas ieguldīt personāla apmācībā, skaidro Reskājs, piebilstot, ka jaunajiem cilvēkiem, kuri tikko saņēmuši vidējās speciālās izglītības vai augstskolas diplomu, šādas pieredzes nav, tāpēc bieži vien viņi nevar iekārtoties darbā.

"Mēs uzskatām, ka valstij no savas puses ir jāveicina, lai darba devēji būtu ieinteresēti pieņemt darbā jauniešus. Viens no visefektīvākajiem veidiem - piedāvāt nodokļu atlaides uzņēmumiem, kuri jaunajiem cilvēkiem piedāvā pirmo darbavietu," skaidro deputāts.

Pašlaik kopējā obligātās sociālās apdrošināšanas iemaksu summa par katru darbinieku ir 35,09%, tostarp 24,09% maksā darba devējs, bet 11% - pats darbinieks. Tikmēr SC ierosina atbrīvot darba devēju no sociālās apdrošināšanas iemaksas par jauniem cilvēkiem līdz 25 gadu vecumam, kuri pirmo reizi ir iekārtojušies darbā. SC priekšlikums paredz, ka sociālo iemaksu daļu, kas jāmaksā darba devējam, uzņemas segt valsts.

Savukārt Labklājības ministrijas parlamentārais sekretārs deputāts Arvis Ašeradens (V) norādīja uz vairākiem likumprojekta trūkumiem un aicināja to neatbalstīt. Ašeradens uzsvēra, ka piedāvātā priekšlikuma problēmu aspektu uzskaitījums, lielie fiskālie efekti un pretrunas ar valsts plānoto jauniešu garantijas programmu ļauj apgalvot, ka šis ierosinājums nebūtu atbalstāms tālākai virzībai Saeimā.

Tomēr parlamenta vairākums atbalstīja likumprojekta nodošanu komisijām. Par SC ierosinājumu balsoja 50 deputāti, kuri pārstāv opozīciju, kā arī Reformu partijas deputāti un Ina Druviete (V), pret balsoja 24 parlamentārieši no koalīcijas frakcijām, kā arī Uldis Augulis (ZZS), bet vēl deviņi deputāti atturējās.

Foto: Ernests Dinka, Saeimas Kanceleja

Komentāri